Şahin: Vurduracak mısınız Meclis Başkanını?

Bugün değişiklik taslağının 6. maddesinin tartışmaları sürerken söz alan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer’in hükümete yönelik sözleri üzerine AKP milletvekilleri Üçer’e tepki gösterdi.

Sözlü tartışmalar üzerine Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, BDP’li Üçer’e milletvekilleri yerine salona hitap etmesi yönünde uyarıda bulundu.

Üçer’in konuşmasının bitmesinin ardından Meclis Başkanı Şahin’e tepki gösteren BDP Grup Başkanvekili Ayla Akat Ata, Şahin’in tarafsız bir yönetim sergilemediğini savundu.

Ata’nın ardından söz alan, BDP Şırnak milletvekili Hasip Kaplan, Şahin’e seslenirken, “Tarafsız olmaya davet ediyorum. Dün onurumuz kırıldı. Rencide edildik. Halkımızın karşısında bizi susturmaya kaldırmak, bu meclisin kürsüsünde ne demek…”

3 dakikalık konuşma süresinin bitmesi nedeniyle mikrofonu kapatılan Kaplan, 1 dakikalık ek süre istedi. Ek süre talebi Başkan Şahin tarafından kabul edilmeyen Kaplan, Mehmet Ali Şahin’e, “Sizi uyarıyoruz sayın başkan, tepkimiz sert olur” dedi.

Hasip Kaplan’ı yerine oturmaya davet eden Şahin, “Tehdit mi? Ne yaparsın? Ne olacak sert olunca, Meclis Başkanlığını tehdit mi ediyorsunuz? Ne yapacaksınız, öldürecek misiniz? Vurduracak mısınız Meclis Başkanını?” diye konuştu.

Tartışmanın ardından dün akşam ki konuşmalara ait tutanakları getirten Şahin, BDP’li Sabahat Tuncel ile kendisinin sarfettiği sözleri okuduktan sonra, “Tutumumu değiştirecek herhangi bir husus yoktur, görüşmelere devam ediyoruz” diye konuştu.

TBMM Genel Kurulunda, dün BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel’in ‘Ailenin korunması’ başlıklı maddenin tartışmaları sırasında kürsüde söylediği \"Burada ülkemizde yaşanan savaş ve çatışmanın bitmesi için demokrasi ve sivil bir anayasayı tartışmalıydık\" sözleri üzerine gerginlik yaşanmıştı.
\"BDP\'li

Tüzmen\'i zor tuttular

Anayasa değişikliği teklifi üzerinde konuşan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel\'in \'\'Ülkede savaş var. Bu Meclis\'te konuşmaktan utanç duyuyorum\'\' sözleri tartışma yarattı.

AK Parti\'li Kürşat Tüzmen de Tuncel\'in sözlerine tepki gösterdi. BDP grubunun bulunduğu bölüme gitmek isteyen Tüzmen\'i partili arkadaşları tuttu ve sakinleştirmeye çalıştı.

TBMM Genel Kurulunda, teklifin 4. maddesinde verilen değişiklik önergesi üzerinde söz alan Tuncel\'in, “Bu ülkede çocuklar, bebekler öldürülüyorsa ciddi sorun var demektir. Molotof kokteyl attı diye bir çocuğu cezalandırırsanız...” demesine, Ak Parti\'li bazı milletvekilleri tepki gösterdi. Tuncel\'in “Bu ülkede bir savaş var” demesine önce Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu \'\'Savaş değil, terör var\'\' diye itiraz etti, sonra da birleşimi yöneten Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin müdahale etti.        

Şahin, güvenlik güçlerinin ülkenin can güvenliğini sağladığını belirterek, “Şu çatı altında görev yapan hiç kimse, terör örgütünü, sanki Türk Silahlı Kuvvetleri ile çarpışan bir başka ülkenin silahlı gücü gibi takdim edemez” diyerek, Tuncel\'den sözlerini düzeltmesini istedi.


Tartışma şöyle gelişti:

Şahin: Lütfen sözlerinizi tashih edin. Bu yanlış anlamalara mahal verebilir. Belki sürç-i lisan ettiniz.
Tuncel: Böyle alkışlayarak bu ülkede sorun yokmuş, çatışma yokmuş, insanlar ölmüyormuş gibi davranmanın anlamı yoktur. Bu konuda sizin tarafsız olmanızı öneririm.
Şahin: Ben tarafsızım. Ben Türkiye Cumhuriyeti devletinden yana tarafım. Bu ülkeyi yolda bulmadık.
Tuncel: Bu ülkede bir çatışma var. Biz de bu ülkede yaşıyoruz Sayın Başkan. Biz bu ülkenin demokratik geleceğinden tarafız. Bu tutumunuzla, aksine bu ülkedeki milliyetçiliği, yaşanan çatışmaları, yaşanan ölümleri gözetiyorsunuz. Lütfen Sayın Başkan tarafsız olun.
Şahin: Bu çatı altında olan her milletvekili, tabii ki Türkiye Cumhuriyeti devletinden yana olmalıdır. Her milletvekili yeminine sadık olmalı.(Bu sırada tartışmaya katılan BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız\'a) Siz grup Başkanvekilisiniz. Bu sözleri tashih etmeniz lazım.
Tuncel: bu ülkede yaşananları alkışlayarak yok mu sayacaksınız? Bu ülkede Kürtleri, ölümleri yok mu sayacaksınız? Nasıl olacak? Bu ülkede barışı, çocuklarımızın geleceğini tartışamayacaksak...
Şahin: önerge üzerinde konuşun, yapmış olduğunuz yemine sadık kalarak konuşun lütfen.
Tuncel: Konuşma hakkımı gasp ettiniz. 5 dakika istiyorum. Konuşma hakkımı elimden aldınız. Biz bu ülkede demokrasinin teminatıyız. Biz bu ülkede gerçekleri ifade ediyoruz. Siz rahatsız olabilirsiniz, 3 maymunları oynayabilirsiniz, ama biz bu ülkede gerçekleri halkımızla paylaşmak zorundayız. Bu ülkede savaşı destekleyen bir parlamentoda konuşmaktan büyük utanç duyuyorum.
Şahin: Bu parlamento, 90 yıl önce Milli Kurtuluş Savaşını başlatmış ve Cumhuriyeti kurmuş olan parlamentodur. Bu parlamento, \'Yurtta sulh, cihanda sulh\' ilkesi üzerine kurulmuştur. Ben Türkiye Cumhuriyeti devletinden, TBMM\'den yanayım.

Bu sırada BDP ve Ak Parti milletvekilleri arasında tartışma yaşandı. BDP\'li Bengi Yıldız, Ak Parti sıralarından kendilerine laf atan Kürşad Tüzmen ve Gökhan Sarıçam\'ın üzerine yürüdü. Yıldız\'ı araya giren CHP\'li ve Ak Parti\'li milletvekilleri engelledi. Tartışmanın sürmesi üzerine, Şahin, birleşime ara verdi.
Aranın ardından madde üzerinde verilen önergeler reddedildi. (AA)

\"BDP\'li

  ANAYASA ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ FARKLI GÖRÜŞLER İÇİN TIKLAYINIZ.   

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.