Makam araçlarına ithal sınırı
Cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar, müsteşarlar, diyanet işleri, yargıtay ve danıştay başkanları ve generaller dahil devletin tüm üst yönetimine "zırhlı" olanlar da dahil olmak üzere "binek veya station-wagon tipi ithal araç" alınabilecek. Bu makamların alt düzeyindeki görevliler için "zırhlı" olanlar da dahil olmak üzere "binek veya station-wagon tipi ithal araç" alımı yapılamayacak ve hibe kabul edilemeyecek.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında, Maliye Bakanlığı talebi üzerine "237 Sayılı Taşıt Kanunu Kapsamında Edinilecek Taşıtların Menşei, Silindir Hacimleri ve Diğer Niteliklerinin Belirlenmesine Dair Karar"ın yürürlüğe konulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.

Kararda, yasanın ekinde yer alan 1 sayılı cetvelde yer alan görevlilerin tamamı ve 2 sayılı cetvelde listelenen görevlilerin son ikisi dışında "yabancı menşeli binek veya station-wagon tipi" araç alınabilecek. Kararda, yerli oranı yüzde 50'nin altında kalan tüm taşıtların "yabancı menşeli" sayılacağı da belirtildi.

Yasanın ekinde yer alan 1 sayılı cetvelde şu görevliler listeleniyor:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, T.B.M.M Başkanlık Divanı üyeleri,Komisyon Başkanları ve Grup Başkanvekilleri, Cumhurbaşkanlığı, Başbakan, Bakanlar, Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz, Hava Kuvvetler Kumandanları, Elçilikler ve daimi delegelikler (Yurtdışında bulundukları sürece), Daimi Askeri Temsilcilikler Başkanlıkları (Yurtdışında bulundukları sürece), Dışişleri Bakanlığı Genel Sekreterliği, Anayasa Mahkemesi Başkanı, İl Valileri, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Başkanvekili, Yargıtay Başkanı, Danıştay Başkanı, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı, Sayıştay Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı, Danıştay Başkanı sözcüsü."

Yasanın ekinde yer alan 2 sayılı cetvelde şu görevliler listeleniyor:

"Başbakanlık (Yabancı misafirler için), Başbakanlık Müsteşarlıkları, Kamu Başdenetçisi, Askeri Yargıtay Başkanı, Üniversite Rektörleri, Diyanet İşleri Başkanı, Askeri Yargıtay Başsavcısı, Genelkurmay 2 nci Başkanı ve (J) Başkanlıkları, Kara, Deniz, Hava Kuvvetler Kurmay Başkanlıkları, Ordu, Kolordu, Tümen, Donanma, Hava Kuvvet ve Yurt İçi Bölge Kumandanlıkları, Harb Akademileri Kumandanı, Jandarma Genel Kumandanı, General veya amiral rütbesi ile fiilen işgal edilen diğer bütün makamlar, Bakanlıklar Müsteşarları, Düzenleyici ve Denetleyici Kurum Başkanları, Emniyet Genel Müdürlüğü, Ankara, İstanbul, İzmir Emniyet Müdürlükleri."

Yasanın ekindeki 2 sayılı listede yer alan "Kaymakamlıklar ve Emniyet daireleri" görevlileri ve daha alt düzeydeki tüm görevlilere "yabancı menşeli binek veya station-wagon tipi" araç alınamayacak.


Yasanın ekinde yer alan 1 sayılı cetvelde şu görevliler listeleniyor:
Yasanın ekinde yer alan 2 sayılı cetvelde şu görevliler listeleniyor:DHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.