Yargı 'kaçak' demedi
İddialar gerçek dışı
Kıratlı, Beştepe’de yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın Kaçak olduğuna ilişkin iddialar konusunda Anadolu Ajansı’na açıklamada bulundu. Son günlerde kamuoyunda Cumhurbaşkanlığı Sarayı ile ilgili tartışmalar yapıldığını hatırlatan Kıratlı, “Bu iddialar tamamıyla gerçek dışı iddialar. Binamıza ilişkin inşaat iznini teşkil eden ruhsatımız, ayrıca 8 Ekim 2014 tarihli yapı kullanma izin belgemiz mevcuttur. Dolayısıyla idari açıdan herhangi bir şekilde bir sıkıntı söz konusu değildir” diye konuştu.

Kıratlı açılan davalardan birinin Türkiye Mimar ve Mühendis Odalarına bağlı bir kısım odalar tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Başbakanlık aleyhine açıldığını hatırlattı. Metin Kıratlı, Ankara 11. İdare Mahkemesi’ndeki bu davada, mülkiyeti Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) Müdürlüğü’ne ait 2100 ada 16 parsel ve yine mülkiyeti AOÇ Müdürlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesine ait 13 bin 585 ada, 12 parsel sayılı 2 taşınmazın doğal ve tarihi sit alanı statüsünün değiştirilmesine ilişkin Ankara Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun kararlarının iptaline ilişkin olduğunu kaydetti. Mahkemenin 17 Şubat 2014’te toplam 7 hektarlık alanın tarihi sit statüsünün kaldırılmasına ilişkin işlemin iptaline karar verdiğini söyleyen Kıratlı, ancak kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Danıştay 14. Daire’nin 11 Haziran 2014 tarihli kararıyla anılan mahkemenin iptal kararının yürütmesinin durdurulduğunu hatırlattı.

Ankara 11. İdare Mahkemesi’nde açılan ikinci davanın da yine aynı davacılar tarafından açıldığını söyleyen Kıratlı, bu davanın da AOÇ içinde yer alan Gazi Tesisleri’nin 1. derece doğal ve tarihi sit şerhinin kaldırılmasına ilişkin Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 10 Ağustos 2011 tarihli kararının iptali istemiyle açıldığını belirtti.

Bu davada da Ankara 11. İdare Mahkemesi’nin, 17 Şubat 2014’te 1. derecede doğal sit statüsünün kaldırılarak 3. derece doğal sit alanı olarak belirlenmesine ilişkin kısmının konusuz kalması sebebiyle karar verilmesine yer olmadığına, alanın tarihi sit statüsünün kaldırılmasına ilişkin kısmının ise iptaline karar verdiğini hatırlatan Kıratlı, bu kararın da temyiz edildiğini ve Danıştay 14. Daire’nin 22 Mayıs 2014 tarihli kararıyla yürütmesinin durdurulduğunu belirtti.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na ilişkin, “Kamuoyuna gerçek bilgileri vermiyorlar, 5’inci İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı devam ediyor. ’Kaçak Saray’ın usulüne uygun yapıldığı iddiaları gerçek dışıdır. Kaçak Saray halen kaçaktır” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.