Partili Cumhurbaşkanlığı tartışması! Kabul edilmesi için ne gerekiyor? İşte detaylar...

AK Parti, "Başkanlık Sistemi'nde vazgeçmedik" diyor ancak son günlerde "Partili Cumhurbaşkanlığı" tartışmaları da gündeme geliyor. Parti kurmayları bunu resmen açıkladı.
AK Parti'nin yeni anayasayla hedeflerinden biri de Başkanlık Sistemi'ydi. Ancak şu anda Meclis'te mutabakat zor gözüküyor. Şimdi B Planı devrede. AK Partili kurmaylar, Partili Cumhurbaşkanlığı ile konunun aşılabileceğini düşünüyor.
AK Parti başkanlıktan vazgeçmedi. Nihai hedef o. Mevcut tıkanıklığı aşmak için Partili Cumhurbaşkanlığı formülü devrede. AK Partili kurmaylara göre Anayasa'da yapılacak 5 maddelik değişiklikle bu tıkanıklığı aşmak mümkün.

Cumhurbaşkanı - Nitelikleri ve tarafsızlığıCumhurbaşkanı, kırk yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip Türk vatandaşları arasından, halk tarafından seçilir. Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir. Cumhurbaşkanlığına Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri içinden veya Meclis dışından aday gösterilebilmesi yirmi milletvekilinin yazılı teklifi ile mümkündür. Ayrıca, en son yapılan milletvekili genel seçimlerinde geçerli oylar toplamı birlikte hesaplandığında yüzde onu geçen siyasi partiler ortak aday gösterebilir. Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer.

Maddedeki "Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer" cümlesi çıkarılırsa Partili Cumhurbaşkanlığı'nın önünde engel kalmıyor. Değişiklik kabul edilirse Cumhurbaşkanı partisinin genel başkanı olmaya devam edecek. Değiştirilmesi düşünülen diğer maddelerle yürütmedeki diğer sıkıntılar aşılacak. Maddenin geçmesi için en az 330 oy gerekiyor. AK Parti tek başına teklifi geçiremiyor.

CHP'ye göre MHP, AK Parti'ye destek verecek. Ancak MHP parlamenter sistem vurgusu yapmaya devam ediyor. HDP de "Partili Cumhurbaşkanlığı" sistemine hayır dedi. 

ABUL EDİLMESİ İÇİN NE GEREKİYOR?
Anayasa'da Cumhurbaşkanı'nın görev ve yetkilerini tanımlayan maddeler 101, 102,, 103, 105 ve 106'ncı maddeler.
Anayasa değişikliği yapabilmek için gerekli olan sayı kritik. Anayasa değişikliği için 367 oy gerekiyor, referandum içinse 330 oy yeterli. AK Parti'de 316, CHP'de 133, HDP'de 59, MHP'de 40, 1 de bağımsız milletvekili bulunuyor.
AK Parti'nin teklifine MHP'nin destek vermesi durumunda 356 oy oluyor; bu da değişikliğin Meclis'ten geçmesini sağlamasa da referandum yolunu açmış oluyor.

Haber Türk

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.