Meclis'in anayasası değişiyor
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Meclis Genel Kurulu'nda Salı günü milletvekillerinin sorularını yanıtlayacak. 
-İÇTÜZÜK KOMİSYONU TOPLANIYOR-

2012 yılının son günlerinde kurulan Meclis İçtüzük Uzlaşma Komisyonu 9 Ocak tarihinde toplanacak. Komisyona katılmak isterse Meclis Başkanı başkanlık edecek. Onun olmadığı zamanlarda dönüşümlü başkanlık sistemi uygulanacak. Kararlar oybirliği ile alınacak. Toplantı yeter sayısı için her partiden bir kişinin katılımı yeterli olacak. Yani 8 kişilik komisyonda 4 kişinin katılması toplantı yeter sayısı için yeterli kabul edilecek. Komisyon Nisan sonuna kadar çalışacak, yetişmezse ek süre istenecek. 

-MECLİS ANAYASA UZLAŞMA KOMİSYONU HAFTA İÇİ HER GÜN ÇALIŞACAK-

Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu hafta içi her gün çalışmaya devam edecek. Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu bünyesinde kurulan 2 Numaralı Yazım Komisyonu'na "idare ve kamu hizmetleri" başlıklı bölüme ilişkin siyasi partiler görüşlerini en geç 21 Ocak 2013 tarihine kadar iletecek. 
1 Numaralı Yazım Komisyonu "önceki maddelerde üzerinde uzlaşma sağlanamayan hususlardan her siyasi partinin kendi parantezlerini gözden geçirerek uzlaşmaya zemin sağlamak üzere çalışması ve bu çalışma üzerine" gündemiyle 7 Ocak Pazartesi günü saat 11.00'de toplanacak. 

-MİLLİ EĞİTİM BAKANI SORULARI YANITLAYACAK-

Meclis Genel Kurulu'nda 8 Ocak Salı günü Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer milletvekillerinin sorularını yanıtlayacak. Daha sonra yaklaşık 4.5 milyon kişiyi ilgilendiren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı görüşülecek. Tasarının görüşmelerine Çarşamba günü de devam edilecek.
Genel Kurul'da Perşembe günü ise görüşmeleri yarım kalan Yargılama Sürelerinin Uzunluğu ile Mahkeme Kararlarının Geç veya Kısmen İcra Edilmesi ya da İcra Edilmemesi Nedeniyle Tazminat Ödenmesine Dair Kanun Tasarısı görüşülecek. Tasarı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılmış bazı başvuruların tazminat ödenmek suretiyle çözümüne dair esas ve usullerin belirlenmesini amaçlıyor. 
Genel Kurul Salı günü saat 23.00'e kadar, Çarşamba ve Perşembe günleri ise programdaki konuların bitimine kadar çalışacak. 

-KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU-

Meclis Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Alt Komisyonu'nun(Toplumsal Cinsiyete Duyarlı Bütçeleme) 8 Ocak Salı günü yapacağı toplantının gündeminde, Türkiye Belediyeler Birliğinin yerel yönetimlerin bütçelerinin toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe yaklaşımı ışığında değerlendirilmesine ilişkin sunumu ile Marmara Belediyeler Birliğinin yerel yönetimlerin bütçelerinin toplumsal cinsiyete duyarlı bütçe yaklaşımı ışığında değerlendirilmesine ilişkin sunumu yer alıyor.
Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu 8 Ocak Salı günkü toplantısında, Sağlık Bakanlığınca Kamu Özel İşbirliği Modeli ile Tesis Yaptırılması, Yenilenmesi ve Hizmet Alınması Hakkında Kanun Tasarısı'nı görüşecek. Tasarı; ihale ile özel hukuk hükümlerine göre, kamu özel işbirliği modeli çerçevesinde; Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarınca yapılmasına ihtiyaç duyulan tesislerin ön proje, ön fizibilite raporu ve belirlenecek temel standartlar çerçevesinde, Hazinenin özel mülkiyetindeki taşınmazlar üzerinde kırkdokuz yılı geçmemek üzere bağımsız ve sürekli nitelikte üst hakkı tesis edilmek suretiyle yaptırılması, mevcut tesislerin yenilenmesinin sağlanması ve bu projeler için alınacak danışmanlık, araştırma-geliştirme hizmetleri ile ileri teknoloji ya da yüksek mali kaynak gerektiren bazı hizmetlerin gördürülmesine ilişkin usul ve esasların belirlenmesini öngörüyor.

Avrupa Birliği Uyum Komisyonu 9 Ocak Çarşamba günü yapacağı toplantıda, 
Elektrik Piyasası Kanunu Tasarısı'nı ele alacak. Tasarı, elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı, toptan veya perakende satışı, ithalat ve ihracatı, piyasa işletimi ile bu faaliyetlerle ilişkili tüm gerçek ve tüzel kişilerin hak ve yükümlülüklerini kapsıyor. 
9 Ocak Çarşamba günü toplanacak olan Dışişleri Komisyonu'nun gündeminde bulunan tasarılar şöyle:
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile İtalya Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Başta Terörizm ve Örgütlü Suçlar Olmak Üzere Ağır Suçlarla Mücadelede İşbirliği Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, 

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Fransız Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İç Güvenlik Alanında İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunmasına Dair Kanun Tasarısı, 
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Karadağ Hükümeti Arasında Eğitim Alanında İşbirliği Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Afganistan İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Habibe Kadiri Kız Okullarının Kuruluşu ve Faaliyetlerine İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, 
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ormancılık Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı, 
Türkiye Cumhuriyet Hükümeti ile Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Meteoroloji Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı,
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Hindistan Cumhuriyeti Hükümeti Gençlik Faaliyetleri ve Spor Alanlarında İşbirliği Mutabakat Zaptının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı.

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nun 9 Ocak Çarşamba günkü toplantısında görüşülecek Yükseköğretim Kurumları Teşkilat Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi adıyla bir devlet üniversitesi kurulması öngörülüyor.

-SAĞLIK BAKANI BİLGİ VERECEK-

Sağlık Çalışanlarına Şiddeti Araştırma Komisyonu 9 Ocak Çarşamba günü yapacağı toplantıda Sağlık Bakanı Recep Akdağ sağlık çalışanlarına yönelik şiddete ilişkin bakanlığın yaptığı çalışmalar konulu bir sunum yapacak. Komisyonun Perşembe günkü toplantısında ise Paramedik Derneğinin (PARDER) hastane öncesi acil sağlık hizmetlerinde yaşanan şiddet olayları ve çözüm önerileri konulu sunumu bulunuyor. 
10 Ocak Perşembe günü toplanacak olan Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Teşkilat ve Görevlileri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı ele alacak.

ANKA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.