'Torba Kanun' mesaisi başladı


TBMM Genel Kurulu'nda, bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını da öngören Torba Kanun Tasarısı üzerindeki görüşmeler başladı. Tasarı, temel kanun olarak 10 bölüm halinde görüşülecek. Tasarının görüşmelerinin 9 Şubat'ta sona ermesi planlanıyor.

224 esas ve 10 geçici maddeden oluşan tasarı, kamunun vergi ve prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasın içeriyor. 31 Aralık 2010 tarihinden önceki kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını öngören tasarıya göre, TEFE ve ÜFE oranı eklenerek yeniden hesaplanacak, alacakların faizleri silinecek. Sigara yasağına ilişkin cezalar hariç, tebliğ edilmemiş 120 liranın altındaki para cezaları tahsil edilmeyecek. Vergi borcunu ödemeyen ya da bu nedenle hakkında ihtiyati haciz kararı verilen kişiler yurt dışına çıkabilecek. Kamu alacakları, ikişer aylık dönemler halinde, en fazla 18 eşit taksitte ödenebilecek.

Tasarıya göre erken doğum yapan kadın işçi, kullanamadığı doğum öncesi izni doğum sonrasında kullanabilecek. Doğum yapan memura analık izni süresinin bitiminden, eşi doğum yapan memura ise doğum tarihinden itibaren 24 aya kadar ücretsiz izin verilebilecek. Düzenlemeyle üniversiteden atılanlara da af getiriliyor. Yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda, intibak, ön lisans, lisans tamamlama ve lisansüstü öğrenimi gören öğrencilerden, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler, kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren 5 ay içinde ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna başvurarak, 2011-2012 eğitim-öğretim yılında öğrenimlerine yeniden başlayabilecek. Üniversiteye dönüşte süre sınırı olmayacak. Müracaat süresi içinde askerlik zamanı gelmiş olanların askerlikleri tecil edilmiş sayılacak. Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı eğitim kurumları ile Polis Akademisi ve bağlı yüksek öğretim kurumlarında eğitim görürken ilişiği kesilenler de bu kapsamda sayılacak. Terör suçlarından hüküm giyenler, düzenleme kapsamı dışında tutulacak.

Katkı payı ödendiği sürece üniversiteden öğrenci atılamayacak. Öğretim elemanı ve öğrencilerin aynı mekanda bulunma zorunluluğu olmadığı uzaktan öğretim programları açılabilecek. Yeterli öğretim elemanı bulunmayan üniversitelerde uzaktan öğretim yoluyla ders verilebilecek
Vakıfbank, SPK ve BDDK'nın merkezleri İstanbul'a taşınacak.

Sigortalı olmayan ve çalışırken silikozis hastalığına yakalananlara Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aylık bağlanacak. Aylık alan silikozis hastalarının ölümü durumunda bu aylık eşine ve çocuklarına bağlanacak.

Tasarıya göre internetten alkollü içki siparişi verilemeyecek. Tütün mamulleri veya alkollü içkilerin tüketicilere satışını internet, televizyon, faks ve telefon gibi elektronik ticaret araçları ya da posta ile sipariş yöntemi kullanarak yapmak üzere satış sistemi kuran veya faaliyette bulunanlara 20 bin TL'den 100 bin TL'ye kadar idari para cezası verilecek. Satışın internet ortamında yapılması halinde erişim engellenecek.

Yurt dışına gönderilen öğrenciler ile devlet memurlarının yurt dışındaki harcamaları nedeniyle oluşan borçları da yeniden yapılandırma kapsamında olacak.

Belediyelerin bütçe kaynakları kullanılarak, karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin için kurulan elektronik sistemlerin Emniyet Genel Müdürlüğünce trafik ihlallerinin tespiti amacıyla kullanılması durumunda, belediyeler kesilen trafik cezalarının yüzde 30'u oranında pay alacak.İHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.