SP'de yeni genel başkan Erbakan

(ANKA) - Saadet Partisi'nin Temmuz ayında yapılan Olağan Kongresi'nin ardından mahkeme kararıyla iptal edilen ve bugün yeni Genel Başkan'ın seçileceği kongrede Genel Başkan adayı sır gibi saklanıyor. SP kulislerinde Genel Başkan'ın Necmettin Erbakan ya da Mustafa Kamalak'ın olacağı belirtilirken diğer taraftan Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener'i ikna etme çalışmalarının da sürdüğü iddia edildi.

Saadet Partisi Kongresi Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda partililerin erken saatlerde gelmesiyle başladı. Numan Kurtulmuş ve ekibinin partiden ayrılmasıyla birlikte günlerdir Saadet Partisi'nin Genel Başkanı'nın kim olacağı toplantılarından henüz sonuç çıkmazken, salonda partililer tarafından Erbakan'a bağlılık sloganları atıldı. Atılan sloganlar ve açılan pankartlarda Saadet Partisi'nden ayrılanlara göndermeler vardı. "Hocaya sadakat şerefimizdir" sloganlarının sık sık atıldığı salonda "Mücahit Erbakan", "Efsane Lider", "Önüne hep engeller kondu ama hiç yılmadı" şeklinde sloganlar atıldı. Gövde gösterisine dönen kongre salonuna Erbakan erken saatlerde geldi. Erbakan'ın kürsüye çıkması için özel bir sandalye ayarlandı. "Asansör sandalye" de denilen aletle kürsüye çıkan Erbakan yaklaşık bir saat konuştu. Erbakan'ın yapacağı konuşmada gözler eski Genel Başkan Numan Kurtulmuş'a yönelik sert eleştirileri ararken, Erbakan konuşmasında isim vermeden partiden ayrılanları, "Son olaylar Saadet Partisi'ni şuurlandırdı, çelikleştirdi, heyecanlaştırdı. Diğer partilere heves edenler büyük gaflet içindeler" sözleriyle eleştirdi.
Erbakan'ın konuşması sık sık "Hoca nerede, biz oradayız" gibi sloganlarla kesildi. Erbakan konuşmasına başlamadan önce 8 yaşlarında Abülsamet Ayaz adlı çocuk Erbakan'ın 1978'de Milli Selamet Partisi'nde iken yaptığı konuşmayı aynen tekrarladı. Erbakan'ın da dikkatle izlediği konuşmayı salondaki bazı partililerin ağlayarak izlediği gözlendi.
Öte yandan SP kulislerinde Genel Başkan Yardımcısı Mete Gündoğan'ın adı Genel Başkanlık için konuşuluyor.

