Suat Kılıç hakkındaki gensoru reddedildi
Genel Kurul'da, CHP'nin, Kılıç hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmaması konusunda, CHP, MHP, BDP ve AK Parti grupları adına yapılan konuşmaların ardından, Bakan Kılıç, hakkındaki iddialara yanıt verdi. 

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından Genel Kurul'da yapılan oylamada, gensoru önergesinin gündeme alınması kabul edilmedi. 

BAKAN KILIÇ 

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ''Şahsıma ait gayrimenkulün restorasyon çalışmasında Altındağ Belediyesi'nin bir tek paslı çivisi veya kırık tuğlası varsa tapuyu bu iddiayı ispat edene vermeye hazırım'' dedi. 

Kılıç, TBMM Genel Kurulunda, CHP'nin, hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmaması konusunda, Hükümet adına konuştu. 

Suat Kılıç, ''Gayrimenkulü Hamamönü bölgesinde almak kabahat ise bu kabahatin gerekçeleriyle, belgeleriyle ortaya konması lazım. Bölgenin aynı zamanda restorasyon alanı ilan edilmiş bir bölge olması, o bölgede gayrimenkul edinimini bir kabahat, suç oluyorsa, bunun da hukuki dokümanlarıyla ortaya konması lazım'' dedi. 

Hamamönü bölgesindeki vatandaşların restorasyon çalışmalarından haberi olmadığı ve bu yüzden de hak kaybına uğradığı iddiasına yanıt veren Kılıç, Altındağ Belediyesi'nin geniş kapsamlı restorasyon çalışmasının 2007'den beri yürüttüğünü söyledi. Kılıç, bölgedeki çalışmaların Murat Karayalçın dönemine kadar uzandığını ifade ederek, bölge halkının bilgisinin olmadığı iddiasının doğru olmadığını bildirdi. 

Kılıç, taşınmazın tapusunun adına tescil tarihinin 2009 olduğunu kaydetti. Vekaletle tapu tescili yapıldığının söylendiğini ifade eden Kılıç, ''Vekalet, hukukun düzenlemiş olduğu bir müessesedir. Vekaletle iş yapmanın, devir yapmanın ya da almanın herhangi bir hukuki sakıncasının varlığını, iddia edenin ispat etmesi gerekir. Vekaletle iş görmenin hukuki sakıncası nedir?'' diye sordu. 

Belediyedeki bir memura tapu için vekalet vermesinin hukuki ve etik açıdan engel bir tarafı olmadığını belirten Kılıç, ''Vekaleti verdiğim kişi projeyi yürüten kişi değildir, ilgili şubede bir memurdur. Adıma sadece tapu kabulü yapıyor. Bunda suç olan etik sorun ne olabilir?'' dedi. 

Suat Kılıç, iddialara yanıtı, iddiaların bakanlığı ile ilgili olmadığı için avukatı aracılığıyla yaptığını söyledi. 

-''Buradan size kahramanlık çıkmaz''- 

Kılıç, ayağa kalkarak kendisine laf atan CHP Ankara Milletvekili Levet Gök'e, ''Buradan size kahramanlık çıkmaz'' dedi. 

İftira olduğunu söylediği iddialarda, kişilik ve özel mülkiyet haklarına saldırı olduğunu kaydeden Kılıç, aldığı gayrimenkulün restorasyon çalışmasının Altındağ Belediyesi tarafından yapıldığı iddiasının doğru olmadığını söyledi. Kılıç, ''Şahsıma ait gayrimenkulün restorasyon çalışmasında Altındağ Belediyesi'nin bir tek paslı çivisi veya kırık tuğlası varsa tapuyu bu iddiayı ispat edene vermeye hazırım. Kişilik onurunu zedelemek, insanlara saldırmak bu kadar kolay olmamalı, iftira atmak bu kadar kolay olmamalı'' diye konuştu. 

Suat Kılıç, gensoru önergesi hazırlanırken, iddiaların belgeleriyle ortaya konması gerektiğine işaret ederek, ''Böyle bir şey olabilir mi, böyle bir iddia olabilir mi?'' diye sordu. 

