MHP'den 'Neden hayır' kitapçığı


12 Eylül'de yapılacak referandum öncesinde AKP ile muhalefet arasında "Evet", "Hayır" kavgası miting meydanlarında devam ederken, AKP ve CHP'nin ardından, "Anayasa değişikliğine hayır" kampanyası yürüten MHP de, görüşlerini ve değişikliklere neden hayır dediğini bastırdığı kitapçıkla anlattı. "Neden Hayır" başlıklı kitapçıkta, "Anayasa metinleri kutsal metinler değildir ve zamanı geldiğinde değiştirilmelidir. Ancak anayasa kavramının anlamı gereği yapılacak değişikliklerin toplumun iç dinamiklerinden doğması, toplumsal ihtiyaçları kendi taleplerinden karşılaması esas olmalıdır. Anayasalar toplumsal mutabakatla, toplumun her kesiminin katıldığı görüşle, demokratik tartışma iklimi ve üslubu ile hazırlanmak durumundadır" görüşü dile getirildi.


"Başörtüsü sorununa çözüm getirmiyor"

Kitapçıkta Anayasa değişikliğinin PKK açılımının adı olduğu da savunuldu. AKP'nin Anayasa değişiklik paketinin uzlaşmadan yoksun olduğu belirtilen kitapçıkta "Türk milleti, önceliklerine, taleplerine cevap vermeyen, olgunlaşırken katkısının sorulmadığı ve başkası tarafından dayatılmış kararlara katılmayarak Anayasa değişikliklerine hayır diyecektir" denildi. Anayasa paketinin milletin ihtiyaçlarından kaynaklanmadığı ifade edilen kitapçıkta paketin 'güdümlü ve dış kaynaklı bir sipariş olduğu, Türk hukuk düzenine dayatmacı anayasa anlayışı getirdiği, ayrıştırma ve bölme amaçlı olduğu, AKP'nin gizli gündemi olduğu, başörtüsü sorununa çözüm getirmediği, gündem saptırmaya çalıştığı, memurlara grev hakkı vermediği, bölücülere sınırsız milletvekilliği hakkı tanıdığı, demokrasi kalkanıyla diktatörlük kurduğu, yandaş yargı oluşturma yolunu açtığı, suçluların yurtdışına kaçışının serbest bırakıldığı, kamu denetçiliği kurumunun kadrolaşma oyunu olduğu" görüşleri dile getirildi.


"Hayır de vur tokadı"

Kitapçıkta MHP'nin "Anayasa değişikliğine hayır" kampanyasında dile getirilen "PKK Açılımının adı; Hayır de, vur tokadı, Hayır de hayır bul, vebalden kurtul, Hayır'dır inşallah, Sivil Dikta'ya Hayır, Özün sözün bir olsun Hayır de yüzün gülsün, PKK'ya Habur'u Türk gençliğine kabri layık görenlere Hayır, Özüne dön, sözüne dön, Hayır de kendine dön, Vatanseverle bölücüyü ayır işbirlikçi AKP'ye Hayır, Hayır de boz oyunu kazdırma artık kuyunu, İşçi, memur, sözleşmeli, Hayır'da birleşmeli, Şehitler Ölmez, vatan bölünmez Hayır dersen bölücü hainler gülmez, Hayır duanız yeter, Her işte bir Hayır vardır, Bir Hayır da sen işle, Habur'u unutturma, Hayır de bu oyunu yutma, Ne mutlu Türküm diyene, Hayır de Türk adını silene, Tek parti diktasına Hayır, 12 Eylüllerin istismarına Hayır, Ülkücülerin üzerinden nemalanmaya hayır, Askerlik yan gelip yatma yeri değildir diyenlere Hayır, Ananı da al git diyenlere Hayır, Gözünü toprak doyursun diyenlere Hayır, Şehide kelle, katile sayın, eşkıyaya abi diyenlere Hayır" sloganları da yer aldı.

"AKP'nin 12 Eylül ürünü bir zihniyet olduğu unutulmamalı"

Kitapçıkta "AKP zihniyeti 12 Eylül'le Hesaplaşabilir mi?" başlığı altında ise "Bugün 12 Eylül ile hesaplaşacağını iddia eden Başbakan o günlerde işkencecileri alkışlayarak kendi çıkarları peşinde koşmaktaydı. Türk milliyetçileri 12 Eylül zindanlarına atılırken Başbakan ve bugünkü AKP kurmayları karanlık köşelerde ellerini sıvazlayarak önlerinin açılmasını ve sıranın kendilerine gelmesini bekliyorlardı" denildi. Anayasa paketinin 12 Eylül'le hesaplaşma değil 12 Eylülcüleri aklama operasyonu olduğu görüşü de dile getirilerek "Anayasa değişiklik paketi, 12 Eylül darbesini yapanlara yargı yolunu kesinlikle açmamaktadır. AKP'nin '12 Eylül'den rövanş alınacağı' propagandası kesinlikle gerçek dışıdır. Üstelik AKP'nin 12 Eylül ürünü bir zihniyet olduğu unutulmamalıdır" ifadesine yer verildi.Anka


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.