Süheyl Batum: AYM'ye pazartesi günü dilekçe verilecek
Batum, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında Anayasa Mahkemesi'nin dava dilekçesindeki noksanlıkların tamamlanması için dosyayı CHP'ye iade etmesini değerlendirdi.

CHP HSYK İÇİN TOPLANTI YAPTI, DİLEKÇE HAZIRLANDI

Kararın ardından dün bir toplantı yaptıklarını ifade eden Batum, "Anayasa Mahkemesi dilekçemizi reddetmiş değildir. Anayasa Mahkememiz dilekçede eksik gördüğünü söylediği bazı hususların dilekçeye eklenmesini istemiştir" dedi.
Batum şöyle dedi:

"Biz bu zaten düzenlemeyi Anayasaya aykırı bularak iptali için başvurmuşuz. Bu konuda yönetmelik çıkarma, görev alanının daraltılmasını zaten iptal ettirmek istemişiz. Yönetmelik çıkarmayı da bu konuda buna uygun bu maddeye uygun yönetmelik çıkartma yönünde Anayasa Mahkemesi'nin zaten iptal kararı verdiğinde bunun da bir anlamı kalmayacağını, uygulama alanı kalmayacağını düşündüğümüz için ayrıca ona gerekçe vermemişiz. Anayasa Mahkememizin bize bildirdiği eksikleri tamamlayın yönündeki değerlendirmeler budur. 
Biz ne madde istiyorsak arkadaşlarımız hangi maddeye aykırı ise gerekçesiyle yazmış ama o maddeler iptal edildiğinde kendiliklerinden bir anlamı kalmayacak, toplantı gününün belirlenmesi veya ikinci toplantının kaç kişi katılacağının belirlenmesi gibi hükümlerin Anayasa Mahkemesinde ayrıca gerekçelerinin bildirilmesine gerek duymadıkları için arkadaşlarımız bu husus ortaya çıkmış." 
Bir soru üzerine Batum, "Ne diyor kanun, çok açık, hangi madde, Anayasanın hangi maddesine aykırı, gerekçen ne diyor, biz de yazmışız bunu ama bazı düzenlemeler yönetmelik aykırı hayır ama onu iptal edecek mahkeme, etmek zorunda. Bu yüzden dolayı arkadaşlarımız bunu göndermeyi uygun görmemişler. Yani bunun gerekçesini ayrı vermeyi. Şimdi onları Anayasa Mahkemesi hassas davranmış, doğrudur. Şimdi dedik ki arkadaşlar bunları da ekleyin, bunları da yukarıdaki iptal ettiğin takdirde aşağıdakinin uygulaması kalmayacaktır, bu nedenle bununda iptalini istiyoruz diye açıklama yapalım dedik. Bu yönde dilekçeyi oluşturuyor arkadaşlar, oluşturulur oluşturulmaz grup başkanvekillerimiz onu iletecekler" dedi. 

"BÜYÜK BİR İHTİMALLE PAZARTESİ VERİLECEKTİR"

"Günü belli mi?" sorusuna da Batum, "Dilekçe hazırlandı zannediyorum. Büyük bir ihtimalle pazartesi verilecektir. Gerekçelerimizde bir değişiklik yapmadık. Sadece bu madde iptal edildiği takdirde aşağıdakinin de uygulama alanı kalmayacağı için bunun da iptalini mahkemenin yerine getireceğini düşündüğümüz için ayrıca bir gerekçe belirtmedik diye söylenecek" yanıtını verdi. 
Bir soru üzerine Batum, "İptal kararı tatmin etmez" dedi. 
Batum, Cumhurbaşkanının HSYK Yasasını Çarşamba günü onayladığını belirterek, "Perşembe gününü beklediler, listeleri hazırladılar, Resmi Gazete yayınladığı gün de hepsi yürürlüğe girdi daha doğrusu atamalar yapıldı, görevden almalar. Biz yokluğu talep ediyoruz" diye konuştu. (ANKA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.