Referandum, Meclis Anayasa Komisyonu\'nda

AKP, Anayasa değişikliklerinin referanduma sunulmasına ilişkin süreyi kısaltan düzenlemeyi hızla yasalaştıracak. Anayasa Komisyonu’nda bugün görüşülecek olan tekif, haftaya da Genel Kurul’da ele alınarak onay için Köşk’e gönderilecek. AKP’liler, ‘Anayasa değişikliğigündemde mi’ sorularına ‘olabilir de olmayabilir de’ yanıtı veriyor.
AKP Grup Başkanvekil Bekir Bozdağ, önceki hafta hafta Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanun’da değişiklik öngören bir teklifi Meclis’e sunmuştu. Meclis’te kabul edilen Anayasa değişikliklerinin referanduma sunulma süresini 120 günden 45 güne indiren bu teklif iki haftadır siyasetin en önemli tartışma konularından biri. Muhalefetin ‘erken seçim’ işareti olarak yorumladığı teklifin yasalaşmasının ardından AKP’nin halkoylamasını da göze alarak Anayasa değişikliklerini gündeme getireceği de ortaya atılan iddialar arasında. AKP yöneticileri ise Anayasa konusunda bir çalışma yapıldığını belirterek yapılacak değişikliğin gerekirse halkoyuna da sunulabileceği mesajını veriyor.

Bugün görüşülecek
Genel seçimlerden önce bir Anayasa değişikliğini gündeme getirmek isteyen AKP, referandumla ilgili yasal düzenlemeyi de bir an önce hayata geçirmeyi planlıyor. TBMM Anayasa Komisyonu bugün saat 15.15’te toplanarak söz konusu teklifi görüşecek. Teklifin muhalefet karşı çıksa bile çoğunlukları bulunduğu için AKP’lilerin oyları ile kısa sürede kabul edilmesi bekleniyor. Anayasa Komisyonu bu hafta içerisinde teklif ile ilgili raporunu yazacak. Söz konusu teklifin önümüzdeki hafta da Genel Kurul’da görüşülerek yasalaştırılması hedefleniyor.
Yeni düzenlemenin Köşk tarafından onaylanıp Resmi Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından AKP’nin eli de rahatlamış olacak. AKP yöneticileri, bu süreçten sonra Anayasa değişikliklerinin parti yetkili kurullarında gündeme gelebileceğini, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın vereceği talimat ile de sürecin resmen başlatılabileceğini belirtiyorlar. Seçimle ilgili yapılacak Anayasa değişikliklerinin ilk genel seçimlerde uygulanbilmesi için en geç temmuz ayına kadar gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Kuzu: Sezer veto etti
TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AKP’li Burhan Kuzu, referandumda süreyi kısaltan değişikliği 2007 yılında yaptıklarını ancak, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in veto ettiğini anımsattı. Kuzu, “Biz de seçim atmosferindeydik, tekrar görüşüp gönderemedik” dedi. 1987’de 120 gün olarak çıkan bu yasanın çok fazla uygulanmadığını belirten Kuzu şöyle devam etti: “Dört aylık süre hakikaten çok uzun bir süre. Siz düşünün bir konunun dört ay bir ülkede konuşulduğunu, o memleketin hali nice olurdu. Ya da hiç konuşulmadığını düşünün o zaman da dört ay beklemenin bir anlamı kalmaz. Mantıken bu sürenin kısaltılması gerekiyor” dedi.
“Mecvut değişiklikten sonra referandumu da göze alarak bir Anayasa değişikliği paketin gündeme gelecek mi” sorusunu “Oolabilir de olmayabilir de” diye yanıtlayan Kuzu şöyle devam etti:
“Hazırlık bağlamında derseniz, bizim zaten mini paketler türünden 2007’deki (bilim kurulunun çalıştığı yeni anayasa paketi) metinden sonra üçbeş paketimiz var. 12 madde var, 20 var, daha azı var daha çoğu var. Şu an gördüğüm, siyasi parti kapatma konusu gibi, yargıyla alakalı bazı şeyler gündeme gelebilir. Özgürlükle alakalı bazı şeyler olabilir. Partinin yetkili organlarında tabii bunlar konuşulacak. Referanduma gidilecekse elbette büyük bir paketle gitmek iyi bir şeydir, ama muhalefetin desteği olmadan hem anayasa o haliyle zayıf çıkmış olur ham de ne kadar o teknik konu vatandaşa anlatılabilir. Hakikaten sıkışmış vaziyette. Uzlaşma Komisyonu’na muhalefetin üye vermemesi ayrı bir sıkıntı. Bir taraftan diyorlar ki, ‘Kenan Evren’i yargılayalım’, diğer taraftan onun ürünü olan bu anayasaya da sıkı sıkı sarılıyorlar. Samimi olmayan bir muhalefet ile karşı karşıyayız.” (Radikal)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.