Meclis'te 'faili meçhul' tartışması


TBMM Genel Kurulu'nda CHP'nin faili meçhuller ve gözaltındaki kayıplarla ilgili araştırma komisyonu kurulması yönündeki grup önerisinin görüşmeleri sırasında BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ile İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül arasında 'faili meçhul' tartışması yaşandı.

Kaplan Başbakan Erdoğan'ın Cumartesi Anneleri'yle görüşmesinin ardından İnsan Hakları Komisyonu'nun kayıplarla ilgili alt komisyon kurması, gözaltındaki kayıp ve faili meçhullerin alt komisyona sığdırılması ve komisyonda BDP'li Akın Birdal'ın görevlendirilmemesine tepki gösterdi.Kaplan Komisyon Başkanı Üskül'e "Sana istifa etmek yakışır ya çeker gidersin ya halk hesabını sorar" derken Üskül "Hiç kimseden alacak dersim yoktur. Hiçbir üyeye ayrıcalık göstermedim. Siz üzüm mü yemek istiyorsunuz bağcıyı mı dövmek istiyorsunuz" diye karşılık verdi.

Meclis Genel Kurulu'nda, CHP'nin reddedilen faili meçhuller ve gözaltındaki kayıplarla ilgili grup önerisinin lehinde söz alan BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, yaşama hakkının temel hak ve hürriyetlerin en üstünde olan bir hak olduğunu kaydetti. Hukuk devletinde yaşama hakkı güvence altına alınamıyorsa diğer temel hak ve hürriyetlerin hiçbir anlamının olmadığını kaydeden Kaplan, Kemal Türkler davasının zamanaşımına uğramasını gündeme getirerek İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül'ün tek cümle laf etmediğini söyledi. Genel Kurul salonunda bulunan Üskül'e "Ailesine, sendikacılara özür borcunuz var. Bu kürsüden özür dilemeden görevinizi sürdürmeniz hikaye" diye seslenen Kaplan, Türkiye'de 20 binin üzerinde faili meçhul ve gözaltında kayıp olduğunu söyledi.
 

"YA ÇEKER GİDERSİN YA HALK HESABINI SORAR"

Kayıp yakınları Cumartesi Anneleri'nin üç yüz günün üzerinde oturma eylemi yaptığını ancak Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun alt komisyonu bugün kurduğunu söyleyen Kaplan "Bu utanç size yeter, hukuk bu değildir. Araştırma önergelerimizi reddettiniz, çünkü işiniz çoktu. Çünkü hırsızlık, yolsuzluk yasaları insan yaşamından daha kıymetli sizin için. Türkiye'nin gündemi kan, can, insan olmalı. Utanın be utanın. Meclis İnsan Hakları Komisyonu Başkanı gelmiş açıklamada bulunuyor. AİHM Türkiye'yi en fazla kayıplardan mahkum etti biliyor musunuz? Bu ne insanlıktır ne vicdandır sayın komisyon başkanım. Siz bu faili meçhulleri, kayıpları alt komisyona nasıl sığdırırsınız. Sürekli komisyon kurulsun dedik. Gelin tarihle hakikatlerle yüzleşelim" diye konuştu.

Kaplan, İnsan Hakları Komisyonu'nca kurulan alt komisyonda daha önce İnsan Hakları Derneği başkanlığı yapan BDP'li Akın Birdal'ın görevlendirilmemesine de tepki gösterdi. Kaplan Üskül'e "Benim anayasal hakkımı ihlal edip benim üyemin hakkını yiyorsun. Sana istifa etmek yakışır ya çeker gidersin ya halk hesabını sorar. Sanma ki bu devran bu düzen böyle gidecek. Vallahi billahi 74 milyon insan için and içiyoruz ki gerçeklerle yüzleştireceğiz, bunun hesabını soracağız, hakikatleri araştırtacağız. Sizin gibi profesörleri hukukçuları da tarihe gömeceğiz. Korkunuz yoksa gelin buna evet oyu verin" diye seslendi.
 

"KİMSEYİ KORKUTAMAZSINIZ"

Genel Kurul'da, sataşma olduğu gerekçesiyle söz alan İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Zafer Üskül'e, birleşimi yöneten Meclis Başkanvekili Sadık Yakut'un söz vermesine Kaplan tepki gösterdi. Yakut ise Kaplan'a "Meclis'in nezaketine uygun olmayan o kadar söz söyledikten sonra üç dakikayı sayın üyeye niye çok görüyorsunuz. Bu tarzla iktidar ve diğer parti milletvekillerini korkutacağınızı mı zannediyorsunuz, kimseyi korkutamazsınız" diye tepki gösterdi.
 

"BÜTÜN ÜYELERİME EŞİT DAVRANDIM"-

Üskül ise yaptığı konuşmada, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu'nun 2007 seçimlerinden bu yana 47 değişik konuda rapor hazırladığını, 2002-2007 arasında ise komisyonun 60 rapor hazırladığını söyledi. Toplam 106 raporun yüzde 45'inin kendi dönemlerinde hazırlandığını kaydeden Üskül, Komisyon Başkanı olarak Meclis İçtüzüğüne ve hukuka uygun davrandığını belirterek "Komisyonda görev yapan hiçbir üyenin diğerinden eksik ya da fazla yanı yok. Birilerinin farklı görevlerde olması diğerlerinden farklı tutulmasını gerektirmiyor. Ayrıcalık göstermedim bütün üyelerime eşit davrandım" dedi.

Üskül muhalefete "Sizler Başbakanımızın Cumartesi Anneleriyle özel olarak ilgilenmesinden sonra alt komisyon kurulmasına mı karşısınız? Üzüm mü yemek istiyorsunuz bağcıyı mı dövmek istiyorsunuz. İnsan Haklarının bu konuya el atmasından nasıl şikayetiniz olabilir?" diye seslendi. Üskül komisyon başkanı olarak görevini bugüne kadar başarıyla yürüttüğünü ve yürütmeye de devam edeceğini kaydetti.ANKA


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.