'MHP, büyük bir yanlış yapıyor'

Konuyla ilgili CİHAN'a konuşan MHP kurucularından Avukat İ. Faruk Evirgen, "Demokrasi kalitesini yükseltecek anayasa referandumuna hayır kampanyası yürütülmesini anlayamıyoruz. Yanlıştan dönerek, demokrasiye katkıda bulunması için kurucu arkadaşlarla yapacağımız toplantıda MHP yönetimine çağrıda bulunacağız." dedi.

Referandum ve milletin yetkilendirdiği başbakan ile görüşmeme yanlışından vazgeçmesi için MHP yöneticilerine çağrı yapacak MHP kurucuları İ. Faruk Evirgen, Kemal İnandı, Naci Meriç, Niyazi Ahıska, Mehmet Zeybek'ten oluşuyor.

İdeal olanın, Türkiye'nin sivil bir anayasaya kavuşması olduğunu kaydeden Evirgen, bu olmuyorsa,12 EylülAnayasası'nda yapılacak sivilleşme yönündeki değişikliklerin desteklenmesi gerektiğini söyledi. Rahmetli genel başkanları Alparslan Türkeş'in de darbe anayasasında yapılan değişiklik çalışmalarını desteklediğini hatırlatan MHP kurucusu Evirgen, şöyle dedi:

"Meclis'teki görüşmeler sırasında anayasa değişiklik paketine katkıda bulunmamış olması, bugünkü MHP yönetimi için demokrasi adına ciddi bir kırık nottur. Demokrasi mücadelesi vermek üzere kurduğumuz partinin ucuz siyasi gerekçelerle demokratikleşme faaliyetlerinin dışında kalması kabullenilir bir durum değil. Meclis görüşmeleri sırasındaki yanlışın şimdi hayır kampanyası ile büyütülmesi partimizi milli iradeden koparacak büyüklükte bir yanlıştır."

Yapılan en büyük yanlışın, anayasa değişikliğine siyasi mülahaza ile yaklaşmak olduğunu vurgulayan MHP kurucusu Evirgen, "Anayasalar siyasi düzenlemeler değil, hukuk metinleridir. Yargı bağımsızlığını düzenleyen, YAŞ veHSYKkararlarına yargı yolunu açan, kamu denetçiliği, AİHM'den önce Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı, emekli ve memurlara sosyal haklar getiren değişikliğe karşı çıkılır mı? Hukukun üstünlüğünü savunanlar, demokratikleşme yolundaki bu adımlara karşı hayır kampanyası düzenleyebilir mi!?" diye sordu.

Evirgen, 12 Eylül'de büyük haksızlıklara uğrayıp, işkence gören ülkücü camianın farklı duygu ve düşüncelerle evet kampanyası yürütmelerini, çok anlamlı bulup saygıyla karşıladıklarını belirtti. Evirgen, parti kurucuları kendilerinin referanduma demokrasi kalitesi açısından baktıklarını anlattı. MHP kurucusu Evirgen, "Ülkemizde demokrasi kalitesinin yükselmesini isteyen hiçbir gerçek demokratın bu referanduma hayır demeyeceğini düşünüyoruz." dedi.

TERÖRLE MÜCADELEDE DİYALOGSUZLUK

Terörle mücadelenin milli bir mesele olmasına rağmen MHP'nin hükümetle yaşadığı diyalogsuzluğa anlam veremediklerini belirten MHP Kurucusu Faruk Evirgen, "Demokrasinin temeli diyalogdur, karşı fikirlere açık olmaktır. Görüşmelerden kaçınma, ancak diktatörlük ve faşist yönetimlerde olur. Bu yüzden MHP'nin Başbakan Erdoğan'ın görüşme talebine kapıları kapatarak cevap vermesi, tasvip edilecek bir duruş değildir." şeklinde konuştu.

Milletin, ülkeyi yönetme sorumluluğu verdiği Başbakan'ın görüşme talebine olumsuz cevap vermenin temel değerlerden yoksunluk göstergesi olduğunu kaydeden Evirgen, şöyle devam etti: "Bırakın demokrat olmayı, töre ve gelenekleri bilen inançlı bir kişinin diyalogdan kaçınması düşünülemez. Çünkü Peygamber Efendimiz istişareye çok önem veriyordu. Her şey bir yana, inançlı bir insan Hz. Muhammed'in istişareyi tavsiyesinin gereği olarak kapıları kapatmaz. Değil başbakan herhangi bir siyasi parti liderinden gelecek randevu talebini bile reddetmezdi."


Cihan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.