Reforma son noktayı koyacak, siyasî iradedir


Dün, Bakan Ergin\'le yaptığı görüşme sonrası makamında gazetecilerin sorularını cevaplayan Gerçeker, \"Şu aşamada Adalet Bakanı\'nın yeni bir önerisi yok. Cumhurbaşkanı bir mutabakat olsun dediği için Adalet Bakanı mutabakat olabilir mi diye görüşüyor.\" dedi. Kendilerinin de geçmişte dile getirdikleri görüşleri tekrarladıklarını belirten Gerçeker\'in, \"Yasama ve yürütme anayasa değişikliği yapmak istiyorsa ona bir engel yok. Önemli görüş ayrılıklarımız var. Yasama bunu çıkarırsa bizler elbette uygulamak durumundayız.\" sözleri dikkat çekti.
Adalet Bakanı ile görüşmesinde uzlaşma olup olmadığı sorusuna Gerçeker, \"Uzlaşamamaktan çok, farklı görüşler var. Yargı reformu ihtiyacı mutlaka var. İlla uzlaşılacak diye bir şey yok. Bunun mekanizmaları belli. Yetkili olan yasamadır, yürütmedir.\" ifadelerini kullandı.

HSYK\'daki değişikliklerin yargının öncelikli sorunu olmadığını belirten Gerçeker, iş yükü, personel gibi altyapı sorunları çözülmeden üst yargıdaki sistem değişikliklerinin işe yaramayacağını söyledi. İstinaf mahkemelerinin bir an önce devreye girmesini isteyen Yargıtay Başkanı Gerçeker, HSYK\'nın yapısıyla ilgili önerilerini de sıraladı. Gerçeker, kurul üye sayısının artırılabileceğini, ancak üyelerin yüksek yargıdan seçilmesini istedi. Kararlara itiraz yolunun açılabileceğini belirten Gerçeker, Adalet Bakanı Müsteşarı\'nın Kurul\'da kesinlikle yer almaması gerektiğini söyledi. Gerçeker, \"Hakim ve savcılar dışında Kurul\'da kimse olmamalı. Bu oligarşik veya jüristokratik bir sistem değil. Yargı bağımsızlığına aykırı olduğu için istemiyoruz.\" şeklinde konuştu. Yargıtay Başkanı, şahsen birinci sınıf hakimlerin Kurul\'a üye seçilmesine karşı olmadığını ancak bu sistemin daha önce denenip yararı görülmediği için terk edildiğini savundu. Hasan Gerçeker, \"Sanki yüksek yargı ilk derece mahkemelerinden ayrı bir kuruluşmuş gibi bir görüş var. Doğru değil. Yüksek yargı da ilk derece mahkemelerindeki hakim ve savcılardan seçildi. HSYK, çok önemli bir kurum. Yüksek yargı üyelerini seçiyor, hakim ve savcıların özlük işlerine bakıyor. O kurulda o seviyeye gelebilecek hakimlerin yer alması gerekiyor. Olamaz diye bir şey yok. (Birinci sınıf hakimlerin seçilmesiyle ilgili) Olabilir de yani, çok fazla karşı değiliz ona.\" diye konuştu.

Erzincan Başsavcısı İlhan Ciha-ner\'in gözaltına alınması sonrası HSYK\'nın Erzurum\'daki savcıların yetkisini kaldırmasıyla ilgili Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu\'nun HSYK\'ya destek açıklamasını savunan Gerçeker, \"Biz orda suçludur, değildir, haklıdır diye bir görüş ortaya koymuyoruz ki. Bir yetki kullanılmıştır, yetkinin kullanımı hukuka uygun mudur, değil midir bunu inceliyoruz. Sadece yetki kullanımıyla ilgili bir açıklama. Bu konularda hassas davranmak hepimizin görevi.\" şeklinde konuştu.

Genelkurmay Başkanı\'nın sözleriyle ilgili konuşursam ihsas-ı rey denebilir
Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ\'un kozmik aramayla ilgili bir internet sitesinde yer alan \'İzin vermesem nah girerlerdi\' ifadelerinin hatırlatılıp düşüncesinin sorulması üzerine Yargıtay Başkanı Gerçeker, \"Bu konularda görüş belirtmek istemiyorum. Biliyorsunuz görüş belirttiğimiz zaman ihsas-ı reye giriyor. Konuşmak mümkün değil. Yargılamayla ilgili konudur. O zaman bir şey dersem ihsas-ı rey denebilir.\" cevabı verdi. Gerçeker, yargıya baskı konusunda ise, \"35-40 yıllık hakimiz. Bize hiç kimse hukukun, kanunun emrettiğinin dışında bir şey yaptıramaz. Hukukun üstünlüğünün olmadığı yerde ne demokrasiden ne de özgürlükten bahsedilir.\" ifadelerini kullandı. ZAMAN 


 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.