'Oylar artmazsa başkanlığı bırakırım'


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Kadın Kolları İl Başkanları toplantısına gelişinde gazetecilerin, bugünkü Hürriyet gazetesine verdiği "CHP'nin oylarında anlamlı bir artış olmazsa Genel Başkanlığı bırakırım" demecine ilişkin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, CHP'nin oylarında anlamlı bir artış olmadığı takdirde Genel Başkanlık yapmanın anlamı olmadığını ifade ederken "Anlamlı kelimesinden kastınız nedir?" diye sorulması üzerine ise "Anlamlı sözcüğünde bütün bunların hepsi yatıyor" yanıtını verdi.

"Kadınları ikinci sınıf yurttaş konumuna koyan iktidara dur dememiz lazım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "Kadın-erkek eşitliğine inanmıyorum" sözlerini anımsatarak kadınlara "Sizi ikinci sınıf yurttaş konumuna koyan, sizin elinize cumhuriyetin verdiği hakları bile alan bu siyasi iktidara dur dememiz lazım" diye seslendi.

Kılıçdaroğlu, CHP Kadın Kolları İl Başkanları toplantısının açılışında konuştu. Konuşmasına, kadınlara evlerine sahip çıktıkları gibi Türkiye'ye de sahip çıkmaları çağrısında bulunarak başlayan Kılıçdaroğlu, sorunların her geçen gün büyüdüğünü, açılım politikalarıyla Türkiye'nin karıştırıldığını söyledi.


"Kadınlar sandığı gittiğinde Başbakan'ı sorgulamalı"

CHP olarak kadın-erkek eşitliğini hep savunduklarını ancak şu anda Türkiye'nin, kadın erkek eşitliğine inanmayan bir Başbakanı olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"Hak verilmez alınır. Türkiye'deki bütün kadınlara sesleniyorum. Eğer bu ülkede özgür, çalışan, üreten, alın teri döken, evini geçindirmek için çaba harcamayı göze alan bir kadınımız Başbakan'ın bu söylemi karşısında sandığa gittiği zaman 'Niçin ben bu ülkede ikinci sınıf yurttaş durumuna getiriliyorum' diye sormalıdır. Ve Başbakan'ı sorgulamalıdır. Başbakan sözde AB'ye girmek için çaba harcayan bir kişi. Acaba bu Başbakan yurtdışına gittiğinde de biz kadın erkek eşitliğine inanmıyoruz söylemini dile getirebilecek mi? Getirmeyecektir, bundan kesinlikle eminim. Çünkü takiye kültüründen gelenler, yani kafalarının arkasında başka planları bulunanlar zaman zaman ağızlarından düşündüklerini dile getirirler. İşte o düşündüklerini dile getirdikleri konulardan birisi de kadın erkek eşitliğine inanmayanlardır."


"Yoksul kadınlara bulgur, kendilerine havuzlu villa"

Kadınların önünde zor bir tablo olduğunu ancak zoru başarmaları gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, kadınların hayatın dramını en acımasız şekilde yaşadığını belirterek, "Eğer evinde akşam tenceresi kaynamıyorsa çocuklarının dramını kadın yaşar. Onun için size çok büyük görevler düşüyor. Israrla söylediğim bir şey var. Eğer bu coğrafyada yani güzel Türkiyemizde bir çocuk bile yatağa aç giriyorsa bizim o gece rahat uyumamamız gerekiyor" diye konuştu. AKP'nin, "Yoksulluk ne kadar artarsa ben iktidarımı o kadar uzun sürdürürüm" anlayışında olduğunu, CHP'nin ise sadaka dağıtan devlet kültürünü değil, sosyal devlet kültürünü öne çıkaracağını dile getiren Kılıçdaroğlu, "Bizim inançlarımızı sömürdüler, etnik kimliklerimizi sömürdüler, Türkiye'yi ayrıştırdılar, şimdi yoksulluğumuzu sömürüyorlar. Bu acımasız iktidarı her yere şikayet etmemiz lazım. Ve şunu söylememiz lazım, büyük kentin çeperlerinde oturan yoksul kadınlarımıza: Sana bir kilo makarna, bir kilo bulgur veriyorlar da neden kendilerine bölüşümde havuzlu villa düşüyor?" diye konuştu. CHP'li kadınların, bunu çok kararlı bir şekilde anlatmaları gerektiğini, CHP'nin "Aile sigortası" politikasının da iyi anlaşılması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Kadını evde güçlü kılacağız. Kadın gidecek öyle makarnaymış, bulgurmuş, ekmekmiş bunların peşinde koşmayacak. Bankadan parasını çekecek, ailesinin geçimini sağlayacak. Onun güvencesi CHP olacak, sosyal devlet olacak" dedi.
CHP iktidarında "sömürü düzenini" bitirecekleri vaadini veren Kılıçdaroğlu, üniversite öğrencilerinin yurt sorununu da iki yıl içinde çözme sözü verdi.


"Utanması gerekenler bize soru sormaya başladılar"

İktidarın, tasarrufa önce kadınlardan başladığını, 18 yaşını dolduran kızların anne-babasının sağlık sigortasından yararlanabildiği uygulamayı AKP Hükümeti'nin kaldırdığını anlatan Kılıçdaroğlu, bu tabloyu da tersyüz edeceklerini bildirdi. Sosyal devletin temeline dinamit konulduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Toplumu ayrıştırmak, toplumdaki öfkenin nereden nasıl ortaya çıkacağını kim biliyor? İnegöl'de çıktı, Hatay'da çıktı. Bu ülkede herkesin karnı doysaydı, bu ülke huzurlu bir toplum olsaydı bu tablolar yaşanır mıydı? 8 yıldır yönetiyorlar ve milletin karşısından çıkıp sıkılmadan şunu söylüyorlar: Siz milletin karşısına hangi yüzle çıkacaksınız diye bize soruyorlar. Utanması gerekenler bize soru sormaya başladılar. Bu da utanmanın bir başka boyutu galiba. Bunu hazmetmek çok zor. Ama ahlakı erdem olarak bilmeyenler, yalan söylemeyi sıradan kabul edip 'Ben söylerim nasıl olsa bu millet yutar' diyenler bunları çok rahatlıkla söylüyorlar."


Anka

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.