MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Aziz Yıldırım arasında Bucaspor maçı öncesinde basına yansıyan konuşmaları hatırlatarak, "Aziz Yıldırım'a diyor ki, "Bir sorun çıkmaz değil mi' diyor. Bu takılmadı mı bilmiyorum, savcılık bunu belki Başbakan'a başvurması gerekir, "bir sorun çıkmaz değil mi' dediniz acaba önceden bir duyumunuz mu vardı, bununla neyi kastettiniz" dedi.

-"SEN KİMSİN YA, SEVSİNLER SENİN İLERİ DEMOKRASİNİ"-

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Meclis Televizyonu'nun yayının sınırlandırılmasına ilişkin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdi. Vural, şöyle dedi:
"Sen kimsin ya. Sen Başbakansın, TBMM Başkanı'na nasıl talimat verebilirsin, bu yönüyle bakıldığı zaman TBMM Başkanlığı doğrudan doğruya Başbakan'ın talimatıyla hareket ettiğini ortaya koymuştur.
Bizim sesimizi kimse kısamaz ama medyayı kapatarak, yandaş ve candaş medya oluşturarak bizim konuşmalarımızın vatandaşlara iletilmesini engellemek isteyen bir Başbakan ile karşı karşıyayız. Sevsinler senin ilere demokrasini. Niye rahatsızlık duyuyorsun?"
"Bundan sonraki dönemde Meclis Televizyonu kapatılabildiğine göre kameralara da Meclis'te milletvekilleriyle görüşmek kapatılabilir, haberiniz olsun" diyen Vural, "Milletvekilleri robot milletvekili, parmak indirip kaldıran, yakında milletvekillerinin parmak izini de alırlar istedikleri gibi parmak izlerini de kullanırlar" dedi.

-BAŞBAKAN'A "HODRİ MEYDAN"-

Bugüne kadar TBMM'nin faaliyetlerinin TRT'den kesintisiz yayınlandığına dikkat çeken Oktay Vural, şöyle dedi:
"Başbakan diyor ki, 'bizden önceki duruma dönüyoruz', diyor. Buradan hodri meydan diyorum Sayın Başbakan. Bu sözünün arkasındaysan TBMM TV sizin dönemden önce neyi yayınlıyorsa aynen onu yayınlasın, var mısın Sayın Başbakan, hodri meydan sana. TBMM faaliyetleri Genel Kurul ne zaman olmuşsa TRT tarafından yayınlanmıştır. Frekans milletin frekansı, TRT'de milletin TRT'si."

-"MEHMET ALİ ŞAHİN'İN YETKİSİ YOK"-

TBMM eski Başkanı Mehmet Ali Şahin'in yeni dönem başlamadan kısa bir süre önce TRT'ye görüş bildirdiğini ifade eden Vural, "Yani Başbakan'ın talimatıyla hareket etmiş. Mehmet Ali Şahin'in böyle bir yetkisi yoktur. Bu ancak bir protokolle düzenlenir, böyle bir protokolde imzalanmış değildir. Sorarlar sana ey Mehmet Ali Şahin sen TBMM'nin Başkanı mısın yoksa Başbakan'ın memuru musun" diye konmuştu.

-"PARLAMENTOYU KAPATACAKLAR, KAPALI OTURUM YAPACAKLAR"-

"Sayın Başbakan niye saklıyorsunuz. Medyanın bilgi alma özgürlüğü de kapatılmıştır" diyen Vural, "Parlamentoyu kapatacaklar, kapalı oturum yapacaklar herhalde, Başbakan'ın talimatıyla Meclis TV'den vatandaşların bilgi alma özgürlüğü kısıtlanmıştır" dedi.

-TBMM BAŞKANI ÇİÇEK'E ÇAĞRI-

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e çağrıda bulunan Vural, şöyle dedi:
"Yeni Meclis Başkanı'nın Mehmet Ali Şahin'in bir oldu bittiyle Başbakan'ın talimatıyla uygulamaya koymak istediği bu yayınlarla ilgili kısıtlamanın bugüne kadar ki uygulamayla mütenasip olmadığını ve TBMM faaliyetlerinin ne zaman yasama yapıyorsa bunun yayınlanmasının temin etme konusunda TRT'yle hemen bu sorunu çözmesini davet ediyorum."

-"EY CUMHURBAŞKANI, EY RECEP TAYYİP ERDOĞAN DÖNÜP BAKTINIZ MI?"-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Silvan'daki saldırıyı biz de inceliyoruz" dediğini hatırlatan Vural, "Sürekli olarak terörle mücadelede, terörle mücadeleyi sorgulayan bir anlayış, sen önce git kendini sorgula, İmralı ile müzakere eden sensin. Kandil'e bir operasyon yapmayan sensin, terör örgütünün siyasal amaçlarını meşrulaştırmak isteyen sensin" dedi.
Seçimden bu yana şehit sayının 22 olduğunu belirten Vural, "Öcalan tehdit savuruyor. Devlet Silvan olayından sonra bile İmralı ile görüşüyor. Dağdaki teröristlerin cesaret kaynağı sürekli olarak açık tutuluyor ama terörle mücadele edenler sorgulanır hale geliyor" dedi.
Terörle mücadelede izlenen politikayı eleştiren Vural, "Teröristleri besleyen kim, siyaseten bunları cesaretlendiren kim, bunlarda kimsenin ihmali yok mu Ey Beşir Atalay bir dön bak, Ey Cumhurbaşkanı, Ey Tayip Erdoğan dönüp baktınız mı uyguladığınız politikalar kimleri cesaretlendirdiğini" şeklinde konuştu.

-"GÜNEY KIBRIS RUM YÖNETİMİNİ TANIYAN EK PROTOKOLÜ İMZALAMADIN MI?"-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi dönem başkanlığında, kesinlikle kendileriyle görüşmeyiz. AB ile ilişkiler donar" sözlerine gönderme yapan Vural, şöyle dedi:
"İfadelerin taktik amaçlı olup olmadığını yakın zamanda göreceğiz.
Önce Kıbrıs Rum'unu tanıyor. Ne kadar çabuk unutuyor. Şimdi diyor ki ne tanıması, diyor. İmzaladığın belgelerde Kıbrıs Rum yönetiminin tanınmasına ilişkin belgeleri imzalayan sensin.
Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Aldattılar seni. Bu belgelere imza attın, Sayın Başbakan'a soruyorum Güney Kıbrıs Rum yönetimini tanıyan ek protokolü imzalamadın mı sen, imzaladın."

-BAŞBAKAN İLE AZİZ YILDIRIM'IN GÖRÜŞMESİ-

Aziz Yıldırım'ın bir süre önce Başbakanlık'ta Başbakan'ı ziyaret ettiğini hatırlatan Vural, şöyle dedi:
"Bucaspor maçı. Başbakan, Aziz Yıldırım'a diyor ki "bir sorun çıkmaz değil mi' diyor. Diğeri de, 'yok çıkmaz' diyor, ne demek 'sorun çıkmaz' demek. Başbakan diyor ki, 'bu maç nasıl tamam mı', daha maç oynanmamış. Şimdi herhalde azmettirici diye Sayın Başbakanı belki şey yapmak lazım. Bir sorun çıkmaz değil mi, gerekli tedbirleri aldın, masa başında, sahada değil yani. Bucaspor küme düştü.
Bu takılmadı mı bilmiyorum, savcılık bunu belki Başbakan'a başvurması gerekir, 'bir sorun çıkmaz değil mi', dediniz acaba önceden bir duyumunuz mu vardı, bununla neyi kastettiniz?"(ANKA)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.