SGK'daki iddialar Meclis gündeminde

. ANKARA (ANKA)- CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'e, "Sosyal Güvenlik İzmir İl Müdürlüğü'nce fahiş fiyatlarla ihtiyaçtan fazla araç kiralandığı iddiaları doğru mudur?" diye sordu.
CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer'in yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesiyle SGK'daki iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

-"PERSONEL SİYASİ GÖRÜŞLERİNE GÖRE Mİ SINIFLANDIRILIYOR?"-

İl Müdürlüğü bünyesinde çalışan personelin siyasi görüşlerine ve sendikal tercihlerine göre sınıflandırılıp, buna göre keyfi görevlendirmeler yapıldığına dair iddiaların doğru olup olmadığını merak eden Ayhan, şu sorulara yanıt istedi:
"Yine aynı İl Müdürlüğü'nce açılan Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlükleri için yer tespitinde, nesnel davranmak yerine bazı gayrimenkul sahiplerine haksız kazanç sağlamak üzere yüksek fiyatlarla işlevsel olmayan, yerleşimden uzak yerler seçilmiş midir?
İl Müdürlüğü emrinde görevli kaç hekim şehir dışında görevlendirilmiş, bu görevlendirmeler esnasında, hangi ölçüler göz önünde bulundurularak görevlendirilecek personel seçilmiştir?
İl Müdürlüğü keyfi eylemleri ile ilgili olarak İdare mahkemelerinde kaç dava açılmış ve kaçı İl Müdürlüğü aleyhinde sonuçlanmıştır?
Dr. Hüseyin Korkusuz isimli müdürlük personeli hakkında görevi kötüye kullanma iddiasıyla yargılama yapıldığı halde, açığa alınmadığı gibi yönetici konumda (1.derece imza yetkilisi) olarak; güvenirlilik gerektiren yetkiler kullandırılmakta mıdır?
İl Müdürlüğü'nde ödeme ve satın almadan sorumlu Müdür Yardımcısı Engin Bilgili'nin başta kardeşi Bilgin Bilgili olmak üzere akrabalarını müdürlükte üst kadrolarda görevlendirerek kayırdığı; temizlik ve güvenlik firması çalışanlarının kendi hemşerileri (Erzurum) ile değiştirildiği iddiaları doğru mudur?
İl Müdürü Mustafa Keksin hakkında Cumhuriyet başsavcılığına bugüne kadar görevi kötüye kullanma iddiasıyla ilgili kaç başvuru yapılmış ve bu iddialar bakanlıkça araştırılmış mıdır?
Son bir buçuk yıl içerisinde İl Müdürlüğü'nde disiplin cezası alan personel sayısında artış olmuş mudur? Bu süre zarfında kaç personel disiplin cezası almıştır?" (ANKA)
(MG/HF/ORH)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.