Meclis'te fezleke savaşı
Rüşvet ve yolsuzluk operasyonunda suçlanan AK Partili dört eski bakanla ilgili TBMM’ye gönderilen 11 klasörü açtırmak için Meclis’i olağanüstü toplayan muhalefet, iktidar partisiyle Meclis Başkanlığı’nın kurduğu siperi aşamadı. Meclis Başkanı Cemil Çiçek, bakanlar hakkındaki suçlamaların ayrıntıları ve ceza kanunu maddelerini içeren üst yazıyı bile okutmazken, sadece hangi suçlamayla soruşturma önergesi verilebileceğini içeren kısa bilgiyi sunmakla yetindi. Meclis Başkanvekili Sadık Yakut, “Savcılık soruşturması sürüyor, kanundan kaynaklanan gizlilik söz konusu. Soruşturma komisyonu kurulduğunda sadece komisyon üyeleri inceleyebilir” diyerek dosyaları kilitledi. Bu karar görüşmeler boyunca tansiyonun yükselmesine neden oldu.

CHP , MHP , BDP ve HDP’ye karşılık AK Parti’nin oylarıyla fezlekelerle ilgili Meclis’te genel görüşme açılması talebi reddedildi. Bu gelişme üzerine CHP, dört bakanla ilgili dört ayrı soruşturma önergesini Meclis Başkanlığı’na verdi.

 Hareketli saatler
 CHP’den 110 milletvekilinin başvurusu üzerine fezleke gündemiyle toplanan Meclis’te seçim öncesi olağanüstü saatler yaşandı. CHP, MHP, BDP ve HDP’den katılımların yanı sıra AK Parti’den ayrılan bağımsızların da desteğiyle toplantı yeter sayısı olan 184’e ulaşıldı. Meclis’e büyük katılım gösteren AK Partililer, muhalefetin yeter sayıya ulaşmayabileceği beklentisiyle Genel Kurul’a girmeyerek kuliste yoklamanın sonucunu beklediler. Elektronik sisteme giremeyenlerin gönderdikleri pusulaları tek tek okuyan Başkanvekili Yakut, yarım saati bulan kontrol sonucunda 15 mükerrer oyu iptal ettirdi.

 Suçlamaların hedefi olan eski bakanlar Erdoğan Bayraktar, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Zafer Çağlayan ise Meclis’e gelmedi. Çiçek’in yerine Yakut’un Divan’a oturmasına muhalefetten imalı göndermeler yapıldı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural “Özel bir görevle mi çıktınız buraya?” diye sorarken, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, “Kürt Memet nöbete biliyoruz da, bütün hassas torba kanunlarda da, siz nöbet tutuyorsunuz” dedi. Yakut ise önceden belirlenen nöbet çizelgesinin fotokopisini muhalefete göndererek, bu hafta divan görevinin kendisinde olduğunu söyledi.

 Yakut’un ‘fezleke’ orucu!
 Yakut, olağanüstü toplantının da konusu olan ‘başkanlık sunuşları’ arasında dört eski bakanla ilgili fezlekelerin 28 Şubat’ta TBMM’ye ulaştığını ilan etmeye, Bayraktar’ın duyurusundan başladı. Bayraktar’ın “Nüfuz ticareti yaparak başkasına menfaat temin etmek ve görevini kötüye kullanmakla” suçlandığını açıklayan Yakut, tüm görüşmelerde ısrarla “Cumhuriyet Başsavcılığı’nca gönderilen evrak” diyerek, ‘fezleke’ ifadesini kullanmamaya özen gösterdi.

 Başkanlık sunuşunda dosyaların milletvekillerinin ‘tetkikine açıldığı’ ilan edilmeyince muhalefetten tepkiler yükseldi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Hangi belge, hangi suç, hangi kanun hangi madde? Açıklamanız lazım” dedi. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise 1980, 90 ve 2000’li yıllardan fezleke sunumlarıyla ilgili örnekler okuyarak, “Bir hukukçu Meclis Başkanı hukuku katlederek milletvekillerinin denetim hakkını elinden alıyor. Anayasaya karşı suç işlemiş olacaksınız” diye konuştu. Yakut ise Meclis Başkanlığı’nın hukukçulardan aldığı görüşleri anlatarak, “Savcılık soruşturması sürüyor, üzerinde kanundan kaynaklanan bir gizlilik söz konusu. TBMM Başkanlığı da bu yeni duruma göre tezkere yazdı. Üst yazıların bilgiye sunulmasına da gerek duyulmamıştır” yanıtını verdi.
 Yakut “bilgi” sunuşunu okutmaya devam etmek isteyince MHP’li Vural ve CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Başkanlık Divanı’na giderek itirazlarını yükseltti.