Kılıç, evi restore edilmiş vaziyette aldığı iddialarına karşılık olarak, evin restore edilmeden önceki görüntüsünün yer aldığı fotoğrafı gösterdi. 

-Turgutlu Belediyesine araç satma iddiası- 

Turgutlu Belediyesi'ne araç sattığı araca ilişkin de Kılıç, ''06 plakalı ticari aracın tarafımdan satıldığı doğrudur. Aracı sattığımız şirket Turkap adında bir şirket. Araç benzer araçları satan yerler üzerinden, Rayiç değeri konularak satılıyor. Turkap adında bir şirket bu aracı satın alıyor. Özel hukuka tabi bir şirketin, belediye teşekkülü olup olmadığını, o şirketin künyesinde görebilmem mümkün değil, satış sırasında bunu anlayabilmem, kavrayabilmem mümkün değil'' dedi. 

Kılıç, bu konunun ilk kez Meclis gündemine gelmediğini, 4. kez geldiğini söyleyerek, ''Benim aracımla ilgili 37 bin TL vurgusu yaptınız. Bu aracın dolusu 42 bin liraya kadar. Aracın kasko değeri 41 bin 920 lira. Sizin iddia ettiğiniz gibi 37 bin lira değil. Aracın satış bedeli de 49 bin lira. Bu tür araçlar binek araca dönüştürülürken içinde yapılan tadilatlar var. İçinde yapılan tadilatlarla birlikte aracın toplam değeri çıplak değerinin üzerinde'' diye konuştu. 

Tekrar kürsüye gelen CHP'li Gök, ''27 yıllık siyasetçiyim, bir bakanın bu kadar aciz durumlara geldiğini görmemiştim. Sayın Bakan hiç bir iddiaya cevap vermedi. 'Ben kendi imkanlarım ile yaptım' diyor ama Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, bu projeyle ilgili olarak, 'hemen hemen tamamını belediye imkanlarıyla yaptık' diyor'' sözlerini sarf etti. 

Bakan Suat Kılıç, bu iddialara karşılık olarak ''yalan'' diye bağırdı.

Görüşmelerin ardından CHP'nin, Suat Kılıç hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmaması kabul edilmedi.

Bunun üzerine Gök, ''Suat Kılıç bundan sonra burada bakanlık yapamaz. Her şey ortada. Yazıklar olsun size. Ahirette peşini bırakmayacağım. Utanmadan el kaldırdınız'' diye bağırdı.

MECLİS'TE YAŞANANLAR

CHP Ankara Milletvekili Levet Gök, Gençlik ve Spar Bakanı Suat Kılıç'a, ''Partiniz elinizden tuttu, aklınızda bile olmayacak makamları verdi size. Nedir bu hırs, gençler sizi nasıl örnek alacak Sayın Bakan?'' diye seslendi.

TBMM Genel Kurulunda, CHP'nin, Gençlik ve Spor Bakanı uat Kılıç hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınıp alınmaması konusunda, önerge sahipleri adına konuşan CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, Kılıç'ın, ''çıraklık döneminde'', TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyeliği yaparken sıfır araç aldığını ve aracın içini yaptırdığını söyledi.

Kılıç'ın aracı 2004 yerel seçimlerinde kullandıktan sonra da Turgutlu Belediyesi'ne sattığını belirten Ören, ''Bir belediye başkanının milletvekilinden araba alması etik değildir'' dedi.

Ören, arabanın o dönemde içinin yaptırılmasıyla birlikte toplamda 44 bin liraya mal olduğunu ifade ederek, ''Sıfır bir araç alındıktan 2 gün sonra satılırsa yüzde 10 aşağıya satılır. Bu böyledir. Ama 44 bin liraya mal olan araba, ahbap çavuş ilişkisi içinde Turgutlu Belediyesine 49 bin liraya satılıyor. Eğer bu bilgilerde bir sorun, yanlışlık varsa ben kendi cezamı kesmeye hazırım. Sayın Kılıç, 'Ben bu işi yapmadım, arabayı 49 bin liraya satmadım' derse bu kürsüye bir daha gelmem, dönem sonunda da milletvekilliğini bırakırım. Gençliğinden midir bilmiyorum ama bakanın yaptığı doğru değildir'' diye konuştu.

