Muhalefet kararı nasıl yorumladı

CHP milletvekilleri, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın anayasa değişikliğinin iptali istemine ilişkin başvuruyla ilgili kararı açıklamasını Meclis kulisindeki televizyondan izlediler.

Kararın açıklamasının ardından yapılan değerlendirmelerde bulunan CHP Grup Başkanvekili İnce, şunları söyledi: "Anayasa Mahkemesi, hukuki bir inceleme yapmıştır. Haklı bulur, haklı bulmaz... Anayasa Mahkemesi, bugüne kadar ki başvurularımızın yüzde 63'ünde bizim istediğimiz şekilde karar vermiş, yüzde 37'sinde farklı kararlar vermiş. Bunun hukuki sonuçları olduğu gibi bilimsel platformda da bu tartışılacak. Karara saygılıyız.

Karar, beni şahıs olarak tatmin etmedi... Ama halkımız, bütün milletimizi tatmin edecektir. Anayasa Mahkemesinin, CHP'nin hassasiyetlerini dikkate almak gibi bir özelliği yok, olmak zorunda da değil. İktidar partisi, sürekli olarak yargıyla bizim aramızda polemiklere giriyordu. Bütün istatistiklere baktığımızda yüzde 63 oranında biz haklı çıkmışız. Gerekçeli kararı görmeden, ayrıntılı değerlendirme yapmamız doğru olmaz. Halkımız, Türk milleti, referandumda yargıyı, yürütmenin emrine sokmayacaktır, buna güveniyoruz. İki madde referanduma gitmeyecekse... Bizim engellilere, yaşlılara, çocuklara pozitif ayrımcılıkla ilgili bir sorunumuz olabilir mi? Bizim bunlara itirazımız yok. Sorunumuz o iki maddeyle ilgilidir. İki madde referanduma gitmeyecekse, hayırlı uğurlu olsun."

Hamzaçebi: "Beklentilerimiz karşılanmış değil"

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Anayasa Mahkemesinin verdiği kararı değerlendirirken, "Karar, bizim hukuk devleti beklentilerimizi karşılamış değildir" dedi.

Gazetecilerin, Anayasa Mahkemesinin kararına ilişkin sorularını yanıtlayan Hamzaçebi, 111 milletvekili olarak Anayasa Mahkemesinde açtıkları davadaki kararın, "hukuk devleti ilkesi çerçevesinde dile getirdikleri endişeleri gideren bir karar olmadığını, kendilerini tatmin etmediğini" söyledi.

Hamzaçebi, "Referandumdaki tavrınız ne olacak?" sorusuna, "CHP olarak konuyu değerlendirdikten sonra açıklama yapacağız. Karar, bizim hukuk devleti beklentilerimizi karşılamış değildir" şeklinde yanıt verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Özyürek ise "Kılıç'ın açıklamasına göre iki madde referandum dışı kalacak. CHP'nin esas itirazı, hukuk devletini ihlal eden düzenlemeler şeklinde olduğu için bu iki maddeyeydi. Bu durumda CHP'nin itirazları dikkate alınmış oluyor. Diğer maddelerin referanduma gitmesi halinde evet oyu vereceğimizi söylemiştik" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin de "Anayasa Mahkemesi, bir orta yol bulmaya çalışmış. Pratikte çok sağlıklı bir sonuç çıkaracağını zannetmiyorum. Karar beni tatmin etmedi. Biz de üyelerin seçim şekline itiraz ediyorduk, seçim şekli bizim istediğimiz şekilde oldu" şeklinde konuştu.

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ünlütepe ise "Sayın Cumhurbaşkanı'nın referanduma sunduğu madde metni, Anayasa Mahkemesince müdahale edilerek, değişiklik yapılıyor. Dolayısıyla iki madde referanduma gitmiyor. CHP'nin dediği gibi iki maddenin dışında halk oylaması yapılıyor. Bu iki maddenin dışında referanduma gidilmesi halinde destek olacağımızı, başından beri söyledik. İstediğimiz oldu. Bu iki maddedeki kısmen iptaller, maddenin tümünün oylanmasını engeller" değerlendirmesinde bulundu.

CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ise karara göre, "HYSK ve Anayasa Mahkemesi ile ilgili maddelerinin referanduma götürülemeyeceğini" savundu. 


MHP'DEN AÇIKLAMA

MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili bazı maddelerin kısmen iptaline karar vermesi ile ilgili olarak, mahkemenin yetki aşımında bulunduğunu söyledi.

Paçacı, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, değişiklik paketinin zaten tartışmalı olduğunu ve sadece "AK Parti'nin anayasası gibi durduğunu", ancak buna rağmen kararı referandumda halkın verebilmesi için CHP'ye iptal başvurusunda destek vermediklerini belirtti.