‘Oku Muharrem oku!’
Vural, “Siz gizli olmayan dosyayı gizli yapamazsınız. Siz gayrimeşru işleri aklayamazsınız. Ayakkabı kutularında rüşvetleri gizleyemezsiniz. Siz milletin egemenliğini gasp ediyorsunuz. Siz haram paracıları koruyorsunuz” diye tepki gösterdi. Yakut, CHP’li Katip Üye Muharrem Işık’a “Okuyun Muharrem bey okuyun” diyerek sunuşun okunmasında ısrar etti. Muhalefet sıralarından ise “Okuma Muharrem” çağrıları yükseldi. Bağrışlar arasında okumaya çalışan Işık “Kimse bir şey anlamıyor” diyerek durdu. Yakut “Muharrem Bey yer değiştirin o zaman” diyerek AK Partili üyeleri divana almaya çalıştı. Muhalefet ise “Talimat veremezsiniz” diyerek tepki gösterdi. Vural’ın Divan’daki itirazları sırasında TBMM TV’deki mikrofon sesi kısıldı. Bunu sonradan öğrenen Vural “Alo Fatih gibi Meclis’te de Alo Sadık hattı mı kuruldu?” deyince Yakut konuyu araştıracağını söyledi.

‘Okunursa duman oluruz’
Yakut, muhalefetin tepkileri üzerine usul tartışması açtı. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli “Hodri meydan, soruşturma komisyonu kurulması için TBMM Başkanlığı’na arkadaşlarımız kendileri başvurmuşlar” dedi. CHP’li Hamzaçebi ise Canikli’nin “Sayıştay raporları Meclis’e gelirse duman oluruz” dediği iddia edilen tapelere gönderme yaparak “Aslında Sayın Canikli şunu demek istiyor: Bu fezlekeler burada açılırsa duman oluruz” deyince salondan kahkahalar yükseldi. BDP’li Kaplan da, “Alnı açık, başı ak, onurlu bir duruş sergilemeye geldik, kaçmayalım” ifadesini kullandı.

158 evet, 259 ret
 Genel görüşme önergesinin AK Partililerce reddedildiği son oturum da olaylı oldu. Oylamada ayağa kalkan muhalefet partileri, AK Parti grubuna dönük “Hadi hadi. Cesaret cesaret” diye tempo tuttu. Başkanvekili Yakut, sonucu 111 kabul 240 ret olarak açıklayınca bu kez AK Partililer yuh çekti. Ancak, Yakut, oylama sonucunun yanlış olduğunu belirterek, 158 kabul, 259 ret olduğunu bildirdi. Bu kez CHP’liler yeniden “Yuh” sesleri yükseldi. Fezlekelerle ilgili Meclis’te genel görüşme önergesinin reddedilmesinin hemen ardından CHP, dört ayrı soruşturma önergesini Meclis Başkanlığı’na verdi. Önergelerde, Egemen Bağış, Muammer Güler, Zafer Çağlayan ve Erdoğan Bayraktar’ın Yüce Divan’da yargılanmaları amacıyla soruşturma komisyonu kurulması ve dosyalardaki iddiaların milletvekillerince soruşturulması talep edildi. {NURAY BABACAN-TURAN YILMAZ-BÜLENT SARIOĞLU-UMUT ERDEM/ANKARA}

4 bakandan ‘bizi soruşturun’ dilekçesi

 Seçim meydanlarında muhalefet tarafından kullanılan yolsuzluk ve rüşvet idiaları, iktidar partisini seçim öncesinde adım atmaya zorladı. AK Parti yönetimi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın talimatıyla dört bakanla ilgili süreci başlattı. Haklarında yolsuzluk ve rüşvet iddiası olan eski bakanlardan Zafer Çağlayan, Egemen Bağış, Muammer Güler ve Erdoğan Bayraktar dün dilekçe ile TBMM Başkanlığı’na başvurarak “Hakkımızdaki iddialar araştırılsın” dediler. Parti de hazırladığı soruşturma önergesini imzaya açtı.

Bu sürpriz hamle, TBMM Genel Kurulunda fezlekeler konusunda dün olağanüstü toplantıya 1.5 saat kala geldi. AK Parti yönetimi de resmi açıklama ile bu gelişmeyi doğruladı. Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Meclis’e fezlekeleri gelen 4 eski bakanın kendileriyle ilgili iddialar konusunda soruşturma komisyonu kurulması talebinde bulunduğunu söyledi. AK Parti olarak komisyon kurulması için 55 imza toplayacaklarını belirten Elitaş, bu amaçla harekete geçtiklerini ifade etti.

 Soruşturma önergesini hazırlamak için partinin hukukçu miletvekilleri görevlendirildi. Hazırlanan soruşturma önergesi imzaya açıldı. Önerge, TBMM Başkanlığı’na bu hafta içinde verilecek. AK Parti, öngelerinin işleme konması için içtüzükte verilen bir aylık süreden yararlanacak. {NURAY BABACAN/ ANKARA}

Bozdağ fezlekesine takipsizlik

 Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, “Kırıkhan’daki TIR soruşturması ile ilgili savcıların görevlerini yapmaya müdahale ettiği ve TCK’nın 277. maddesinde düzenlenen suçu işlediği” iddiasıyla Adalet Bakanı Bekir Bozdağ hakkında fezleke hazırladı. Adalet Bakanı Bozdağ’ın geri iade ettiği fezleke ile ilgili Adana Cumhuriyet Başsavcılığı, “şikâyetlerin dışında herhangi bir delil bulunmadığı ve kovuşturmaya yer olmadığı”nı belirterek takipsizlik kararı vererek soruşturmayı kapattı. Bakan Bekir Bozdağ’ın, Kırıkhan’da durdurulan ve MİT’te ait olduğu ileri sürülen TIR soruşturması ile ilgili Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na baskı yaptığı iddia edilmişti. {FEVZİ KIZILKOYUN/ANKARA}

Radikal

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.