Mansur Yavaş'a 'Emsal' Şoku!
Kemal GÖKTAŞ

Anayasa Mahkemesi'nin yerel seçimlerde YSK'nın (Yüksek Seçim Kurulu) reddettiği başvurulara karşı yapılan bireysel başvurularla ilgili çok önemli bir emsal kararı ortaya çıktı. AYM'nin 8 ay önce verdiği bir kararında "YSK kararlarına karşı AYM'ye başvurulamayacağı" gerekçesiyle başvuruyu kabul edilemez bulurak incelemeden reddettiği belirtildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarına itiraz eden CHP adayı Mansur Yavaş'ın yaptığı bireysel başvuru ile ilgili kararı merakla beklenirken sürpriz bir emsal olduğu anlaşıldı.

FEYZİOĞLU DAVASI

Ankara Barosu avukatı Sedat Vural, Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı'na Metin Feyzioğlu'nun seçilmesinden sonra sırasıyla Altındağ İlçe Seçim Kurulu, Ankara İl Seçim Kurulu ve Yüksek Seçim Kurulu'na başvurarak seçimin iptalini istedi. Avukat Vural'ın, Feyzioğlu'nun seçilmek için gerekli şartları taşımadığı iddiasıyla yaptığı başvurular her üç kurul tarafından da reddedildi.

Vural, bunun üzerine AYM'ye bireysel başvuruda bulundu. Vural, başvurularının reddedilmesinin Anayasa'daki hukuk devleti, hak arama hürriyeti ilkeleri ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ndeki adil yargılanma hakkına aykırı olduğunu ileri sürdü. Başvuruyu görüşen AYM 2. Bölüm 3. Komisyon üyeleri Serdar Özgüldür ve engin yıldırım'ın verdiği kararda, Anayasa Mahkemesi Kuruluş ve Yargılama Usülü Kanunu'nun 45/3. maddesindeki "Anayasa'nın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemler bireysel başvurunun konusu olamaz" hükmü hatırlatılarak şöyle denildi:

"Anayasa'nın 79/2. maddesiyle de Yüksek Seçim Kurulu'nun kararları yargı denetimi dışında bırakılmıştır. Dolayısıyla başvuru konusu işlem Anayasa'nın yargı denetimi dışında bıraktığı işlemlerden olduğundan bireysel başvuruya konu olamaz. Anayasa'nın yargı denetimi dışında bıraktığı bir işleme karşı yapıldığı anlaşıldığından başvurunun diğer kabul edilebilirlik koşulları yönünden incelenmeksizin 'konu bakımından yetkisizlik' nedeniyle kabul edilemez olduğuna karar verilmesi gerekir."

"AİHM'den de sonuç çıkmaz"

Başvuru sahibi avukat Vural, konuya ilişkin açıklamasında AYM kararına göre YSK kararlarına karşı bireysel başvuru yoluna gidilemeyeceği gibi AİHM'den de sonuç alınamayacağını söyledi. AİHM'e göre de, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 'serbest ve özgür seçim hakkı' maddesi yasama organı seçimleri için geçerli olduğunu ve yerel seçimler ile halk oylamalarının maddenin kapsamı dışında olduğunu aktaran Vural belediye seçimleri için AİHM'den de sonuç alınamayacağını söyledi.

YAVAŞ: BAŞVURUYLA İLGİLİ EMSAL KARAR VAR

Mansur Yavaş ise bugün twitter'daki hesabında, şu mesajı paylaştı:

*Bazı internet sitelerinde YSK kararları aleyhine AYM'ye gidilemiyeceğine dair emsal kararla ilgili M.Yavaş'a kötü haber başlıklı yazılar çıkmıştır. Oysa AYM'nin daha önce Seçim Kurulu kararına karşı başvuruyu kabul ettiğine ilişkin emsal kararla ilgili bilgi aşagıdaki dava dilekcemizdeki 11. maddede gerekli bilgi ve emsal kararı okuyabilirsiniz"... Yavaş, ardından şu yazıyı paylaştı:


YSK’nın kararları iki türdür. YSK idari kararlar ve yargısal kararlar vermektedir.

İdari kararlar seçim takviminin vs tespiti gibi kararlardır. Yargısal kararlar ise seçimlerde yaşanan usulsüzlük ve itirazları karara bağlar.

AYM’nin 06.02.2014 tarih ve 2013/3912 E sayılı dosyasında YSK’yı bir yargı yeri olarak kabul eden kararı başvurumuza emsal teşkil etmektedir.

AYM’ne bireysel başvuru hakkını düzenleyen Anayasa’nın 45/3 m. gereği anayasanın sadece yargı denetimi dışında bıraktığı işlemler bireysel başvuru konusu olamazlar. Dolayısı ile YSK’nın bizimle ilgili yargısal kararı AYM’nin denetimine tabi olup incelenmelidir.

Yine bir diğer husus ta anayasanın 90/5 maddesi gereğince anayasamız AİH Sözleşmesine aykırı olamaz. Bu nedenle de YSK kararı incelenmelidir.

Bu nedenle de Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin adil yargılanmaya yönelik 6. maddesi esas alınmalıdır.

YSK’ya yaptığımız başvuruda itiraz ve delilleri yeterince ve adilane bir şekilde değerlendirilmemiş olup bu suretle adil yargılanma hakkımız açıkça ihlal edilmiştir. Benzer AİHM kararlarını da dosyaya sunmuş bulunuyoruz.

Dilekçemizi incelemek ve tartışmak isteyen hukukçularımız için web sayfamızda ayrıntılı bir şekilde yayınlıyoruz.  http://t.co/xl6nhTTfQ6

Görüldüğü gibi bakanların tüm açıklamalarının AYM’ni etki altında bırakma amacıyla yapıldığı ortadadır.

Bizim ise hukuktan başka güvenebileceğimiz bir merci yoktur.


Arayışımız makam arayışı değil hak arayışıdır, Ankaralıların iradesinin sonuca yansıma mücadelesidir.

>> Bozdağ'dan AYM'ye Ankara Tepkisi


Milliyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.