ERBAKAN'DAN ESKİ RAKİBİ DEMİREL'E ELEŞTİRİ

Necmettin Erbakan, Saadet Partisi Kongresi'nde yaptığı konuşmada eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i eleştirdi. Erbakan, eski siyasi rakibi Demirel'i Milli Görüş'ün önüne engel koymakla suçlarken ilginç sözler sarfetti. Erbakan, isim vermeden Demirel'in Milli Görüş'ün ününü kesmek için Turgut Özal'ı ve Recep Tayyip Erdoğan'ı siyaseti hayata sokmakla suçladı.
Erbakan, Atatürk Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen Saadet Partisi Kongresi'nde yaptığı konuşmasına besmele ile başladı. Erbakan, "Büyük kahramanlar, sağlam insanlar, sizi bağrıma basıyorum" sözleriyle başladığı konuşmasında partiden ayrılanlara gönderme yaptı. Erbakan, konuşmasının başında Milli Selamet Partisi'nden bugüne kadar yapılan çalışmaları kısaca özetledi. Erbakan, konuşmasının büyük bir bölümünü eski siyasi rakibi ve 8. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'le ilgili suçlamalara ayırdı. Erbakan, 41 yıl önce dönemin Başbakanı Süleyman Demirel ile ilgili bir anısını anlatarak eleştirilerine başladı. Erbakan, geçmişte kendisini eleştiren dönemin Başbakanı Süleyman Demirel'in "Erbakan size maneviyat dağıtacakmış" sözlerine vurgu yaparak Demirel ile ilgili bir anısını anlattı. Demirel'in halka hitaben yaptığı konuşmayı hatırlatan Erbakan, "Demirel halka hitaben "Camiye girmiyor musunuz, namaz kılmıyor musunuz, mevlüt okumuyor musunuz, size karışan mı var' şeklinde bir konuşma yapmış. O sırada arkadaşlar bana gelerek "Efendim özür dileriz size danışmadık ama Demirel'in sözlerine yanıt vermeniz gerekiyor' diye bana bir bant dinlettiler" dedi. Erbakan, Demirel'e yanıtını ise içi saman doldurulmuş kuş örneğini anlatarak verdi. Eski rakibi Demirel ile AKP'ye yüklenen Erbakan, "Sergilerde falan görüyorsunuz, içi samanla doldurulmuş cansız bir kuş... Gagası var mı var, kanadı var mı var. Ama biz içi samanla dolmuş kuş değil, canlı kuş istiyoruz. Samanla dolmuş kuş başka, canlı kuş başka" sözleriyle yıllar sonra da olsa Demirel'e maneviyatı nasıl getireceğini de kuş örneğiyle yeniden yanıt verdi.
Demirel'in daha önce "AKP şeriatı getiriyor" sözleriyle AKP'yi eleştirdiğini hatırlatan Erbakan, "Şimdi Demirel Saadet Partisi'nin şahlandığını görünce AKP'yi maneviyatı korumakla övüyor" diye konuştu.
Demirel'in, milleti etkilemekle suçlayan Erbakan, Turgut Özal ve Recep Tayyip Erdoğan'ı önce eleştirdiğini, daha sonra da Milli Görüş'ün yükselişini görünce Özal'ı, ardından da Tayyip Erdoğan'ı getirdiği iddiasında bulundu.
9 ay sonra genel seçimlerin yapılacağını da hatırlatan Erbakan, AKP'ye yönelik eleştirilerine de devam etti. AKP'nin vizeleri kaldırmasının nedenini ilginç sözlerle anlatan Erbakan, "Çözmek için mi, hayır. ABD ile işbirliği yaparak Saadet Partisi'ne oy vermemek için oynanan bir oyun. Bunlar Saadet Partisi'nin önüne engel koymak için oyunlar oynuyor. Ama Millet artık saman dolu kuş ile canlı kuşu ayırt edecek" dedi.

-ABDULLAH GÜL VURGUSU-

Erbakan, bugün Türkiye'de başörtülü bir hanımın eşi Cumhurbaşkanı oluyorsa, bu zat-ı alinin başarısı değil Milli Görüş'ün eseri olduğunu savundu. AB'nin Türkiye'yi almak istemediğini ama "okşaya okşaya" Avrupa Parlamenter Meclisi'ne bir Türk'ü başkan seçtiğini belirtirken, "AB'ye girmekten daha büyük dalalet olur mu? Bunlar, tuvaletten çıkarken elini yıkamazlar. Siz AB'ye gireceğinize İslam Dünyası'nı kurun. Kuramazlar, çünkü bunlara ağabeyleri izin vermiyor" dedi.

-"DİĞER PARTİLERE HEVES EDENLER MİLLİ GÖRÜŞ'TEN UZAKLAŞTI"-

Erbakan, konuşmasının son bölümünde beklenenin aksine eski Genel Başkan Numan Kurtulmuş ve partiden istifa edenleri üç cümle ile eleştirdi. Diğer partilere heves edenlerin, Mili Görüş'ten uzaklaştıklarını öne süren Erbakan, istifaları kastederek "Son olaylar, Saadet Partisi'ni şuurlandırdı, çelikleştirdi, heyecanlandırdı. Şuurlandık, şuurlanma geliyor. Çelikleştik, çelik gibiyiz. Heyecanlıyız, heyecan geldi. Saadet Partisi iktidara gidiyor" diye konuştu.


