Yargı paketine ‘son dakika’ rötuşu
TBMM Adalet Komisyonu’nda tümü üzerindeki görüşmeler tamamlanıp beş maddesi kabul edilen yeni yargı paketinde son dakika önergesi verildi. Komisyonda bugün görüşülmesi beklenen önergeye göre; avukatların dosyayı incelemesi ve belgelerden örnek alması, katalog suçlarla ilgili yürütülen soruşturmalarla sınırlandırıldı. Muhalefete “HSYK’nın yapısını ve seçim usulünü birlikte değiştirelim” çağrısında bulunan Adalet Bakanı bekir bozdağ, “Hem HSYK’nın yapısı hem de seçim usulüyle ilgili de adım atmak gerekiyor. Hakimler, savcılar ‘seçim işinden bizi kurtarın’ diyor. Seçim usulü üzerine kafa yorup birlikte yazalım. Bir dahaki seçimin usulünü beraber koyalım” dedi.

Önergeye göre; TCK’daki katolog suçlar olan, “kasten öldürme, cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal-ticareti, suç işlemek için örgüt kurma, devlet güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk, Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkındaki Kanun’da tanımlanan silah kaçakçılığı, Bankacılık Kanunu’nda tanımlanan zimmet suçu, Kaçakçılıkla Mücadale Kanunu’nda tanımlanan suçlardan” yürütülen soruşturmalarda inceleme ve belge alma yetkisi kısıtlandırılabilecek. Bu suçlarla ilgili yürütülen soruşturmalarda, savcının talebi ve hakim kararıyla avukatın dosya inceleme ve belge alma yetkisi kısıtlanabilecek. Önergenin gerekçesinde avukatlara 8 ay önce tanınan dosya inceleme veya begelerden örnek alma yetkisinin tüm suçlar değil ancak katolog suçlar bakımından sınırlandırıldığı belirtildi.

Büyük reform çağrısı
Komisyon üyesi CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan, “Somut delile dayalı kuvvetli şüphenin” yeniden “makul şüpheye” geri dönülmesine karşı olmadığını belirterek, “Bir seneye kalmaz eskiye dönersiniz demiştik. Benim önerim makul şüpheyi yeterli şüpheye dönüştürmek” diyerek destek verdi. Aldan, avukatların dosya incelemesine sınırlama konulan maddeler arasında “Suç işlemek için örgüt kurma” suçunun eklenmesinin tuzak olduğunu savunarak, “Bir savcının üç kişiyi biraraya getirip örgüt diyerek, yıllarca avukatın dosyayı incelemesini engelleyebilir. Bir yıl altı ay gibi kısıtlamaya süre sınırı koymak keyfi uygulamaları engelleyebilir” dedi.

Bekir Bozdağ, milletvekillerinin eleştirisini yanıtlarken “Bugün ülkemizde gerçekten en kötü göstergelerden biri, yargıya olan güvendir. Yargıdan memnuniyet de kötü durumda. Adalet Bakanı olarak bu fotoğraftan rahatsızım. Uygulamadan kaynaklanan sorunlar var. Anayasadan, yasadan kaynaklanan sorunlar var. Bunların birlikte ele alınmasında fayda var” dedi.

Siyasi partilere görev düştüğünü söyleyen Bozdağ, HSYK, Yargıtay, Danıştay gibi konuları partilerüstü mesele olarak ele alınması gerektiğini belirtti. Genel seçimin ardından oluşacak parlamentonun, anayasadaki yargıyla ilgili konuları partilerüstü konu olarak görüp, bunları siyasal rekabet dışına çıkartıp sorunları birlikte çözmesi temennisinde bulunan Bozdağ, “Hem HSYK’nın yapısı hem de seçim usulüyle ilgili de adım atmak gerekiyor. Hakimler, savcılar ‘seçim işinden bizi kurtarın’ diyorlar. Seçim işi onları ayrıştırdı, parçaladı. Seçim usulü üzerine kafa yorup birlikte yazalım. Bir dahaki seçimin usulünü beraber koyalım. Dört sene sonraki seçim bugün ortaya çıkan fotoğrafı daha da derinleştirir. HSYK seçim usulünün parti gözetmeksizin Meclis’in yeniden ele alması gerekiyor. Yargıya güveni tesis edeceksek büyük reformu parlamento olarak beraber yapmakta fayda olduğunu vurgulamak isterim” dedi. Çözüm sürecini de değinen Bozdağ, “Suç işleme hürriyeti, çözüm sürecinin bir parçası değil” ifadesini kullandı.

Milliyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hukukçu 3 yıl önce

her yıl kanunlara verdiğim "ekstra para" sizin yüzünüzden 1000 tl ye yaklaştı, yeter değiştirmeyin şunları artık. oturmuş bir hukuk düzeni sağlamak bu kadar zor olmamalı

Avatar
Ana 3 yıl önce

adalet yok bu ülkede yargıya rüşvet verirseniz istediğiniz oluyor fakir ne yapsın o nedenle hapiste suçsuz bir sürü insan var af çıkmalı

Avatar
adalet 3 yıl önce

Yeter artik sucsuz insanlar var icerde insanlar disarda sahipsiz ac cocuklara aciyin cikartin su afi ayrim yapmadan

Avatar
caresiz 3 yıl önce

Cikartin artik su afi artik garibanida dusunun yorulduk beklemekten