MHP, Yargıtay'a başvurdu

MHP Genel Merkezi'nin avukatı Yücel Bulut'un yaptığı yazılı açıklamada, "Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından 8 Nisan 2016 tarihinde; Milliyetçi Hareket Partisi Büyük Kurultayının Tüzük Değişikliği gündemiyle Olağanüstü Toplantıya Çağrılması konusunda üç kişilik

Çağrı Heyeti (Kayyım) görevlendirilmesine ilişkin kararına karşı, Yargıtay 18’inci Hukuk Dairesine temyiz başvurusu gerçekleştirilmiştir" bilgisi verildi. 
Açıklamada ayrıca, "Ankara 12’inci Sulh Hukuk Mahkemesi kararınınr kesinleşmediği için henüz yetkili durumda olmayan Çağrı Heyeti tarafından teşebbüs edilen girişimler hukuki ve meşru olmayacaktır" uyarısı yapıldı. 

Bahçeli: Akla bile ziyandır
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, olağanüstü kongre sürecine ilişkin, "Olağanüstü tüzük kurultayı ile ilgili kanunsuz tarih açıklayanlar suç işlediklerini, vebal taşıdıklarını iyi bilmelidirler. Korsan ve paralel kurultayın toplanması şöyle dursun, düşünülmesi bile akla ziyandır." ifadelerini kullandı.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve İl Başkanları Ortak Toplantısı'nın ardından yazılı açıklama yaptı.
Toplantıda MHP'yi hedef alan algı ve siyaset operasyonlarının tüm yönleriyle görüşüldüğünü, bundan sonra izlenecek stratejilerin, detaylarıyla değerlendirildiğini bildiren Bahçeli, içi boşaltılmış hukuk anlayışının ve iradesi çalınmış hukukçuların arkasına saklanan bir kısım mihrakların, partinin temel ve tarihi dinamikleriyle oynamaya yeltendiğini belirtti.
Bahçeli, şu değerlendirmelerde bulundu:
"Okyanus ötesi kaynaklı planlamalardan medet uman, vicdanını kiralayanlara umut bağlayan, böylelikle MHP'yi ele geçirme ve kontrol altına alma amacına ulaşacaklarını sanan gafiller, şüphesiz yanıldıklarını göreceklerdir. Milliyetçi Hareket Partisi 47 yıldır, ülke, millet ve vatan hizmetinde birçok tuzak ve tertiplerle karşılaşmış, nice saldırı ve tahriklerle sabrı ve metaneti test edilmiştir. Komplo mucitleri, fitne mimarları, işbirlikçilik markaları ve kriz müellifleri her defasında üç hilale cephe almışlar, farklı kılık ve suretlere bürünerek partimizi küçültmeye, eritmeye kalkışmışlardır ancak hiçbir şer niyet, hiçbir hain ittifak, kökü dışarıda hiçbir karanlık odak başarıya ulaşamamış, sonuç alamamıştır. MHP'yi kirli emellerine alet etmek isteyen malum çevreler, içimizden devşirdikleri küçük bir grupla zalim gayelerini hayata geçireceklerini hesap etmektedirler."

Türk milliyetçiliğinin hor görüldüğü günlerden, millet nezdinde itibar ve prestij kazandığı bugünlere gelene kadar önlerine sayısız engel çıkarıldığını ifade eden Bahçeli, Türklüğün doğrulması ve toparlanması yerine boynunun bükük durmasını arzulayanların, MHP ile özel olarak uğraştığını vurguladı.
Bahçeli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"Daha güçlü bir Türkiye, daha müreffeh bir millet, daha kudretli bir devlet özlemiyle kavrulan partimizi etkisizleştirme çabaları, mahkeme kararlarıyla meşgul etme arayışları, kayyum nakliyle durdurma hayalleri tehdidin boyutunu göstermesi bakımından anlamlıdır. Nitekim Milliyetçi Hareket Partisi nifak çemberine alınmak, paralel yörüngeye sabitlenmek istenmektedir. Hedef Türkiye, Türk milleti ve Türk siyasetidir. Tertemiz vicdanlarına inandığım, dava şuuruna sahip olduklarını bildiğim 'Milliyetçi-Ülkücü Hareket'in aziz mensupları oynanan oyunun her yönüyle bilincindedir."

