Kürtçe yayına yasal düzenleme
Komisyon toplantısında, anayasanın, ‘din vicdan hürriyeti’, ‘sağlık hakkı’, ‘mahkemelerin tarafsızlığı’ ve ‘basın özgürlüğü’ maddeleri ele alındı. CHP ve BDP, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘üç çocuk’ ve kürtajla ilgili sözlerini hatırlatarak yeni anayasada ‘doğurma’ yanında ‘doğurmama’ hakkının da güvence altına alınmasını istedi. AK Parti ve MHP’nin karşı çıkması üzerine ‘doğurmama hakkı’ maddede yazılmadı ancak madde gerekçesine girdi. Madde şöyle yazıldı:
“Herkes sağlık hakkına sahiptir. Hiç kimse temel sağlık hizmetlerinden yoksun bırakılamaz. Devlet temel sağlık hizmetlerini ücretsiz olarak sağlar. Hasta hakları dahil sağlık hakkının esasları, yaşam hakkı ile sağlığın korunması da gözetilerek kanunla düzenlenir. Her kadın üreme sağlığı ve doğurganlık hakları konusunda ücretsiz hizmet alma hakkına sahiptir. Devlet sağlık hakkının gerçekleşmesi için gerekli her türlü tedbiri almakla yükümlüdür. Devlet sağlık alanındaki görevini, kamu ve özel kesimlerdeki sağlık ve sosyal kuruluşlardan yararlanmak suretiyle etkili bir sağlık hizmeti ağı kurarak onları denetleyerek yerine getirir.”
Gerekçede ise “Doğurganlık hakkının doğurmama hakkını da içerdiği belirtilecektir. Genel sağlık sigortasına ilişkin hükme, yasamanın yetkisi dahilinde ele alınacağı varsayılarak, anayasada yer verilmemiştir” denildi.
 
Kırmızı yeşile döndüBasın özgürlüğü ile ilgili maddenin görüşmeleri sırasında BDP, basın özgürlüğünün ‘milli güvenlik’ gerekçesiyle sınırlanmasına karşı çıktı. Daha önce basın özgürlüğünün ‘kamu yararı’ için sınırlandırılabileceği yönünde görüş bildiren AK Parti ve MHP ise bundan geri adım atmalarına karşın ‘genel ahlak’ta ısrar etti. BDP’nin başta Kürtçe olmak üzere Türkçe dışındaki dillere yayın serbestisi getirmek için daha önce gündeme getirdiği ancak AK Parti ve MHP’nin karşı çıkması sonucu kırmızı yazılan “Türkçe dışındaki dillerde yayın yapılması kanunla düzenlenir” fıkrası da AK Parti’nin çekincesini kaldırması sonucu yeşil olarak yazıldı. Söz konusu fıkrayla ilgili “MHP bu fıkranın son cümlesini değerlendirecektir” notu düşüldü. Uzlaşma Komisyonu, tartışmalı maddelerin başında gelen ‘eğitim ve öğrenim hakkı ve hürriyeti (özgürlüğü)’, ‘vatandaşlık’ ve ‘anadilini kullanma hakkı’ maddeleri ile ilk üç maddeyi önümüzdeki hafta ele alacak.Haber: TARIK IŞIK-Radikal
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.