ERBAKAN SP GENEL BAŞKANI SEÇİLDİ

Saadet Partisi(SP) Olağanüstü Kongresi'nde, tek aday olan Necmettin Erbakan 684 delegenin oyunu alarak genel başkan seçildi.

MİLLİ NİZAM'DAN SAADET'E 5'NCİ GENEL BAŞKANLIK

Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan, Milli Nizam Partisi, Milli Selamet Partisi, Refah Partisi ve Saadet Partisi'nde ikinci defa olmak üzere 5'nci kez parti Genel Başkanı oldu.
29 Ekim 1926'da doğan Erbakan, İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Fakültesi'nden 1954 yılında mezun oldu. Üniversitedeki sınıf arkadaşları arasında Süleyman Demirel ve Turgut Özal da vardı. İTÜ'de asistan olan Erbakan, üniversite tarafından 1951'de gönderildiği Almanya'da Aachen Teknik Üniversitesi'nde doktora yaptı. 1954'te İTÜ'de doçent olan Erbakan, 1965'te profesör oldu ve 1967'de TOBB Genel Sekreterliği'ne seçildi. 1969'da Konya'dan bağımsız aday olan Erbakan, buradan milletvekili seçildi.
1970'te kurduğu Milli Nizam Partisi, kısa bir süre sonra Anayasa Mahkemesi tarafından kapatıldı.
1973'te Milli Selamet Partisi'ni kuran Erbakan, aynı yıl yapılan seçimlerde 48 milletvekili çıkardı. Üç dönem Başbakan Yardımcığı yapan Erbakan, 12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra "MSP'yi illegal bir cemiyete dönüştürmek ve laikliğe aykırı davranmak" suçlamasıyla tutuklandı. 24 Temmuz 1981'de serbest bırakılan Erbakan, 1987'de referandumla siyasi yasakların kalkmasının ardından 1983'te kurulan Refah Partisi'nin başına geçti.
Refah Partisi'nin 1995 seçimlerinde 158 milletvekili ile birinci parti olmasının ardından 28 Haziran 1996'da DYP ile kurduğu koalisyon hükümetinde Başbakan oldu. 28 Şubat 1997'de laikliğin Türkiye'de demokrasi ve hukukun teminatı olduğunu vurgulayan Milli Güvenlik Kurulu kararlarını imzalayan Erbakan, 18 Haziran 1997'de başbakanlık görevinden istifa etti. bu tarihten sonra Erbakan, Refah Partisi'nin Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasıyla 5 yıl siyasi yasaklı oldu.
Refah Partisi'nin yerine kurulan Fazilet Partisi'ndeki gelenekçi-yenilikçi ayrışmasıyla yenilikçi kanadın kurduğu AKP'ye karşılık gelenekçi kanadın kurduğu Saadet Partisi'nin bir süre Genel Başkanlığını yürüten Erbakan, siyasi yasağı nedeniyle Genel Başkanlığı bıraktı, cezası kalktıktan sonra sağlık problemleri nedeniyle göreve dönemedi.
Hakkında açılan kayıp trilyon davasından ev hapsi cezası alan Erbakan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından sağlık sorunları nedeniyle affedildi.
Saadet Partisi'nin Temmuz ayındaki olağanüstü kongresinde partiye ağırlığını koyan ve Numan Kurtulmuş'a karşı bir listeyi destekleyen Erbakan, kongrenin iptali ve Kurtulmuş ve ekibinin istifasının ardından bugün yapılan kongrede tekrar Saadet Partisi'ne Genel Başkan oldu.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.