Yargıda birliği sağlayacak proje hazırlanıyor

Askerî Yargıtay ve Askerî Yüksek İdare Mahkemesi'nin lağvedilmesi düşünülüyor. Partinin hukukçu kurmayları da bu konuda kararlılık mesajı verdi. Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ, mevcut durumu hukuk devletinin ihlali olarak görürken, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, "Türkiye, bu bozuk yapıdan kurtulmalı." dedi.

Milli Savunma ve İçişleri bakanlarının 3 generali açığa alması sadece haftaya kararını açıklayacak olan Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ni (AYİM) değil, bütün askeri yargıyı gündeme taşıdı. 12 Eylül referandumuyla yapılan değişikliklerden sonra yargıda ikinci köklü adım için seçim bekleniyor. AK Parti, haziranda yapılacak seçimden önce yargıda birlik sağlamayı amaçlayan projesini kamuoyuna açıklayacak. Askeri Yargıtay ve AYİM'in lağvedilmesi düşünülüyor. Bu yönde iki koldan çalışma yürütülüyor. AK Parti'nin hukukçu kurmaylarından Cemil Çiçek, Sadullah Ergin ve Bekir Bozdağ'dan oluşan heyet düzenleme üzerinde çalışırken, başka bir ekip de mevzuatı tarıyor.

Demokratik ülkelerde örneğine rastlanmayan askeri yargının varlığıyla ilgili AK Parti'den ilk kez sert eleştiriler gelmeye başladı. Yargıdaki çift başlılığın ortadan kaldırılması konusunda ilk işareti Başbakan Tayyip Erdoğan, Lübnan dönüşü gazetecilere yaptığı açıklamada vermişti. Erdoğan çift başlı yargı sıkıntısını yeni anayasayla çözeceklerini dile getirmişti. Partinin önde gelen isimleri de hukuk devletinde garabet olarak görülen bu durumun düzeltileceğini söyledi. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, asker ve sivil yargının bir arada olmasının çok hukukluluk olduğunu savundu. Bu durumun vatandaşın adalet duygusunu incittiğini, hak ihlallerine yol açtığını ifade eden İyimaya, "Bu bozuk yapıdan kurtulmalıyız. Farklı yargı organlarıyla egemen yargı adacıkları ve kast sistemi oluşuyor. Türkiye, sadece dört tarafı güvenli sınır coğrafyası olan değil, her bir ferdinin hukuk soluduğu vatan olmalı." dedi. Bütün partilerin vatanseverlik duygusuyla bu çalışmayı yapması gerektiğini söyleyen İyimaya, kafasındaki modeli de açıkladı. Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Askeri Yargıtay gibi yüksek yargı organlarının tek çatı altında toplanmasını isterken, "Tek mahkeme yeterli olur." ifadelerini kullandı.

Bekir Bozdağ da bu konuda net mesaj verdi. AYİM'in güncel kararlarını hatırlatarak eleştiride bulunan Bozdağ, "Türkiye'nin ihtiyacı yargı birliğidir. Bir ülkede tek yargı olur. Hukuk devletinin gereği budur. Askeri yargının varlığı çift başlılığa yol açıyor. Yargı birliğinin sağlanması demokratik hukuk devletinin gereğidir." şeklinde konuştu.
 
Zaman
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.