'ÖYM düzenlemesinin 3. pakete girme ihtimali çok zayıf'

-"DOĞRU OLMA İHTİMALİ ÇOK ZAYIF"-
 
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MÜSİAD Başkanı Nail Olpak ve yönetim kurulu üyelerini kabulünün ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bülent Arınç, basına yansıyan Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili düzenlemelerin 3. yargı paketine ekleneceği haberlerinin sorulması üzerine kendisinin daha önce 3. ve 4. yargı paketlerinde CMK'nın 250. maddesiyle ilgili bir çalışma olmadığını söylediğini hatırlattı. Arınç, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
 
"Sizin takip ettiğiniz husus 3. yargı paketiyle ilgilidir. Meclisin son gününde umarım ki partilerin de bu konuda mutabakatı olacağından 106 maddeden ibaret olan bu kanun da kesinleşmiş ya da yasalaşmış olacaktır. Bu kanun içerisinde çok önemli hükümler var, yargının hızlandırılmasından denetim sürelerine kadar ve özellikle basın yayın yoluyla veya fikir ve düşünce açıklamakla yakından ilgili bazı suçlardan verilen cezaların 5 yıla kadar üst haddi olanlar ertelenmiş olacak. Bu kanunun tasarısında vardı ama komisyonda kısmen değiştirilerek gelmişti. Ama fikir ve düşünce özgürlüğünün daha da pekişmesi bakımından böyle bir maddenin de geçebileceğini düşünüyorum. Sayın Başbakanımızın Adalet Bakanlığı'na talimat verdiği, sayın Bakanımızı görevlendirdiği çalışmanın şu anda hangi aşamada olduğunu bilmiyorum. Dolayısıyla 3. ve 4. yargı paketlerinde olmadığı ifade edilen bu hususun, eğer bitmiş, olgunlaşmışsa bir şekilde bir ihtimal gelmesi mümkün olabilir. Ancak mevcut çalışma temposuna bakıldığında bunun bir başka şekilde değerlendirilmesi de söz konusu olabilir. Öncelikle basına bir kulis haberi olarak düşen konuyla ilgili olarak doğrudan bilgilendirilmiş değilim. İkincisi, doğru olma ihtimali çok zayıf. Ancak 3. yargı paketini hepimizin cumartesi günü takip etmesi gerekiyor. Sayın Başbakanımızın Özel Yetkili Mahkemelerin ve CMK'nın 250., 251. ve 252. maddelerine yönelik yapılmasını istediği çalışmanın hangi noktada olduğunu bilmiyorum. Bu konuyu adalet bakanına sorarsanız belki daha iyi bir yanıt alabilirsiniz." 
Arınç, Özel Yetkili Mahkemelerle ilgili düzenlemelerin müstakil bir yasayla önümüzdeki dönem gündeme gelme ihtimalinin olup olmadığının sorulması üzerine de "1 Temmuza kadar böyle bir çalışma gerçekleşmeyecekse tabi olan şey 1 Ekimde yeni yasama dönemi başladıktan sonra bu konuda bir adım atılmasıydı ama Türkiye dinamik bir ülke ve TBMM Genel Kurulu kendi gündemine sahip. Neyi ne şekilde yapacağını TBMM çalışmaları sırasında hepimiz takip etme imkanına kavuşuruz" diye konuştu.
 
- BEKİR BOZDAĞ: 3. PAKETTE İLGİLİ İKİ MADDE VAR"-
 
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise bugün yaptığı açıklamada CMK'nın 250. maddesiyle ilgili çalışmanın devam ettiğini, değerlendirmesinin ise ancak bu çalışma bittiği zaman yapılabileceğini ifade etti. Bozdağ, "3. yargı paketi içinde 250. madde ve devamıyla ilgili iki madde var bildiğim kadarıyla. Çalışma henüz devam ediyor" dedi. 

-HÜSEYİN ÇELİK "MÜSTAKİL YASA GEREK" DEMİŞTİ-
 
Daha önce AKP Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de ÖYM'lerle ilgili düzenlemelerin hassas bir mesele olması nedeniyle pakete ilave edilmesi yerine müstakil bir yasayla yapılması gerektiği yönünde görüşlerini açıklamıştı. 

-"TTK 1 TEMMUZ'DA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK"-
 
Arınç, Türk Ticaret Kanunu ile ilgili olarak da "TTK ile ilgili acil bir husus vardı. Çünkü 1 Temmuz'da yürürlüğe girmesi gerekiyordu. Ancak içerisindeki bazı düzenlemelerin uygulamada zorluklar, yanlışlıklar hatalar getirebileceği hususunda mutabakat oluştu. Sayın Başbakan Yardımcımız Ali Babacan'ın, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın ve ilgili arkadaşların yaptığı çalışmayla, 50 maddeye yaklaşan bir değişiklik dün yasalaştı" dedi. Arınç, yapılan değişikliklerin birkaç gün içerisinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak 1 Temmuz'da bu haliyle yürürlüğe gireceğini düşündüğünü ifade etti. 

Anka
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatanevladı 5 yıl önce

adalet bakanı hakim lik ve savcılık yapanlardan olmalı.
avukat bakanların hepsi başarısız.