Uzun yargılamalara dikkat çekti ve devretti
Adalet Bakanlığı’nda devir teslim töreni yapıldı. Sadullah Ergin görevini Bekir Bozdağ’a devretti. Ergin, törende yaptığı konuşmada, 'Bundan sonra artık uzun yargılamadan kaynaklanan şikayetlerin azalmasını beklediğimiz bir döneme giriyoruz. Bundan sonra Türkiye artık İnsan Hakları Mahkemesindeki ihlal sıralaması klasmanında yer almak istemiyor. Artık bu klasmandaki yerini başka ülkelere terk etme noktasında' açıklamasında bulundu.

Devir teslim töreninde konuşan Ergin, adalet sisteminin temel problemlerini çözme noktasında çok kapsamlı çalışmalar yapıldığını defalarca ifade ettiklerini belirterek, “Bunun bir stratejik plan çerçevesinde ve buna bağlı bir eylem planı doğrultusunda yapıldığını ifade etmiştik. 2009’dan bu güne kadar deklare ettiğimiz yargı reformu stratejisinin yaklaşık yüzde 85’i hayata geçirilmiş durumda” dedi.

Ergin, “Özellikle Türkiye’de insan haklarının güçlendirilmesi, bireysel hak ve özgürlüklerin daha fazla güvence altına alınması, uluslararası standartları yakalama noktasındaki çalışmalar, AB ile yürütülen görüşmeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile olan mesaimizde önemli gelişmeler kaydettiğimizi ifade etmeliyim” derken, Türkiye’nin AB karnesinde büyük iyileşmeler olduğunu dile getirdi.

Ergin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları doğrultusunda mevzuatta yapılan değişimler ve ihlalleri önlemeye dönük tedbirler sonucunda Türkiye’nin “en çok ihlal alan ülke konumundan ikinciliğe geldiğini” belirterek, “Bu unvanı başka bir ülkeye bıraktı. Ama en çok şikayet edilen ikinci ülkeydi. Bugün bu ikincilik beşinci sıraya gerilemiştir. Türkiye aleyhine yapılan başvurular azalmaya başlamıştır. Türkiye’nin insan hakları ihlallerinde ortaya koymuş olduğu mücadele azmi neticelerini vermeye başlamıştır” şeklinde konuştu. Bugün kendisinden sonra bu gelişmeleri daha da ileriye taşıyacak bir isme görevi devretmenin hazzını yaşadığını belirten Ergin, şöyle konuştu:

“Özellikle yargı sisteminde yapılan değişimlerin sonuçlarının vatandaşa ulaşması noktasında bir beklentimiz var. Çünkü alınan tedbirler, gerçekleştirilen değişimler orta ve uzun vadede sonuç ortaya koyacak değişimlerdir. Bundan sonra artık uzun yargılamadan kaynaklanan şikayetlerin azalmasını beklediğimiz bir döneme giriyoruz. Yüksek yargıda özellikle de Yargıtay’da hukuk davalarında temyiz süreleri son derece makul noktaya doğru hızla geldi. İnşallah bu gelişim ceza dosyalarında da sağlanır.

Danıştay’da yeni tasarıyla ortaya çıkacak tablo Danıştay’ın bekleme sürelerini kısaltacak. Bütün bunlar önümüzdeki dönemdeki beklentilerimiz olacak. Aynı şekilde İnsan Hakları Mahkemesinde olumluya giden gelişmeleri beraberce takip ettik, bundan sonra Türkiye artık İnsan Hakları Mahkemesindeki ihlal sıralaması klasmanında yer almak istemiyor. Artık bu klasmandaki yerini başka ülkelere terk etme noktasında. Bunlar da sevindirici gelişmeler. Bakanlığım süresince gerçekten önemli gelişmeler oldu ama yapılan işlerin sonuçları önümüzdeki dönemde alınabilecek.

Atılması gereken daha çok adım var. Özellikle hukuk eğitimi, hakimlik ve savcılı mesleğiyle avukatlık mesleğine geçişte ciddi b ir süreç ortaya koyması, meslekte vazife yapacak olan arkadaşlarımızın donanımlarının güçlendirilmesi noktasındaki çalışmaların hayati önem taşıdığını düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki süreçte görevi devre alan kardeşim bu çalışmaları tamamlayacak. Güven veren adalete erişme noktasında eksik kalan hususları tamamlayacaklar. Ben kendinse başarılar diliyorum. Hayırlı icraatlarını da dört gözle bekliyoruz.”

“ZOR BİR SORUMLULUĞU DEVRALDIĞIMI BİLİYORUM”
Ergin’in halefi olmaktan memnunluk duyduğunu belirten Bekir Bozdağ ise konuşmasında, Sadullah Ergin’den yıllardır devam eden mesailerinde çok şeyler öğrendiğini kaydetti. Adalet Bakanlığı görevini devralmanın şerefini yaşadığını aktaran Bozdağ, şöyle konuştu:

“Sadullah Ergin Bakanımıza bugüne kadar gerçekleştirdiği başarılı çalışmalardan dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Gerçekten Türkiye’deki önemli değişimler sayın bakanın döneminde atılan adımlarla daha da ileri taşındı. Gerek son anayasa değişikliği, gerek Kamu Denetçiliği Kurumunun kurulması, gerek bireysel başvuru hakkının tanınması ve pek çok alanda atılmış çok önemli tarihi adımlarla, bütün bu adımların altında sayın bakanımızın imzası var. Ben kendisine yaptığı bütün başarılı hizmetlerden dolayı tekrar teşekkür ediyorum.

Sayın Başkanımızın takdiri ve Cumhurbaşkanımızın onayı ile bu görev bize dün akşam itibariyle verildi. Kendilerine de teşekkür ediyorum. Bu güvenlerini boşa çıkarmamak ve adalet alanındaki hizmetleri ileriye taşımak için inşallah bundan sonra da çalışmaya devam edeceğiz. Zor bir sorumluluğu devraldığımı biliyorum, altına girdiğimiz yükün ağırlığının da farkındayız ama bunun altından kalkacağımızı ve hayırlı hizmetler yapabileceğimizi düşünüyorum. Allah yardımcımız olsun. Adalet Bakanlığı çok güçlü bir teşkilat ve deneyimli kadrolarla beraber hayırlı hizmetleri sürdüreceğiz.” (ANKA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa SEYMEN 4 yıl önce

sayın bakan, di̇yorsunuz ki̇: bundan sonra türkiye artık i̇nsan hakları mahkemesindeki ihlal sıralaması klasmanında yer almak istemiyor. artık bu klasmandaki yerini başka ülkelere terk etme noktasında' peki̇ bunun i̇çi̇n si̇z ne yaptiniz ?
si̇zi̇nle bi̇r cumhuri̇yet savcisi olarak 5 daki̇kada olsa görüşebi̇lmek i̇çi̇n defalarca randevu i̇stedi̇m. ama dönüp bakmadiniz. beni̇m başvurumdan dolayi ülkene nur topu gi̇bi̇ bi̇r mahkumi̇yet hedi̇ye edeceksi̇n. ha yirli olsun. kendi̇ni̇zle gurur duyun.