TBMM komisyonundan Suriye'ye çağrı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün, Suriye'de son aylarda yaşanan gelişmelerin Komisyon tarafından insan hakları boyutuyla izlendiğini belirterek Suriye yönetimine halkın talep ve protestolarına kulak vermesi çağrısında bulundu.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Zafer Üstün Suriye'deki olaylarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Suriye'de son aylarda yaşanan gelişmelerin Komisyon tarafından insan hakları boyutuyla izlendiğini vurgulayan Üstün dost ve kardeş Suriye halkının daha özgür bir ortamda, ayrımcılıktan uzak ve korkudan arınmış olarak yaşama taleplerinin temel insan hakları arasında olduğunu söyledi. Üstün, tamamen evrensel olan bu taleplerin yerine getirilmesinin uzun yıllar baskı altında yaşayan Suriye halkı için artık ihtiyaç olmaktan çıkıp zorunluluk haline geldiğini de vurgulayarak şunları söyledi:

"Gerek bölge haklarının gerekse de kendi halkının değişim taleplerinin dikkate alarak Suriye yönetiminin, insan hakları içerikli talepleri karşılamak üzere kısmen de olsa bazı yasal ve idari adımlar atması umutla karşılanmıştı. Ancak Suriye halkının taleplerinin karşılanması yönünde reformların somutlaştırılması, seçme ve seçilme hakkı, ifade özgürlüğü gibi temel hakların tanınması beklenirken bu taleplere şiddet içerikli operasyonlarla karşılık verilerek en temel hak olan yaşam hakkının ihlal edilmesi komisyonumuzda şok etkisi yaratmıştır. Dünya üzerinde demokrasi, özgürlük ve insan haklarının her geçen gün geliştiği bir dönemde Suriye halkının haklı ve meşru taleplerine duyarsız kalınmamalıdır."

Temel hak ve özgürlük taleplerinin göz ardı edilmesi ve şiddetle bastırılmasının devletler için hiçbir zaman başarı getirmediğini tam tersine toplum içinde büyük yaralar açtığını vurgulayan Üstün "Dünya tarihi temel hak ve özgürlük mücadelelerinde halkların, yöneticilerine karşı zafer elde ettikleri başarılarla doludur. Barışçıl her türlü gösteriye karşı yine barışçıl, şiddet içermeyen ve insan haklarını ihlal etmeyen yöntemlere başvurulması evrensel bir gerekliliktir. Toplumsal gösterilerde bireylerin yaşam haklarının ihlal edilmesi kesinlikle kabul edilemez. Bu bağlamda komisyonumuz refah ve mutluluğa erişebilmek için insan haklarının vazgeçilmezliğini hatırlatarak Suriye yönetiminin, halkının barışçıl talep ve protestolarına kulak vermesi ve bu talep ve gösteriler karşısında barışçıl ve orantılı yöntemlere başvurmasının gerekliliğine vurgu yapmaktadır" dedi. (ANKA)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.