CHP'li Ören, İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne onlarca müfettiş gönderen iktidarın Turgutlu Belediyesi'ndeki bu iddiaları araştırmadığını ifade etti.

-CHP'li Gök-

CHP Grubu adına söz alan Ankara Milletvekili Levet Gök, gensoru görüşmelerinin televizyon yayını olmayan bir gün yapılmasını kınadığını belirtti.

İddialarının belgesinin olduğunu dile getiren Gök, belgelerin organize bir suç örgütünü ortaya koyduğunu savundu. Gök, ''Yurttaş Suat Kılıç'ın mülk edinme hakkı vardır ancak Bakan Kılıç'ın mülk edinirken kurallara uyması gerekir'' dedi.

Gök, Kılıç'ın, danışıklı yollara başvurarak Altındağ Belediyesi'nin imar çalışması yaptığı bir yerden bir gayrimenkulü yok pahasına almasının siyasi ahlaka uygun olup olmadığını sordu.

Kılıç'ın, Altındağ Belediyesinin 3-4 yıldır restorasyon çalışmaları yaptığı Hamamönü bölgesinde, 2 adet taşınmaz aldığını belirten Gök, ''Bir taşınmaza 25 bin 500 lira ödemiştir. Evler önce Erbil Yiğitbaş adına alınmış, sonra bakan almıştır evleri. Suat Kılıç evleri alırken tapuya kendisi gitmemiş, Altındağ Belediyesi'nin Tarihi Alanları Koruma Şube Şefi olan Alparslan Ekinci'ye vekalet vermiştir. Var mı böyle bir şey, olabilir mi böyle bir şey? Ekinci, evin restore edilmesi için Kılıç'a yardımcı da olmuştur. Dünyanın hiç bir yerinde böylesine yozlaşmış ilişkileri bir siyasetçi taşıyamaz'' dedi.

Gök, Altındağ Belediye Başkanı'nın evin fiyatını 76 bin lira olarak açıkladığını kaydederek, ''Suat Kılıç taşınmaza 25 bin lira değil de 76 bin lira ödemişse tapuda vergi kaçağı var o zaman. Ekinci, hem satışın hem alışın içinde yer almıştır. Partiniz elinizden tuttu, aklınızda bile olmayacak makamları verdi size. Nedir bu hırs, gençler sizi nasıl örnek alacak Sayın Bakan'' diye konuştu.

''Gençlerimizi Gençlik Bakanı'na nasıl emanet edeceğiz'' diyen Gök, ''Kılıç'ı, bu koltukta tutmak, siyaset kurumunun erimesine neden olacaktır. Kılıç, Hamamönü'ne girdi, siz de hamama girin terleyin ve arınarak çıkın'' sözlerini sarfetti. Gök, gençlerin, ''gençler bana Suat abi desin'' diyen Suat Kılıç'a, ''Sen neymişsin be abi'' diyeceklerini öne sürdü.

-''Siyasi Etik Komisyonunu bu hafta kuralım''-

BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan ise Almanya Cumhurbaşkanının bir işadamından düşük faizle kredi aldığı için istifa ettiğini anımsattı.

Kaplan, iktidarın ustalık dönemindeki yumuşak karnının özgürlükler ve yolsuzluklar olduğunu ve gelecek günlerde bu konuların çok sıklıkla gündeme geleceğini ileri sürdü.

''Siyasi Etik Yasası 10 yıldır niye çıkarılmadı?'' diye soran Kaplan, parti gruplarına, ''Siyasi Etik Kanunu'nu bu hafta çıkaralım ve Siyasi Etik Komisyonu'nu bu hafta kuralım'' çağrısında bulundu. Kaplan, bu komisyonun kurulmaması halinde, Kılıç'a yapılan bu iddiaların hep gündeme geleceğini ifade etti.

Kaplan, siyasi etik erozyonunun her alanda olduğunu belirterek, temiz toplum konusunda dokunulmazlıkların arkasına saklanmadan çalışılması gerektiğini söyledi.


 

AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.