Tarım ve Gıda Bakanlığı kuruluyor

(ANKA) - Bakan Eker, tarımda en önemli sorunun miras nedeniyle arazilerdeki bölünme ve küçülme olduğunu belirterek "Yeni dönemde ilk gündem maddemiz bu olacak. Miras yoluyla toprak bölünmesini durdurmaya kararlıyız. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir durum yok. Ayrıca verimlilik açısından arazilerin toplulaştırmasına devam edeceğiz. 14 milyon hektarın toplulaştırılmasını en kısa zamanda tamamlayacağız" dedi.

-İthal ele ilgili olarak Bakan Eker "Türkiye'de et ithalatı ilk kez bu dönemde yapılmadı. 1990'lı yıllar boyunca Türkiye et ve büyükbaş hayvan ithalatı yaptı. 650 bin ton et ithal edildi. Et ithalatı kararını aldığımız 26 Nisan 2010'dan bu yana sadece 160 bin ton kırmızı et ithalat yoluyla geldi. Geçen bir yılda et fiyatlarında yüzde 21-23 azalma oldu" diye konuştu.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, üretimden gıda güvenliğine, sanayiden toprak bölünmelerine kadar pek çok alanda tarım sektörünü daha sıkı kontrol altına almak için Tarım ve Gıda Bakanlığı kurmaya hazırlandıklarını belirtti.
Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) tarafından gerçekleştirilen Anadolu Buluşmaları kapsamında Adana'da ekonomi gazetecileriyle bir araya gelen Eker, sürdürülebilir tarımın önündeki en büyük engellerden birinin özellikle miras yoluyla toprak bölünmesi olduğunu belirterek, yeniden iktidar olmaları durumunda toplam 14 milyon hektar tarım alanını bölünmelere karşı koruyacaklarını söyledi. Dünyanın hiçbir yerinde, ne ABD'de ne de Avrupa'da bu kadar arazi bölünmesi olmadığını vurgulayan Eker "Medeni Kanunu aldığımız İsviçre'de bile yok. Onlar bu işi 1930'larda halletmişler. Tarımdaki en büyük sorun olan miras yoluyla toprak bölünmesini engelleme sürecine girdik. Önceden 2 hektar olan bölünme sınırını 20 hektara kadar çıkardık. Ayrıca dağınık parselleri de birleştirme işlemlerimiz tüm hızıyla sürüyor. Arazilerin toplulaştırılması hem sulama hem de ekim açısından büyük fayda sağlayacak. Toplam 14 milyon hektar toplulaştırma kapsamında bulunuyor. Şimdiye kadar 3 milyon hektarda toplulaştırma çalışmasını tamamladık. Geriye kalan 11 milyon hektarı da önümüzdeki dönemde hızla gerçekleştireceğiz" dedi.

-"TESİS KURANLARA YÜZDE 50 TEŞVİK DEVAM EDECEK"-

Tarım ve sanayiyi entegre etme yaklaşımı içinde 500 bin liralık entegre tesis kuran çiftçilere verdikleri yüzde 50 teşvikte de yeni düzenleme yaptıklarını kaydeden Eker "Kırsal kalkınma kapsamında bu projeyi Cumhuriyet tarihinin em önemli projesi olarak görüyoruz. Bu rakamı 600 bine TL'ye çıkardık. Bu rakam üzerinden yine yüzde 50 teşvik vereceğiz. Ayrıca tesisleşme konusunda da büyük atılımlar yapıyoruz. Kırsalda 2007-2010 yılları arasında 3 bin60 adet yeni tesis kazandırdık. Burada 32 bin kişi istihdam edildi. Yüzde 50 hibe desteği verildi. Bu da 567 milyon TL'ye denk geliyor. 2011-2015 yıllarını kapsayan yeni projemizde 3 bin yeni tesis daha yapacağız ve bu sayıyı 6 bine ulaştıracağız" diye konuştu.

