'Yargıçlara siyasi cübbe giydirdiler'
Antalya'daki milletvekili kampında gazetecilerle sohbet eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu. Hükümeti yargıya müdahale etmekle suçlayan Kılıçdaroğlu, "Yargıda siyasi otoritenin verdiği kararların kabul edileceği bir düzeni yaratmak istiyorlar” dedi. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“HSYK yeni seçildi. Yeni seçilen üyelere yönelik olarak olumsuz bir ifade kullanmamaya özen gösterdim. Gerek bakanın gerekse AKP çevrelerinin yaptığı yorum var. Çoğulcu yapı. Adalette çoğulcu yapı olmaz. Nedir çoğulcu yapı? İki tane ülkücü, üç tane sosyal demokrat, cemaatçi, AKP'li. Adalet dağıtan bir hakime ben 'Bir dakika sen sosyal demokrat mısın ülkücü müsün, cemaat misin' mi diyeceğim. Yargıcın sırtındaki cübbeyi çıkardılar, ona siyasi bir cübbe giydirdiler. Ülkenin hakimi savcısı bölündü. Düne kadar aynı masada yemek yiyen hakim ve savcılar, seçimlerden sonra masalarını ayırdılar. Türkiye'yi bu duruma kim getirdi? Hakimin elbette bir siyasi görüşü olabilir. Ama kararını yasalara uygun verir, adaletli olur, vicdanlı olur. Biz şimdiden ona cübbe giydirdik. Sen sosyal demokratsın, sen ülkücüsün, sen cemaatçisin. Nasıl kaynaşacaklar? Toplumu etnik kimlik, inanç temelli böldük, yargıyı da siyasi temelli bölüyoruz. Bu tablo vahim bir tablo."

DEMOKRASİLERDE MGK UZUN SÜRMEZ

Kılıçdaroğlu, yaklaşık 11 saat süren Milli Güvenlik Kurulu toplantısı ile ilgili "Toplantının çok uzun sürmesi aslında Türkiye'de iktidarın görevini yapmadığı şeklinde algılanabilir. Ülke yönetiminde ciddi bir kaosun, boşluğun olduğu anlamında algılanabilir. Öyle olduğu da bilinen bir gerçek. Sağlıklı işleyen bir demokraside MGK bu kadar uzun süre toplanmaz" dedi.

Kılıçdaroğlu, Kırmızı Kitap’ta değişiklik tartışmaları ile ilgili olarak, "Kırmızı Kitap vs. de olabilir ama bunlar ulusal güvenliğimiz açısından ortak aklın üretebileceği metinler olmalı. Türkiye'de adına kırmızı kitap diyorlar. Bu tür düşüncelerin çok sık değişmesi doğru olmaz" şeklinde konuştu.

KIRMIZI KİTAP ORTAK AKIL METNİ OLMALI

 Kılıçdaroğlu, "Askerin sıkıntısı olduğu söyleniyor" değerlendirmesi üzerine, "Sıkıntısı olmayan kesim mi var, çiftçi, memur, esnaf, köylü. Çok sorunlu bir ülke haline geldik" dedi.

‘Jandarma'nın İçişleri'ne bağlanması’ konusuna da değinen Kılıçdaroğlu, "Emniyet, İçişleri'ne  bağlandı hangi halde olduğunu hepimiz biliyoruz. Bir kurum, gelenekleri oturmuş ve iyi çalışıyorsa görevini sürdürmesi gerekiyor ama siz onu alıp siyasallaştırırsanız sorun yaratmış olursunuz. Bu konuda ilgili kurumların mutlaka görüşünün alınması gerekiyor. Danışmadan karar almak doğru değil" belirtti.

CHP'DEN TÜRKMENLER'E KANTON ÖNERİSİ

CHP'nin Antalya'daki milletvekili kampında Türkmenler’e kanton önerisi tartışıldı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik'in basına kapalı sunumunda, Irak Türkmenleri'nin durumu ele alınırken, Türkmenler için 'kantonel çözüm" önerisi dile getirildi. Özçelik, "Telafer ve Kerkük'te Türkmenleri destekleyen bir unsur yok. Türkmenler’in haklarının korunması bağlamında çaba gösterilmeli. Madem ki Suriye'de Kürtler belli bir kanton çözümü üzerinde duruyorlar. Türkmenler için kantonel çözüm neden olmasın? Türkmenler’in haklarının gözetilmesi konusunda CHP aktif rol almalı" dedi.


Ezelhan ÜSTÜNKAYA-BUGÜN GAZETESİ
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.