Özel Yetkili Mahkemeler Kalkıyor
Başbakan Erdoğan, İran ziyareti öncesi yaptığı açıklamada; "Özel Yetkili Mahkemeler, bunu kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. TMK'yı aynı şekilde kaldırmayı, ama buradaki TCK'na aktarılması gereken maddeleri aktarma gibi bir hedefimiz var" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2 yıl aradan sonra İran ziyareti için Tahran'a hareket etti. Erdoğan, ziyareti süresince Ruhani'yle ve dini lider Hamaney'le görüşecek.

Başbakan Erdoğan, Tahran'a hareketi öncesi Esenboğa Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Başbakan, 2 ülke arasındaki ilişkilerin son yıllarda arttığını söyleyerek; "Ziyaretim vesilesiyle mevcut ilişkilerimizi daha ileri taşıyacak bir adımı atıyoruz. Türkiye ile İran arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi'ni kuruyoruz. Bu mekanizma, İran'la ikili ilişkilerimize yeni bir ivme kazandıracaktır. 2013 yılında ikili ticaret hacmimiz, 13,5 milyar Dolar'a ulaştı. Bu rakam, önceki seneye kıyasla kısmi düşüşte ifade ediyor" diye konuştu.

"YAPTIRIMLARIN TAMAMEN KALDIRILMASINI TEMENNİ EDİYORUZ"

İran'ın nükleer programı konusunda yeni bir döneme girildiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, İran ile P5 artı 1 arasında 24 Kasım 2013 tarihinde iki tarafın yükümlülüklerini ortaya koyan bir anlaşmaya varıldığını anımsattı. Bu mutabakatın 20 Ocak 2014 itibariyle uygulamaya geçilmesi kararlaştırıldığına dikkat çeken Erdoğan; "Türkiye olarak biz de bu gelişmeyi memnuniyetle karşılamış bulunuyoruz. Sürecin, İran üzerindeki yaptırımların tamamen kaldırılmasını sağlayacak nihai bir anlaşmayala sonuçlanmasını temenni ediyoruz. Türkiye, bu yönde şu ana kadar elinden gelen gayreti gösterdi. Şu andan sonra da  çaba sarf edecektir. Bu çerçevede, temaslarımda Suriye'de cereyan eden, trajik olaylar başta olmak üzere bölgemizde son dönemde meydana gelen gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunacağım" ifadelerini kullandı.

"ŞİŞLİ BELEDİYESİ'NE YAPILAN SALDIRI DA MANİDARDIR"

Son dönemde artan saldırıları değerlendiren Başbakan Erdoğan; "Son seçimler 200'e yakın Seçim Koordinasyon Merkezlerimiz hep taciz edildi. Ve biz hep buna karşı sabırla göğüs gerdik. Sabrımızın neticesini de başarılı bir seçim sonucuyla aldık. Esenyurt'ta meydana gelen olayda ben 'Şudur' deme konumunda değilim. Ama emniyet teşkilatımız süratle olaya müdahale etmiş ve neticesinde 9 kişi gözaltına alındı. Bir seçimin arifeside böyle bir tablonun ortaya çıkması çok çok üzücü. Esenyurt hassas bir ilçe. Bu hassasiyeti çok iyi bilen biriyim. Ama bundan önce Van'da büyükşehir belediye başkan adayımız, esnaf ziyareti yaparken taşlı sopalı saldırılar oldu. Daha sonra evine 2 kez bombası atıldı. Bütün bunlar aslında caydırmaya yönelik, adeta korku atmosferi oluşturmaya yönelik adımlar. Bunların hiçbirinden yılmak gibi bir şey sözkonusu değil. Yine, Şişli Belediyesi'ne yapılan saldırı da manidardır. Bu bir senaryo mudur yoksa gerçekten bir karşı adım mıdır? Silahın oraya bırakılması, taranması anlamlıdır. Emniyet teşkilatımız bununla ilgili de takibini sürdürmektedir" ifadelerini kullandı.