Anayasa Mahkemesi'nin görev ve yetkilerinin Anayasa'da belirtilmiş olduğunu anımsatan Paçacı, mahkemenin değişiklikleri sadece şekil yönünden inceleyebileceğini kaydetti.

Mahkemenin, kamuoyunda "türban düzenlemesi olarak" bilinen değişiklikleri, Anayasa'nın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez maddeleri ile ilişkilendirdiğini anımsatan Paçacı, gerekçesi henüz açıklanmadığı için son iptallerin neyle ilişkilendirileceğini merak ettiklerini söyledi.

Paçacı, "Anayasa mahkemesi yetki aşımında bulunmuştur" diye konuştu. Cihan Paçacı, referandumda "Hayır" oyu çıkması için çalışacaklarını da bildirdi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ise Anayasa değişikliği konusundaki görüşlerini, teklifin parlamentoda görüşüldüğü zaman da dile getirdiklerini anımsatarak, "Görüşümüz açık ve net: Anayasada bir uzlaşma temin etmek lazım. Herkesin uzlaştığı bir Anayasayı gerçekleştirmek gerekiyor. Bu ise uzlaşma olmadan çıkarılmış bir Anayasa değişikliği. MHP olarak, biz, bu Anayasanın bütün siyasi partilerin birlikte oluşturduğu uzlaşma komisyonu ile değerlendirilmesini istiyoruz" dedi.

Vural, "Anayasa Mahkemesinin kısmi iptal kararını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna da "İnşallah tamamını iptal eder millet" yanıtını verdi.

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da aynı soru üzerine, "İş millete kalmıştır. Gereğini millet yapacaktır" dedi.

SAADET PARTİSİ

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş
, "Anayasa Mahkemesi, bir kere daha kendisinin TBMM üzerinde, senato gibi görev yaptığını tescilledi" dedi.

Kurtulmuş, Anayasa Mahkemesi'nin 5982 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna ilişkin iptal davasında, Anayasa Mahkemesi ve HSYK ile ilgili bazı maddelerin kısmen iptaline karar vermesi ile ilgili olarak, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, mahkemenin henüz yasalaşmamış hükümleri iptal ettiğini söyledi.

"Anayasa Mahkemesi, bir kere daha kendisinin TBMM üzerinde, senato gibi görev yaptığını tescilledi. Teklif içinden cımbızla ifade çekerek yeni bir yasa yaptı" görüşünü dile getiren Kurtulmuş, Anayasa Mahkemesi Raportörü Osman Can'ın medyada yer alan "Anayasa Mahkemesi'nin kararını yok sayın" yönündeki görüşlerinin uygulanamayacağını ve daha büyük bir karmaşa ortaya çıkaracağını da sözlerine ekledi.

BDP

BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, Meclisin iradesinin temel kabul edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Anayasa Mahkemesinin kararının, Meclisin iradesini hiçe sayan ve yasama organının yerine geçebilecek bir karar olmamasını beklerdik. Bu karar için bu tür şaibeler var. Siyasi parti olarak bizi mevcut karar tatmin etmedi" diye konuştu.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da kararda, Anayasa değişiklik paketinin tamamına ilişkin çok esaslı bir değişikliğin söz konusu olmadığını, referandum sürecini etkilemediğini söyledi.

BBP

BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, "Mahkemenin adeta evli olmayan iki insanı boşamak gibi karar verdiğini" ifade ederek, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal'ın, TBMM'deki grup konuşmasında, değişiklik teklifinin iki maddesinin iptal edilmesini geri kalanları da referanduma götürmeden hep birlikte yasalaştırmayı önerdiğini ifade ederek, "CHP'nin istediği neyse adeta o yerine getirildi" diye konuştu.

Topçu, milletten kaçılmaması gerektiğini de kaydetti.

DEMOKRAT PARTİ

Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, "Anayasa Mahkemesi, ortaya koyduğu iptallerle yeni bir Anayasa Mahkemesi ve yeni bir HSYK oluşmasını önlemiştir" dedi.

"Anayasa Mahkemesi, ortaya koyduğu iptallerle yeni bir Anayasa Mahkemesi ve yeni bir HSYK oluşmasını önlemiştir" diye konuşan Cindoruk, "İktidarın HSYK ve Anayasa Mahkemesi'nde yapmak istediği değişiklikler imkansız hale gelmiştir" görüşünü dile getirdi.

Mahkemenin, raportörün görüşünü reddettiğine dikkati çeken Cindoruk, "Bu kararla raportörün Anayasa Mahkemesi'nde barınması imkansız hale geldi" şeklinde konuştu. (Cnn Türk)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.