Yargı bağımsızlığına müdahale ettiler
HSYK’nın, Adli Kolluk Yönetmeliği’ndeki değişikliğin anayasaya aykırı olduğuna ilişkin önceki gün yaptığı yazılı açıklamanın ardından hükümet kanadından aynı gün, ‘Korsan açıklama’ tepkisi gelmişti. Dün ise Bozdağ, yazılı açıklama yaparak Adalet Bakanı ve HSYK Başkanı olarak göreve başladığı ilk gün, bilgisi ve onayı olmadan böyle bir açıklama yapılmasını üzüntüyle karşıladığını söyledi. Bozdağ, HSYK’nın görevleri arasında kamuoyuna açıklama yapmanın bulunmadığını savunarak şunları söyledi:

MAHKEMEYE TELKİN NİTELİĞİNDE

“Anayasanın, ‘mahkemelerin bağımsızlığı’ başlıklı 138. maddesinde, ‘Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere
ve hâkimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez, tavsiye ve telkinde bulunamaz’ hükmü yer almaktadır. 21 Aralık 2013’te Resmi Gazete’de yayımlanan Adli Kolluk Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe karşı Danıştay’da dava açılmıştır. Temel ilkesi yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını gözetmek olan Kurul’un, yönetmelik değişikliğinin; yargı bağımsızlığı, kuvvetler ayrılığı ilkeleriyle anayasa ve kanunlara açıkça aykırı olduğu yönünde kesin kanaat içeren bir açıklama yapması, hukuk devleti ve yargının bağımsızlığı ilkeleriyle bağdaşmamaktadır. Bu açıklama, yargı bağımsızlığına bir müdahale, yürümekte olan davayı görecek mahkeme ve hâkimlere tavsiye ve telkin niteliğindedir. Bu da Anayasa’nın 138. maddesinin açık ihlalidir.”

BAŞSAVCININ MEMURU DEĞİLİZ

Yargı çevrelerinin gelişmelere yönelik tepkilerini de ortaya koydukları adalet.org sitesinde ise sert eleştiriler yer aldı. Hâkim ve savcılar, “Cemaat ve başsavcılar amir, biz memur değiliz” tepkisi verirken, HSYK ve savcılara dönük açıklamaları nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı’ya da ağır suçlamalar yönelttildi.                          

TBB’den HSYK’ya destek

TÜRKİYE Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, HSYK’nın açıklamasına yüzde 100 katıldığını belirterek, Kurul’un hukuk içinde anayasal görevini yaptığını ve bu açıklamasının yargıya müdahale sayılamayacağını söyledi. Feyzioğlu, “HSYK, davada taraf olmamıştır. Haklı davamızda anayasadan yana tavır koymuştur. Bu da görevidir” dedi.  


>> Sami Selçuk: Danıştay'ın durdurma kararı yerinde

KARAR İÇİN TIKLAYINIZ

>> Danıştay'ın iptali ne zaman yürürlüğe girer?

>> Danıştay, Adli Kolluk Yönetmeliği’nin Yürütmesini Durdurdu

>> Adli Kolluk Yönetmeliğinde değişiklik


Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
zafer 3 yıl önce

Masebeler.halki.yedi.bitirdi.dayanacak.guc.kalmadi138.ci.maddeyi.degistirin.masebeyide.kapatin

Avatar
zangoc 3 yıl önce

y.eter.atik.maseberin.miilleti.soydugu.ya.kapacak.ya.kapanacak.bu.masebeler.baska.cikar.yol.yok

Avatar
zafer @zangoc 2 yıl önce

evet masebeler bardağı taşıran son damla oldu

Misafir Avatar
mayyak 2 yıl önce @zafer

masebeyi niye kapatmıyorsunuz ya masebeye para yeşitmiyor Allah belanızı versin

Beğenmedim! (0)
Avatar
zafer 4 yıl önce

138 ci madde deşimesse milletin başı belaya girer masebeler kapanmaz

Avatar
Evet "Hiç bir makam"... 4 yıl önce

138. maddeye bakanlar ve hükümet dahil değil midir sayin bakan? "hiç bir" in içinde bunların hiçbiri yok mu?

Avatar
zafer 3 yıl önce

138 ci madde değişecek ama ne zaman masebeyi kapatmanızı sabırsısızla beklıyoruz

Avatar
Mayyak 6 ay önce

masebeyi kapatın masebe parası yok buay nasıl verceziz masebeyi aymdeyide kapatın yaaaaa