"FAİZLERİN ARTTIRILMASINA KARŞIYIM"

Erdoğan, Merkez Bankası'nın bağımsız bir kurum olduğunun altını çizerek, faiz arttırımı konusunda şunları kaydetti; "Konuyla ilgili bir açıklama yapsam, diyecekler ki 'MB'ye müdahale etti." Ama şunu bilmenizi istiyorum; Ben faizlerin arttırılmasına her zaman olduğu gibi bugün de karşıyım. Ama müdahale etme yetkim yok. Ve sorumluluğu da onlara da aittir. Hesabını onlar vereceklerdir. Temenni ederim ki alacakları karar inşallah isabetli olur. Kurda yeni bir dönem başlar. Ve böylece de ekonomi bu anlamda ihracat-ithalat arasındaki dengede, bu sıkıntıları aşarız. İthalata dayalı bir ekonomik anlayışın içinde değiliz. İhracata dayalı bir anlayışın içindeyiz. En önemli talihsizliklerimizden bir tanesi de petrol, doğalgaz konusundaki sıkıntımızdır. 60 milyar Doları aşkın ithalatımız bizi sıkıntıya düşürmektedir. Ama biz bunu bugüne kadar farklı enstrümanlarla kapattık, kapatmaya devam ediyoruz."

"ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA İÇERİSİNDE ADIMIMIZI ATARIZ"

Muhalefetin HSYK değişikliği konusundaki tutumunu eleştiren Başbakan şunları kaydetti; "Anayasa değişikliğine hayır dediler. Yasal düzenlemeye de yanaşmadılar. Onun için, onlarla yapılacak bir şey şu an için gözükmüyor. Ama biliyorsunuz bu paketin Adalet Akademileriyle ilgili olan kısmın düzenlemesi bitti. Şu anda arkadaşlarımız bu konuyla ilgili çalşmalarını sürdüyorlar. Temenni ediyorum ki Adalet Akademileriyle ilgili olan kısmı ve belki 2-3 madde daha bitirilmek suretiyle önümüzdeki hafta içersinde adımımızı atarız."

"ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELERİ KALDIRMAYI HEDEFLEMİŞ DURUMDAYIZ"

Erdoğan, 'Balyoz davasında delil olan 5 nolu harddiskte değişiklik yapılması ile ilgili yaptığı açıklamada, şu düşünceleri kaydetti; "TÜBİTAK olayı, bilirkişilerle alakalı, kurumla alakalı değil. Bilirkişi raporunu hazırlıyor. Doğrusu ben, bilirkişilerin hazırladığı rapor ne içeriyor incelemiş değilim. Ondan haberim yok. Şu anda henüz Ergenekon'la ilgili gerekçeyi görmüş değiliz. Bu konuyla ilgili açıklama yapmamız da mümkün değil. Adalet Bakanlığı'yla alakalı, bu süreç içersinde Bakanlık'ımız yeniden yargılanma sürecini şu anda değerlendiyor, çalışıyor. Muhtevası ne olacak, nasıl olacak. Ben burada bir şeyi açık söyleyebilirim; Özel Yetkili Mahkemeler, bunu kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. TMK'yı aynı şekilde kaldırmayı, ama buradaki TCK'na aktarılması gereken maddeleri aktarma gibi bir hedefimiz var. Ve Özel Yetkili Mahkemeleri kaldırarak, bu mahkemeleri tamamiyle Ağır Ceza Mahkemelerine devretmek suretiyle artık bu süreci kapatmış olacağız. Ve böylece sadece 133 ağır ceza mahkemesi var, yanılmıyorsam 8 tane de özel yetkili mahkemesi var. Bundan sonra 133 ağır ceza mahkemesiyle artık bu süreci sürdüreceğiz. Böyle bir dönemi başlatıyoruz."

ÜNLÜ DAVALAR NORMAL MAHKEMELERE GİDECEK

Başbakan Erdoğan’ın özel yetkili mahkemeleri ile Terörle Mücadele Kanunu kaldırılacağı yönündeki açıklaması 12 Eylül, KCK ana davası gibi bir çok ünlü davanın normal ağır ceza mahkemelerin görülmesine sağlayacak. Hukukçular, Başbakanın açıklamalarını olumlu buldu.

