TUTUKLU VEKİL KRİZİNE ÇÖZÜM YOLU
ANKARA- ‘Yeni anayasa’da tutuklu vekil krizini çözecek formüle de yer verildi. Metne, Meclis’in gizli oyla vereceği bir karar olmadıkça milletvekillerinin seçim öncesinde işledikleri suçlardan dolayı gözaltına alınamayacağı, tutuklanamayacağı ve sorgulanamayacağına ilişkin hüküm eklendi.

TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu, ‘yeni anayasa’nın “Yasama Dokunulmazlığı ve Sorumsuzluğu”, “Başkanlık Divanı”, “İçtüzük ve Siyasi Parti Grupları”, “Toplantı ve Karar Yeter Sayısı” ile “Kanunların Teklif Edilmesi ve Görüşülmesi” maddelerini tartıştı. “Yasama Dokunulmazlığı ve Sorumsuzluğu” maddesine eklenen bir hükümle tutuklu milletvekillerine tahliye kapısı aralandı. Dört partinin uzlaşmasıyla yazılan metne göre, milletvekilleri Meclis çalışmalarıyla ilgili oy, söz ve düşüncelerinden dolayı sorumlu olmayacak. Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen milletvekili Meclis’in gizli oyla vereceği bir izin kararı olmadıkça yakalanamayacak, gözaltına alınamayacak, tutuklanamayacak, sorgulanamayacak. Meclis, izin kararında bu yetkilerden bazılarını geçici veya sürekli olarak vermeyebilecek. Meclis’in izin kararı, isnad olunan suçla sınırlı olacak. Kasten insan öldürmeye ilişkin suçüstü hali dokunulmazlık kapsamı dışında tutulacak. Ancak bu halde yetkili makam durumu hemen Meclis’e bildirecek.

Komisyon’da üzerinde uzlaşma sağlanan diğer hükümler şöyle:

* Dokunulmazlığın kaldırılması talebi 90 gün içinde Meclis tarafından kararı bağlanmamışsa reddedilecek.

* Milletvekili hakkında milletvekili seçilmeye engel suçtan dolayı kesin hüküm giyme hali dışında seçimden önce veya sonra verilmiş ceza hükmünün yerine getirilmesi, milletvekilliğinin sona ermesine bırakılacak. Tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma, Meclis’in yeniden dokunulmazlığını kaldırılmasına bağlı olacak.

* Milletvekilliği süresince zamanaşımı işlemeyecek.

* TBMM içindeki siyasal parti gruplarınca yasama dokunulmazlığıyla ilgili görüşme yapılamayacak ve karar alınamayacak.Haber: RİFAT BAŞARAN-Radikal
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.