Partiye zarar verenleri affetmem
CHP'nin kritik İstanbul İl Kongresi'nde konuşan Kılıçdaroğlu, partililere 'eski alışkanlıklarınızdan vazgeçin' çağrısında bulundu. Her kademedeki partililerin ülkenin sorunlarına kilitlenmesini isteyen CHP lideri, "Partide kavga istemiyorum. Eleştiri olabilir. Beni de eleştirebilirler. Ama partiye zarar verenleri asla affetmem." dedi.
CHP'nin 34. Olağan İstanbul İl Kongresi'nde konuşan Kılıçdaroğlu, muhaliflere gözdağı verirken özeleştiri yaptı. Her şeyin değiştiğini, kendilerinin de değişmek zorunda olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, artık 18. ve 19. yüzyılın politikalarıyla 21. yüzyılı kavramanın mümkün olmadığını, işçi, patron, sendika çizgisi dışında çok daha büyük bir sosyoekonomik yapıyı kucaklamak ve dillendirmek zorunda olduklarını söyledi. Ancak düzenden nemalananların, değişime karşı çıktığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Yeni bir anlayışı toplumda ayakta tutmalıyız. Bütün politikalarımızın merkezine insanı koymalıyız. Kimliğiyle, düşüncesiyle, çalışmasıyla, alın teriyle, inancıyla insan olmalı. Birinci çıkış yolumuz, önce insan olmalı. İki, evrensellik. Sosyal demokrat anlayışımızın temelinde katılımcılık vardır. Hiç kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Toplumun her kesimini çalışmalarımızın içine katacağız. Giyimine, kuşamına, inancına, etnik kimliğine bakmayacağız, insan olarak göreceğiz. O CHP'ye katılacak, güç ve destek verecek.'' dedi.

İlişkiler, insan, üretim şekli değişiyorsa CHP'nin de sosyal demokrasinin de değişmesi gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, daha güçlü ve tutarlı yeni bir orta sınıf ortaya çıktığını, onlara destek vermek ve sorunlarını dinlemenin temel görevlerinden olduğunu ifade etti. Yüzde 100 küreselleşmenin karşısında durmanın mümkün olmadığını, küreselleşmenin olumlu yönlerini alacaklarını, yeni sosyal demokrat bir pencereden küreselleşmeye bakacaklarını bildirdi. Bu yüzden sosyal demokratların yeni bir anlayışa, yeni bir düşünceye, bir zihniyet dönüşümüne ihtiyacı olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Aşama aşama bunu yapacağız. Anlata anlata bunu yapacağız. Çalışa çalışa bunu yapacağız. O koşulları yerine getirmek zorundayız. Ufkumuzu genişleteceğiz. Bulunduğumuz mahalleyi, kenti, ülkeyi değil, dünyayı düşüneceğiz. Dünyadaki gelişmelere bakacağız. Siz siz olun, yeni anlayışa egemen olun, eski alışkanlıklar bitti. Demokrasi ve özgürlüğü her yerde dillendireceğiz."

Gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulunan CHP lideri, Suriye'ye herhangi bir müdahale konusunun Meclis'e gelmesi durumunda karşı çıkacaklarını tekrarladı. "1 Mart tezkeresine nasıl karşı çıktıysak, Suriye'ye müdahaleye de aynı kararlılıkla karşı çıkacağız." dedi. Ardından darbe davalarına atıfta bulunan CHP lideri, 12 Eylül darbe yargılamasıyla ilgili AK Parti'yi samimi bulmadıklarını söyledi.

CHP lideri, "Darbeye karşı olmak, darbe hukunu değiştirmekle olur. Değiştirmezseniz darbecilere ortak olursunuz. 12 Eylül darbe hukukunu yeniden gözden geçirelim." ifadelerini kullandı.

Hükümete süt dağıtımı üzerinden yüklenen CHP liderinin eleştirilerinden gazeteciler de nasibini aldı. "CHP ne iş yapar diyen yalaka gazeteciler var. O gazetecilere ve medya patronlarına sesleniyorum." diyen Kılıçdaroğlu'nun bu sırada dili sürçtü "Korkunun ecele faydası yoktur" deyimini "Ölümün ecele faydası yoktur" şeklinde telaffuz etti.

Gürsel Tekin: Benim itirazlarıma, genel başkan tercüman oluyor

CHP Genel Başkan Yardımcılığı ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeliğinden istifa eden Gürsel Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Artık partide kavga istemiyorum. Partiye zarar verenleri affetmem.'' sözlerini üzerine alınmadı. Tekin, kongreden ayrılırken gazetecilerin "Kılıçdaroğlu, 'Partiye zarar verenleri affetmem.' sözleriyle sizi mi kastetti?'' sorusuna şu karşılığı verdi: "Parti içi kavga yaratan bir insan olsaydım istifa etmeyerek yapardım, tam tersine 30 yıllık siyaset yaşamımın hiçbir yerinde parti ile kavga içinde olmamışım. CHP'nin 65 yıllık tarihinde ilk kez İstanbul'da iki kez üst üste tek aday olan bir insanım. Niçin oldu? Parti içi barışı sağladığım için oldu. Bu söylemler bana değil. Genel başkanım beni çok iyi bilir. Kimler olduğunu, onun adresini başkalarına soracaksınız.'' Tekin, "Kılıçdaroğlu, 'CHP eski alışkanlıklarından vazgeçecek.' diye konuştu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusu üzerine de, "Dışa dönük olarak. Benim itirazlarıma genel başkan tercüman oluyor.'' dedi.

Oy sayımı gece geç saatlere kadar sürdü

Kongrede mevcut il başkanı Oğuz Kaan Salıcı ve eski il başkanlarından Ali Özcan başkanlık için mücadele etti. Toplantının yapıldığı Abdi İpekçi Spor Salonu'nda koltukların çoğu boş kaldı. Ali Özcan'ı desteklediği ileri sürülen Gürsel Tekin, salona saat 12.00 civarında geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise saat 13.00'te salona giriş yaptı. Kılıçdaroğlu, yerine geçerken Gürsel Tekin ile tokalaşmadı. Ancak kongreden ayrılırken tokalaştı. Kılıçdaroğlu ve Tekin, tarafsız kalma düşüncesiyle kongrede oy kullanmadan salondan ayrıldı. Çarşaf listeyle yapılan kongrede 638 delege oy kullandı. Geçtiğimiz günlerde Ali Özcan lehine il başkan adaylığından çekilen Dr. Bülent Kerimoğlu, konuşmasında yönetimi eleştirince saldırıya uğradı. CHP İstanbul İl Kongresi'nin çarşaf liste yöntemiyle yapılması kararından sonra, 40 kişilik yönetim ve 170 kişilik kurultay delegeliği için 1000'e yakın isim aday oldu. İsimler tek tek oylandığı için isimlerin ve oyların tasnifi gece yarısına kadar sürdü. Kongre Divanı, il başkanı, il yönetimi ve büyük kurultay delegelerinin ancak bugün öğleye doğru belli olacağı öğrenildi.ZAMAN
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.