-İTHAL ET 160 BİN TON-

Toplantıda ithal etle ilgili soruları da yanıtlayan Bakan Eker "Türkiye'de et ithalatı ilk kez bu dönemde yapılmadı. 1990'lı yıllar boyunca Türkiye et ve büyükbaş hayvan ithalatı yaptı. 650 bin ton et ithal edildi. Et ithalatı kararını aldığımız 26 Nisan 2010'dan bu yana sadece 160 bin ton kırmızı et ithalat yoluyla geldi. Türkiye'de TÜİK verilerine göre 2010 yılında 780 bin ton kırmızı et üretimi oldu. Bu rakama kayıtdışı üretim dahil değil. Sonuçta kayıtdışılık Türkiye'nin bir gerçeği. Sadece tarım ve hayvancılık da değil, birçok alanda geçerli. Kayıtdışı üretimi da saydığımızda yıllık üretim 1 milyon tonu geçiyor. Bu üretim rakamının yanında ithal kırmızı etin payı 160 bin tonla sınırlı. Et fiyatlarındaki gelişmeye baktığımızda geçen yıla göre kıymada yüzde 22, kuşbaşı ette de yüzde 20-21'lik düşüşler sağladık. Öte yandan da yerli üretici ve besiciyi de korumak için çeşitli önlemler aldık. Gümrük vergisini yüzde 30'dan 45'e çıkardık" dedi.

"-EN BÜYÜK SORUN KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYISINDAKİ AZALMA"-

Bakan Eker, tarım ve hayvancılıkta bir diğer önemli bir sorunun da kente göçler nedeniyle küçükbaş hayvan sayısındaki azalma olduğunu söyleyerek bu konuda şunları dile getirdi:
"Söylenenlerin aksine büyük baş hayvan sayısında bir azalma yok Ancak küçükbaş hayvan sayısı azalıyor. Türkiye'de ilk hayvan envanteri 1984'te yapıldı, bu sırada 14 milyon büyük baş hayvan vardı. Şimdi ise 11 milyon büyük baş var. Ancak 1984'te toplam sayının sadece yüzde 3'ü kültür ırkından oluşuyordu. 2010 verileriyle kültür ırkının toplam içindeki payı yüzde 38'e çıktı. Yerli ırk büyük başta yıllık süt üretimi 800 litre iken, şimdi bu rakamlar 8-10 tona çıktı.Yerli etin verimi 90-110 kg iken,kültür ırkı sayesinde yıllık 275 kiloya ulaştık. Hem et hem de süt üretiminde verimliliği önemli oranda arttırdık. Küçükbaş hayvancılığı geliştirmek için de bir dizi yeni uygulama geliştirdik. Mera ıslahı da bu konuda önemli bir yer tutuyor".

-"TARIM HASILASINDA ÜÇ ÜLKEYİ GERİDE BIRAKTIK, HEDEF İKİ ÜLKEYİ DAHA GEÇMEK"-

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Türkiye'nin tarım ve hayvancılıkta gerçekleştirdiği reformlar ve üretim artışıyla geçen sekiz yılda dünya tarım liginde üç sıra yükselerek en büyük tarım ekonomisi haline geldiğini söyledi. Bakan Eker,"2002'de Türkiye'nin tarımda dünya sıralamasında 11. ülke iken 2010 itibariyle 8. büyük tarım ekonomisi haline geldik. 2002'de tarımda 7.5 milyon nüfusla 23 milyar dolar hasıla yaratılırken, 2010 sonunda bu rakam 5.7 milyon nüfusla 61.8 milyar dolara ulaştı. Bunu biz değil Dünya Bankası raporları söylüyor. Bu dönemde Fransa'yı, İtalya'yı ve İspanyayı geride bıraktık. Avrupa'nın birincisi oldu. Başarıyı bununla ölçmeyeceksek neyle ölçeceğiz" diye konuştu. Bakan Eker 2023 yılına kadar iki ülkeyi daha geride bırakarak tarım hasılası itibariyle Türkiye'nin ilk 5'e girmesini hedeflediklerini belirterek "Hem nüfus hem de topraklarının büyüklüğü itibariyle ABD, Çin,Hindistan, Endonezya'nın içinde yer aldığı İlk dört ülkeyi geçemeyiz. Ama strateji belgemize uygun hareket eder ve biraz da ısrarcı olursak iki ülkeyi daha geçeriz" dedi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.