 "MHP'yi kaosa sürükleme hazırlığı"
Ocak ayında, MYK kararıyla olağan büyük kurultay tarihi 18 Mart 2018 olarak belirlendiği halde olağanüstü tüzük ve kurultay talebi çığırtkanlığı yapılmasının MHP'yi kaosa sürükleme hazırlığı olduğunu savunan Bahçeli, şunları kaydetti:

"Kişisel ikbal hırslarına yenik düşen, paralel telkin ve dayatmalara düğme ilikleyen malum şahıs ve niyet sahiplerinin partimizin içini karıştırmak ve bulandırmak için her yolu denedikleri ortadadır. Milliyetçi Hareket Partisi her şeyin farkındadır. Merkez Yönetim Kurulu üyelerimiz ile il başkanlarımız tam bir dayanışma ve fikir birliği içerisindedir. Gönüllerinde millet sevgisi, yüreklerinde Allah aşkı, kalplerinde tükenmeyen bir vatan sevdası taşıyan her kardeşim, her ülküdaşım gelişmelerin iç yüzünü okumakta, buna göre tavır almaktadır.
Türkiye düşmanlarının Milliyetçi Hareket Partisine sızması amacıyla taşeronluk yapmaya soyunanları Türk milleti ibretle, esefle, nefretle takip etmektedir. Milliyetçi Hareket Partisi hukukun tüm imkanlarını kullanarak hakkını arayacak, Allah'ın izniyle yanlış hesap doğru kararlarla telafi edilecektir. Üstelik bu süreçte sabır ve soğukkanlılıktan da taviz verilmeyecektir. Milliyetçi Hareket Partisi haklıdır ve hakkının yenilmesine, mütecaviz operasyonlara asla müsaade etmeyecektir."

 "Düşünülmesi bile akla ziyandır"
Bahçeli, bir yanda partiyi istikrarsızlığa sokmak için faal halde bulunan, diğer yanda muhtemel partileşme çalışmalarını alttan alta yürütenlerin gerçek yüzünün çok yakında net olarak anlaşılacağına işaret ederek, şunları belirtti: 
"Ayrıca olağanüstü tüzük kurultayı ile ilgili kanunsuz tarih açıklayanlar suç işlediklerini, vebal taşıdıklarını iyi bilmelidirler. Korsan ve paralel kurultayın toplanması şöyle dursun, düşünülmesi bile akla ziyandır. Kaldı ki birliğimizi, beraberliğimizi bozmaya kimsenin gücü ve nefesi yetmeyecektir. Geleceği konuşmaktan korkanların, davamızın özüne yabancı kalmışların, şehit ve ecdat mirasından kaçanların Milliyetçi Hareket Partisini esaret altına almaları imkansızdır. Başka kapılara yüz sürüp sonra verilen imkanları yanlışa yorarak partimizin varlığında hak iddia edenler, her zaman vesayeti altına girdikleri paralel örgüt gibi lekeli olacaklardır."

"Tüm karar ve yönetim kurulları bir ve beraber"
MHP'nin tüm karar ve yönetim kurullarının bir ve beraber olduğunu bildiren Bahçeli, şu ifadelere yer verdi: 
"Türk milletini medeniyetler ve milletler mücadelesinin en üstünde görmek, devletimizi lider ülke yapmak ülküsünden en ufak ödün verilmeyecektir. Bunu başaracak inanç, kadro, azim ve irade MHP'de vardır. Milliyetçi Hareket Partisi, gözlerini ufkun ötesine, sonsuzluğa dikmiştir. Birileri dedikodu çarkında vakit kaybederken partimiz Türklüğün kucakladığı hakkaniyetli bir küresel dengenin tesisine imkan sağlamak için mücadele edecektir.

Bizim siyaseten ilerleyişimizin yol haritasında sabır, akıl, şuur, denge, ihtiyat yer almaktadır. Dibi görünmeyen kuyulardan su içmeme konusunda kararlılığımız tamdır. Bize yol gösteren en önemli kılavuz, tarihimizin bilhassa ibret ve ders almamız gereken ıstıraplı sayfalarındadır. Bunun için tehdit ne derece büyük, tehlike ne kadar yakın, engeller nasıl olursa olsun taşıdığımız milli sorumluluk ve heyecanı heba ettirmeyeceğiz, 47 yıllık emaneti çiğnetmeyeceğiz. Sorunlardan ve sıkıntılardan ürkmeyerek suçlamalardan ve zorluklardan yılmayarak tuzaklardan ve karanlıklardan uzak ve uyanık durarak MHP hedeflerine ulaşacaktır."
Bahçeli, geçmişte Türk milliyetçilerinin suçlandığını, baskıya maruz kaldığını, içten içe erimelerinin planlandığını savunarak, "Türk milliyetçileri mağdur olmuş, sıkıntıya düşmüş, ayrılmalar yaşamıştır. Unutulmasın ki hiçbir zaman mağlup olmamış, yüreklerindeki milli ateş sönmemiştir. Teslimiyetçiliğin, idareimaslahatçılığın, eyyamcılığın, popülizmin, kimliksizliğin hakim olduğu bir dönemde, MHP umuttur, çaredir, tasfiye ve işgale tevessül edenleri kesinlikle şaşkına çevirecektir. Allah'ın izniyle buna da herkes şahit olacaktır." değerlendirmesinde bulundu. 
Kaynak: Al Jazeera

Anahtar Kelimeler:
MHP
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.