Meclis'te 'ÖYM' tartışması
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, özel yetkili mahkemeler konusunda devam eden bir çalışma olduğunu, bu çalışma bittikten sonra bunun üzerinde bir müzakere yapılacağını belirtirken, "Biz de her defasında özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin ihtiyaca müsteniden kurulmuş geçici bir mahkeme olduğunu ifade ettik" dedi. CHP Grup Başkanvekili Emine Ülker Tarhan ise, "Kimleri susturuncaya kadar Sayın Bakan? Kimleri susturuncaya kadar geçici bir mahkemeydi bu? Kimleri zindanlara atıncaya kadar geçerliydi?" diye sordu.

Meclis Genel Kurulu'na dün akşam Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile CHP'li milletvekilleri arasında yaşanan özel yetkili mahkemeler tartışması damgasını vurdu. 

"AÇIKLAMALAR ARASINDA ESASINDA BİR ÇELİŞKİ YOK"
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Meclis Genel Kurulu'nda dün akşam Kamu Denetçiliği Kurumu Kanunu Tasarısı'nın tümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. 
Özel yetkili mahkemelere ilişkin soruya Bozdağ, "Açıklamalar arasında esasında bir çelişki yok. Sayın Başbakanımızın, hatırlarsanız, tam tarihini bilemiyorum ama bundan bir on-on beş gün önce İstanbul'da bu yönde bir çalışma yapıldığına dair bir açıklaması oldu. Benim de bir televizyon kanalında özel yetkili ağır ceza mahkemelerine ilişkin bir çalışma yürüdüğünü ve bu çalışmanın içerisinde kapsamın daraltılması, usule ilişkin birtakım düzenlemelerin yapılması ve tamamen kaldırılması hususu da dâhil olmak üzere bütün hususların değerlendirildiğini ve bu konuda bir çalışma yürüdüğünü ifade ettik. Sayın Bülent Arınç da pazartesi günü Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada bu konuda Bakanlar Kuruluna Adalet Bakanı tarafından sunulan dördüncü yargı paketi içerisinde özel yetkili ağır ceza mahkemelerine ilişkin bir düzenleme bulunmadığını ifade etti. Yani, bu özel yetkili ağır ceza mahkemelerine ilişkin bir görüşme Bakanlar Kurulunun son toplantısında yapılmadı. Sayın Bakanın sunduğu taslak içerisinde de 250 ve devamı maddelere ilişkin bir düzenleme yoktu. Sayın Arınç'ın açıklaması da bunu ifade eden bir açıklamaydı" yanıtını verdi.
 
Ardından tutanaklara şu konuşmalar yansıdı:
 
KAMER GENÇ: Hayır, vatandaşın anlayacağı anlamda niye açıklama yapmıyorsunuz?
BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ: Bu konuda devam eden bir çalışma var. Bu çalışma bittikten sonra bunun üzerinde bir müzakere yapılacak, bu müzakere sonucuna göre nasıl bir düzenleme yapılacağına karar verilecek, ondan sonra kamuoyuyla paylaşılacaktır. Şu anda kamuoyunda şöyle yapılacak, böyle yapılacak şeklindeki değerlendirmeler bu çalışmayı yapanlardan alınan bilgilerden değil, büyük ölçüde tahminlere dayalı birtakım değerlendirmelerden kaynaklanıyor, onu özellikle ifade etmek isterim. 
Biz özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin Türkiye'de bir ihtiyaçtan doğduğunu söyledik. Doğrudur, bir ihtiyaçtan doğdu bu mahkemeler. Daha önce devlet güvenlik mahkemeleri adıyla kuruldu, ülkemizde faaliyette bulundu, son yapılan düzenlemelerle devlet güvenlik mahkemeleri kaldırıldı, bu kaldırılırken de birtakım değerlendirmeler yapıldı. Bu kalktı ama bunun gördüğü davalarla ilgili soruşturma ve kovuşturmaların diğer mahkemeler tarafından yapılması hâlinde ortaya ne gibi sorunlar çıkabilir, neler olabilir, buna dair değerlendirmeler yapıldıktan sonra özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin kurulması yönünde bir karar alındı ve bir ihtiyaç olduğu değerlendirildi ve biz de her defasında özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin ihtiyaca müsteniden kurulmuş geçici bir mahkeme olduğunu ifade ettik. Yani bu mahkemelerin hukuk devletinin 

EMİNE ÜLKER TARHAN: Kimleri susturuncaya kadar Sayın Bakan? Kimleri susturuncaya kadar geçici bir mahkemeydi bu? Kimleri susturuncaya kadar geçiciydi? Kimleri zindanlara atıncaya kadar geçerliydi? Geçerlilik ne demek? Nasıl hukukçusunuz siz? 

BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ:  olmazsa olmaz mahkemeleri olduğunu hiçbir zaman söylemedik ve bu mahkemelerin ihtiyaç ortadan kalktığı zaman da kalkacağını ifade ettik ama biz şunu da söyledik zaman zaman, onu da açıkça ifade ettik: Devam eden 

KAMER GENÇ: Yani AKP'nin emrinde olmayan bir özel mahkemeler mi ihtiyaçtan doğdu? 

BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ: soruşturma ve kovuşturmalarla ilgili kamuoyunda yapılan tartışmalar sırasında kendi görüşlerimizi kamuoyuyla paylaştık. Bu mahkemeleri övdüğümüz, bu mahkemelerin hukuk devletinin gereği olduğunu ifade ettiğimiz anlamına gelmez, onu açıkça ifade ediyoruz. 

SALİH FIRAT: Yani Türkiye Cumhuriyeti hukuk devleti değil midir şu an? 

BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ: Ve bu mahkemelerle ilgili değerlendirmeler, çalışmalar bittikten sonra atılacak adıma ilişkin son karar verilecek ve kamuoyuyla da paylaşılacaktır. Şu anda basında bu konuda yer alan haberlerin tamamı basının kendi değerlendirmeleridir. Yoksa bu çalışmanın içinde elde edilmiş bilgiler değildir, doğru olan tek şey vardır 

KAMER GENÇ: Yahu, fiilî durum var, fiilî durum, basının değerlendirmesi Beş senedir içeride, iddianame yok yahu! 

BAŞBAKAN YARDIMCISI BEKİR BOZDAĞ: o da bu konuda bir çalışmanın devam ettiğidir. Onun dışındaki bilgiler tamamıyla
 
KAMER GENÇ: Sen hâlâ nasıl Beş senedir içeride, adamın iddianamesi yok yahu! İnsanda biraz ar olur, edep olur yahu!Anka
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.