Başbakan Erdoğan’ın “Özel Yetkili Mahkemeler, bunu kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. TMK’yı aynı şekilde kaldırmayı, ama buradaki TCK’na aktarılması gereken maddeleri aktarma gibi bir hedefimiz var” şeklindeki açıklaması heyecan yarattı. Özel yetkili savcılık ve mahkemelerin kaldırılması ile bütün suçlar yönünde normal mahkemelerde uygulanan usul hükümleri uygulanacak. Örneğin, Terörle Mücadele Kanunu, kapsamında şüphelilerin 24 saat avukatıyla görüş yasağı bulunuyor. Ancak TMK’nın kaldırılması bu uygulama son bulacak.

TÜM SUÇLARDA TUTUKLULUK SÜRESİ 5 YIL OLACAK

Aynı şekilde TMK kapsamında bazı suçlarda verilen kısa süreli hapis cezaları paraya çevrilerek ertelenmesi söz konusu olmuyordu. TMK’nın kaldırılması ile mahkemeler kısa süreli hapis cezalarını erteleme imkanına kavuşmuş olacak. TMK kapsamında tutukluluk süresi 10 yıl olarak belirleniyordu. Bu kanun kaldırılması ile terör suçları dahil tüm suçlarda tutukluluk süresi 5 yıla inmiş olacak. TMK kapsamında işlenen suçlarda verilen cezalarda artırım söz konusu oluyordu. Davaların normal ağır ceza mahkemelerine geçilmesi ile bu uygulamaya da son verilmiş olacak.

BÖLGE MAHKEMELERİ OLMAYACAK

Ayrıca ÖYM’ler bir çok ili kapsayacak şekilde bölge mahkemesi niteliğinde görev yapıyordu. Örneğin TMK kapsamında suç sayılan bir fiilin Çorum’da işlenmesi durumunda yargılanması Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesinde gerçekleştiriliyordu. TMK kanunu kaldırılması ile bu uygulama da son verilecek. Suçun işlendiği yerdeki Ağır Ceza Mahkemesi davaya bakma yetkisine sahip olmuş olacak.
 
HANGİ DAVALAR

Özel yetkili ve terör mahkemelerin kaldırılması ile bir çok ünlü dava normal ağır ceza mahkemelerinde görülmeye başlanacak. Normal Ağır Ceza Mahkemesine geçecek davalarında bazıları ise şöyle:
-12 Eylül Davası,
-KCK Ana davası,
-KCK Avukat davası,
-KCK Basın davası,
-Fail Meçhul Cinayetlere ilişkin dava
-Casusluk davası
-Balyoz davası (Yargıtay tarafından bozulan bölümü)
-Ergenekon davası (Yargıtay tarafından verilen kararın bozulması halinde)

Hukukçular olumlu buldu

Hukukçular, hükümetin bütün ÖYM’lerin kaldırılmasını hedeflemesine olumlu karşıladı. Yargıçlar Sendikası Genel Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu hukuk birliğinin sağlanması için yıllardır bu görüşü savunduklarını belirterek şöyle konuştu: “Bunu baştan beri söylüyoruz. Hukuk birliği için olağanüstü sayılan özel yetkili mahkemeleri ile terör mahkemelerin kaldırılması gerekiyordu. Bu mahkemelerdeki dosyalar genel mahkemelere gönderilmesi gerekmektedir. Yeniden yargılama tartışmaları ışığında değerlendirildiğinde, bu yönden yapılacak başvurular adil mahkemelerce karara bağlanmış olacak. Bir diğer önemli konu, yapılacak yasal düzenleme de ‘bu mahkemeler elindeki dosyaları tamamlanıncaya kadar görevlerine devam eder’ şeklinde bir düzenlemenin de olmaması gerekiyor.”
Çağdaş Hukukçular Derneği Ankara Şube Başkanı MuratYılmaz:Türkiye olağanüstü mahkemelerden çok çekti. Özel yetkili ve terör mahkemelerin kaldırılması gerekiyordu. Kaldırılması düşünülen mahkemeler bir çok hukuksuz ve adaletsiz karara imza atmış mahkemelerdir. Bütün suçlar yönünde sanıkların normal mahkemelerde yargılanması yolu daha adil yargılama imkanına kavuşmuş olacaklar.


Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.