Yalçınkaya'ya bir tepki daha!

Bekleyin, HSYK‘da İşleyiş Daha da İyi Olacak!

TV8'de yayınlanan Erkan Tan'ın hazırlayıp sunduğu Erkan Tan'la Başkentten programının konuğu olan TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya; HSYK'ya yönelik gelişmeler için, ‘' Yapı eskisinden çok daha iyi. Bekleyin işleyiş daha da iyi olacak, bunu hep birlikte göreceğiz.Türkiyeaslında cumhuriyetin en büyük dönüşümünü gerçekleştirdi. Temsil edenlerin seçmesini istedik‘' dedi.

12 Bin Kişinin Yönlendirilmesini Söylemek Büyük Saygısızlık!

Türk yargısının son zamanlarda, hukukçularla telkin ve ideolojilere göre hareket ettiğini söyleyen Ahmet İyimaya; ‘' HSYKseçimsonrasında daha düzeyli bir işleyiş içinde olacak. HSYK bünyesinde yer alan, 12 bin kişinin yönlendirildiğini söylemek, bu kadar insana yapılan büyük bir saygısızlıktır. Ferhat Sarıkaya olayında olduğu gibi ben buna hafif aykırılıklar diyorum. Türk yargısı zor zamanlarda telkin ve ideolojilere göre hareket etti. ‘' diye konuştu.

Temsil Kapasitesi Daha Yüksek Olsun İstedik!

Tüm seçmenlerin adaylar içinde yalnız bir kişiye oylama yapmasını, temsil kapasitesinin daha yüksek olmasını isteyerek talep ettiklerini söyleyen TBMM Adalet Komisyonu Başkanı, ‘' Bu uygulama çok daha demokratik olacaktı. Adalet Komisyonu Başkanlığından İbrahim Okur gibi, yapı içinde yer alan eski bürokratlar da var. HSYK için bizim arkadaşlarımız ele geçirdi söylemleri de doğru değildir. Temsil edenlerin seçmesine yönelik bir anlayış ile hareket ettik.'' açıklamasında bulundu.

Sabih Kanadoğlu: 'Başsavcıdan özür dilensin!'


Onlar AİHM'den Geri Dönen Davalarına Baksınlar!
Cumhuriyet Başsavcılığının Bildirisi Büyük Talihsizlik!


Sistemin kuvvetler ayrılığına ilişkin bir yönlendirmesi olamayacağını söyleyen Ahmet İyimaya; ‘'Cumhuriyet başsavcılığının bildirisi büyük bir talihsizliktir. Onlar AİHM'den geri dönen davalarına baksınlar. Şu anda Cumhuriyet Başsavcıları tarafından açılmış ve Anayasa mahkemesi tarafından sonuca varılmış olduğu halde, AİHM tarafından itiraz olarak karşılık bulmuş davalar vardır. Bunları da bir değerlendirmeye almak gerekir'' diyerek, ‘'19. Yüzyıla yönelik formatlar ile, 20. Yüzyıl için bir gidişat doğru ve beklentilere karşılık verecek şekilde olamaz. Öncelikle, hukukçuların sosyalliği ve sosyal felsefeyi eğitim ile pekiştirerek, hukukun dar bir açıdan algılanmasının önüne geçmeleri lazım. ‘' sözlerini kaydetti.

Yargıtay Başsavcılık Kurumlarını Öne Almak Lazım!

‘'Siyasi parti kapatma davalarında, tek taraflı kararlar almanın önüne geçmek lazım'' diyen TBMM Adalet Komisyonu Başkanı; ‘' Sistem içinde düzenlemelere ilişkin, Yargıtay Başsavcılık kurumlarını öne almak lazım, kendi sorunlarını görmezden gelmemeliler. Laikliğin en az 1/10'u kadar önem veren hukukçularımız olsa sıkıntı kalmayacak. Anayasa Mahkemesi veDanıştayinançlara saygılı laikliğin dışında kalmakta. Laikliği doğru anlamamız lazım'' açıklamasında bulundu.

Başörtüsü Yüzünden Eğitim Hakkının Önüne Geçilmesi, İlkellik ve Bağnazlıktır!

Başörtüsü konusunun bir laiklik sorunu olmadığını, bir özgürlük meselesi olduğunu söyleyen Ahmet İyimaya; ‘'Eğitim hakkını elde etmiş öğrencilerin bu haklarının,başörtüsüyüzünden önüne geçilmesi resmen ilkellik ve bağnazlıktır. Şu anda bir mutabakata varılamayan bu konu için kesinlikle çözüm bulunması gerekir.''diye konuştu.  (samanyoluhaber) Yargıtay'dan Başörtüsü açıklaması

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.