Yargılama için 367 şartı geliyor!
Buna göre vekillerin sorgulanması, tutuklanması veya yargılanabilmesi için Meclis’ten 367 gizli oyla izin alınması gerekecek. AK Parti’den Mustafa Şentop, CHP’den Atilla Kart ve BDP’den Hasip Kaplan’ın oluşturduğu çalışma grubunun toplantısı yaklaşık 2 saat sürdü. Toplantıda tutuklu vekilleri kurtaracak çözümde anlaşmaya varıldı. Yıllardır milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması ve sınırlanması talep ediliyordu. Üç partinin bu kararı ile dokunulmazlık daha da genişleyecek.

TBMM’de tutuklu milletvekilleri için AK Partili Mustafa Şentop, CHP’den Atilla Kart ve BDP’den Hasip Kaplan’ın oluşturduğu çalışma grubu toplantısı yaklaşık 2 saat sürdü. Toplantıda tutuklu vekilleri kurtaracak çözümde uzlaşmaya varıldı. Dokunulmazlığın istisnası olan ve ‘devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü bozmayı ve demokratik ve laik cumhuriyeti ortadan kaldırmayı amaçlayan faaliyetlere’ izin vermeyen Anayasa 14. maddeye atıf kaldırılacak. Böylece ‘darbeye teşebbüs’ soruşturması seçimden önce de başlasa, bu kişi milletvekili olursa yargılaması otomatik olarak duracak. Seçimden önce veya sonra bir suç işlediği ileri sürülen bir milletvekili Meclis’in gizli oyla ve 367 sayı ile vereceği izin olmadan tutuklanamayacak, sorgulanamayacak ve yargılanamayacak. Milletvekili dokunulmazlığının istisnası ‘adam öldürürken suçüstü yakalanma ve küfür’ olacak. Milletvekilleri, Meclis çalışmaları ile ilgili oy, söz ve düşünce açıklamalarından dolayı sorumlu tutulamayacak. Sövme fiilleri ile İçtüzük gereğince verilecek disiplin cezaları sorumsuzluk kapsamı dışında olacak. Küfür dışında, vatandaşa veya başka bir vekile hakaret eden bir milletvekiline tazminat davası açılamayacak.

ALAN VE TUNCEL İÇİN GEÇİCİ MADDE

Cezaevinde kalan tek milletvekili olan MHP’li Engin Alan ve cezası Yargıtay’da onanan Sebahat Tuncel için ise Anayasa’ya geçici bir madde konulacak. Bu geçici madde ile mevcut yargılamalar durdurulacak, infaz aşamasına gelenler ise dönem sonuna ertelenecek. Mevcut durumda ‘ağır cezayı gerektiren suçüstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanılmış olmak kaydıyla Anayasa’nın 14. maddesindeki du-rumlar’ (darbe ve terör suçları) milletvekili dokunulmazlığının kapsamı dışında. Seçimden önce başlanması şartıyla darbe ve terör suçlularının yargılanmasına milletvekili olsalar da devam ediliyor. Yeni durumda ise terör ve darbe suçları da dokunulmazlık kapsamına alınıyor. Ayrıca mevcut durumda milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması için toplantıya katılanların çoğunluğunun oyu yeterliyken, yeni durumda 367 oy gerekiyor. Kısaca Meclis izin vermezse vekillere dokunulamayacak. .
Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.