Kürtçe seçmeli ders oluyor
 Erdoğan'ın konuşmalarından satırbaşları:

BAHÇELİ'Yİ İMRALI'YA GÖTÜRMEK LAZIM

Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ''Abdullah Öcalan İmralı'da mı acaba?'' yönündeki sözlerine cevap vererek, ''Yaşadığını bizzat görürsen ne yapacaksın? O zaman Beyefendiyi İmralı'ya götürmek lazım. O da tabi BDP'lilere kötü örnek olacak'' dedi.

CHP İLE TERÖRÜ KONUŞTUK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile terör meselesini konuştuk, bu yeni girişim yeni bir havanın oluşmasını sağladı. CHP uzlaşı arayışında geç kaldı ancak geç de olsa biz memnuniyet duyarız. CHP ve MHP geçmişte bize kapılarını baştan kapatmışlardı.

Erdoğan, ''Bugün, başta CHP, MHP, BDP olmak üzere, siyasi partilerin sürece dahil olması konusunda hiçbir önyargımız, ön kabulümüz, ön şartımız yok. Böyle milli bir meselede, biz, kimden gelirse gelsin katkı almaya hazırız, kapılarımızı açık tutarız'' dedi.

KÜRTÇE SEÇMELİ DERS OLACAK

Kürtçe seçmeli ders olarak alınabilecek. İhtiyaç ve taleplere göre dillerini geliştirebilecekler.

Şimdi Türkçe dersi ilk iki yıl 10 saat, üçüncü ve dördüncü sınıflarda haftada 8 saat. 5. sınıflarda 7 saat olarak uygulanacak. Kimi sınflarda yoğunluğu düşürüyor kimi sınıflarda çoğaltıyoruz. Yurttaşlık ve insan hakları dersi zorunlu olacak. En az dört dersi tercih edebilecekler.

Yeni eğitim sistemini iki kez yargıya taşımak baskıcı dayatmacı statükocu zihniyetin açığa çıkmasıdır. Yeni CHP diyorlar bunun neresi olsa olsa doğan görünümlü şahin olur başka bir şey olmaz. 1940'larda milletin manevi değerlerine nasıl hor bakıyorlarsa bugün de aynı şekilde hor bakıyorlar. İnanıyorum ki muhalefet te bu değişime ayak uyduracak. Kaliteli muhalefet er ya da geç gelecek

YASAK VE BASKILARI KALDIRAN PARTİYİZ

Biz kimler karşısında kibirleneceğimizi çok iyi bilenlerdeniz. Anlamsız yasak ve baskıları ortadan kaldıran bir kadroyuz. Biz seçmeli kuran dersini dayatmıyoruz. Tam tersine önü kapatılan bu tercihlerin önünü açıyoruz.

Biz kibirden gururdan çok büyük bir hassasiyetle sakınan bir kadroyuz. İspanya'da gırnata şehrinde endülüs sultanlarını hizaya getiren o muhteşem ilkeyi aklımızdan çıkarmıyoruz. Vela galibe illallah. Allahtan başka zafer sahibi yoktur. Bu anlayış bu kültür bu hareketi çok farklı yerlere götürecektir.

Bu kadro çetelere cuntalara karşı siper etmiş bir kadrodur. 12 Haziran'da AK Parti değil millet kazanmıştır. En önemlisi değişim kazanmıştır. Çeteler, darbeler dönemi artık tarihe karışmıştır. Her türlü tehdit karşısında biz buradayız.

TÜRKİYE'DE YAŞANAN NORMALLEŞMENİN SÜRECİDİR

CHP'liler "demokrasiyi biz getirdik" diyor. CHP bu ülkede Atatürk'e rağmen demokrasiye engel olmuş ve geciktirmiştir. Mustafa Kemal resimlerini çıkartıp İnönü'nün resimlerini bastıran zihniyet aksine demokrasiyi geciktirmiştir.

Yıllarca ötekileştirilen, horlanan, dışlanan insanların eşit yurttaş haline gelmesini kimse farklı yerlere çekmemelidir. Türkiye'de yaşananlar sadece ve sadece bir normalleşme sürecidir.

KENDİMİZİ İMTİHANA TABİ TUTAN PARTİYİZ

Herkesin hayat tarzına saygı duyduk. Türkiye'de on yıllarca azınlığın, seçkinci çevrelerin çoğunluk adına demokrasi dışı kararlar aldığı dönemlere şahit olumuştur. Millete yaşam tarzı dayatanlar farklı yaşam tarzının görünür olmasından rahatsız olmuşlardır. 1930 yılında Atatürk'ün teşvikiyle arkadaşı Fethi Okyar tarafından parti kuruluyor. Kurulduğu andan itibaren serbest terakki partisine büyük bir itibar görüyor.

Kendisini hesaba çeken kendi kendimizi imtihana tabi tutan bir partiyiz. Bir yılın hesabını yarın milletimizle paylaşacağız. Balkondan bazı sözler verdik. Yüzde 50'nin oyunu almış olsak da 70 milyonu kucaklayacağımızı ifade ettik. Bize oy vermeyen yüzde 50'ye saygı duyacağımızı altını çizerek belirttik. Çoğunluğun azınlığa tahakkümü nasıl bir zulümse azınlığın da çoğunluğuna tahakkümü de aynı şekilde zulumdür.

MİLLİ İRADE SANDIĞA YANSIDI

Türkiye 1 yıl önce sandığa gitti ve milli iradeyi sandığa yansıtarak Meclis'i şekillendirdi. 12 Haziran'da bir önceki seçime göre 3,2 puan ekleyerek rekorumuzu daha yüksek bir seviyeye çekmiş olduk. Seçim sonrası milletle irtibatı kesen parti değiliz. İktidarda artık 3. döneme giriyoruz. Biraz dinlenelim demedik diyemeyiz. Milletim hizmetkarı olduğumumuz için buradayız. Zafer sarhoşluğuna kapılmadık. Tam tersine büyük bir mesuliyet taşıdığımızı ifade ettik.Bugün

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.