Meclis'te

Genel Kurul Salı günü, geçen hafta görüşmeleri yarım kalan Sulama Birlikleri tasarısını ele alacak. -Seçim kararının alınmasının ardından İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bu hafta görevlerinden ayrılacak. Başbakan'ın üç bakanlığa yapacağı atamaların ardından yeni bakanlar 10 Mart Perşembe günü Genel Kurul'da yemin ederek göreve başlayacak.

Genel seçimlerin 12 Haziran'da yapılmasına ilişkin karar alan Meclis'in bu haftaki gündemini Anayasa Mahkemesi uyum tasarısı ile sözleşmeli er tasarıları oluşturacak. Genel Kurul Salı günü, geçen hafta görüşmeleri yarım kalan Sulama Birlikleri tasarısını ele alacak. Seçim kararının alınmasının ardından İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bu hafta görevlerinden ayrılacak. Başbakan'ın üç bakanlığa yapacağı atamaların ardından yeni bakanlar 10 Mart Perşembe günü Genel Kurul'da yemin ederek göreve başlayacak.
TBMM, milletvekili seçimlerinin 12 Haziran'da yapılması kararının ardından çalışmalarını, görüşmeleri yarım kalan Sulama Birlikleri Tasarısı ile sürdürecek. Salı günü tasarının görüşmelerinin tamamlanması beklenirken, Genel Kurul'un hafta boyunca gündemini Sözleşmeli Erbaş ve Er ile Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararlarıyla TSK'dan ilişiği kesilenlere yönelik emeklilik olanağı sağlayan tasarı oluşturacak. Sözleşmeli Er Tasarısının yanı sıra Anayasa Mahkemesi'nin uyum tasarısının da bu hafta ele alınması bekleniyor.

-YENİ BAKANLAR YEMİN EDECEK-

Genel Kurul'da bu hafta, seçim kararı alınması nedeniyle istifa edecek olan İçişleri, Adalet ve Ulaştırma Bakanlıkları'na Başbakan tarafından yapılacak atamaların ardından yeni bakanlar da yemin edecek. Atanacak üç bakanın Perşembe günü Genel Kurul'da yemin etmeleri bekleniyor. Genel Kurul bu hafta Salı, Çarşamba ve Perşembe günü çalışmalarını saat 20.00'ye kadar sürdürecek.

-KOMİSYONLARIN GÜNDEMİ-

Genel Kurul'un yanı sıra komisyonların da gündemleri yoğun olacak. AKP'nin Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına dair yasa teklifinin görüşmeleri 8 Mart Salı günü Plan ve Bütçe Komisyonu'nda sürdürülecek. Teklifin 12 maddesi geçen hafta komisyonda kabul edilmişti. Spor faaliyetlerinin yönetilmesine ve disiplinine ilişkin uyuşmazlıkların yargı denetimine tabi olmaksızın kesin olarak tahkim yoluyla çözülmesini öngören Anayasa değişikliği teklifi ise 9 Mart Çarşamba günü Anayasa Komisyonunda görüşülecek. AKP, CHP, MHP ve BDP'li 296 milletvekilinin imzasıyla verilen teklif, Anayasanın "Sporun geliştirilmesi"ni düzenleyen 59. maddesine, "Spor faaliyetlerinin yönetilmesine ve disiplinine ilişkin uyuşmazlıkların yargı denetimine tabi olmaksızın kesin olarak zorunlu tahkim yolu ile çözülmesi, kanunla öngörülebilir. Ancak, alacak haklarına ilişkin hükümler saklıdır" hükmünün eklenmesini öngörüyor.ANKA


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.