'Yargının vereceği her karara saygı duyarız'


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Rixos Otel'de düzenlenen 17. Olağan Genel Kurulu'ndan ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin toplantıya Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığını ancak kendi konuşmasının ardından ayrıldığını hatırlatarak değerlendirmesini sorması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Sayın Başbakan bir randevusu olduğunu söyledi. O nedenle erken ayrılmak durumunda kalacağını söyledi. Dinleyip dinlememek Sayın Başbakan'ın takdirindedir'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, gazetecilerin, ''Randevusu olduğunu size mi söyledi'' sorusu üzerine de ''Evet, bana söyledi'' dedi. Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın kendisine ''hayırlı olsun'' dileğinde bulunduğunu da ifade etti. Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi'nin, Anayasa değişikliğiyle ilgili iptal istemine dair ilk incelemeye salı günü devam edeceğinin hatırlatılması ve değerlendirmesinin sorulması üzerine de ''Yargının vereceği her karar, hepimizin saygı duyması gereken bir karardır. Ona hepimiz saygı göstereceğiz'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, izlenen kur politikaların eleştirerek, bunun ihracatçıları açıkça cezalandırdığını öne sürdü. Sorunların giderilmemesinin ülkeyi üretmeyen bir hale getirdiğini ileri süren Kılıçdaroğlu, ithalatın giderek arttığını, Türkiye'nin geçmişte ürettiği birçok ürünü artık dışarıdan satın almaya başladığını kaydetti. Merkez Bankası'nın yasası gereği ''Fiyat istikrarıyla çelişmemek kaydıyla hükümetin büyüme ve istihdam politikalarını desteklemesi gerektiğini'' ifade eden Kılıçdaroğlu, ancak hükümetin sağlıklı bir büyüme ve istihdam politikası olmadığı için bunun hayata geçirilemediğini iddia etti. İhracatçılara ''Artık yeni bir yol açmak zorundasınız'' diye seslenen Kılıçdaroğlu, bu yeni yolda ihracatçıyı ülkenin yıldızı konumuna getirmenin de CHP'nin boynunun borcu olduğunu söyledi.

CHP lideri, ''Sanayicimizi, ihracatçımızı sonuna kadar destekleyeceğiz. Önlerinde hiç bir engel kalmayıncaya kadar destekleyeceğiz. Çünkü onlar Türkiye'nin kalkınmasına kesintisiz, kararlı destek veren yurtsever kişiler'' dedi. Türkiye'nin sağlıklı bir şekilde kendi öncü sektörlerini belirlemesi gerektiğine de işaret eden Kılıçdaroğlu, dünyada arza değer, yüksek teknoloji yoğunluklu sanayiye destek verilecekse teşvik politikalarının bu bağlamda düzenlenmesinin zorunlu olduğunu bildirdi. Bölgesel teşvik uygulamasını da eleştiren Kılıçdaroğlu, bunun haksız rekabeti artırdığını savundu. Kılıçdaroğlu, ara eleman sorununu ise bütün organize sanayi bölgelerine yatılı meslek liseleri kurarak çözeceklerini anlattı.

'Yoksulluk bir dinamittir'

İşsizliğin önlenmesinin birçok sorunun çözümü olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, ''İşsizlik, toplumun huzuruna konulan temel bir dinamittir. Yoksulluk bir dinamittir'' dedi. Refahın toplumun temeline yayılması için üretmenin şart olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: ''Terörle mücadelenin temel yolu ekonomiden geçiyor. Terörden şikayet etti Sayın Başbakan. 'Daha önce de vardı' dedi. Doğrudur. Peki 'açılım' diye herkesi arkadaşının etnik kimliğini sorgulayan noktaya getiren politikaları Allah aşkına bu ülkede kim üretti? Daha düne kadar kimsenin böyle bir şeyi yoktu. Terör örgütü vardı, kim olursa olsun hepimiz terör örgütüne karşıydık. Terör bir insanlık suçu. Ama siz öyle bir politika izlediniz ki, izlediğiniz politikanın yanlışlığını gördünüz ama bir sefer cin şişeden çıktı. Herkes komşusunu sorgulamaya başladı. Şehitlerimiz vardı, eskiden de vardı, sanki gelecekte de olacak gibi bir imajı yaratmak bir Sayın Başbakana yakışmaz. Sayın Başbakan ülkeyi yönetmek için alırken sıfır terör vardı. ''
 

'Açılım diyorsunuz, neyi açacağınızı söylemekten korkuyorsunuz'

Terörle mücadelenin ortak ve her yurtseverin yapması gereken bir mücadele olduğunu, bu mücadelede kararlı ve dik durulması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, ''Terörle mücadelede ulusal tavır takınmamız gerekir. Terörle mücadele kapalı kapılar ardından değil, toplumsal uzlaşma sağlayarak yapılır. 'Açılım' diyorsunuz, neyi açacağınızı söylemekten korkuyorsunuz. Bu olmaz'' şeklinde konuştu.

CHP lideri, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Eğer Diyarbakır'ın Bağlar semtinde bir kamyonunu üzerinden ekmek dağıtılırken, çamurlar içinde ekmek almak için debelenen kadınlar varsa orada siz terörü engelleyemezsiniz, orada işsizlik varsa, çocuklar yatağa aç giriyorsa terörü engelleyemezsiniz. İstihdam yaratacaksınız. İş adamı gitmiyormuş, gitmeyebilir. Siz iş adamını zorlayamazsınız illa yatırım yapacaksın diye. Ama şunu yapabilirsiniz; devlet olarak siz gidebilirsiniz. Biz söyledik eğer iş adamları oraya gitmek istiyorsa sıfır faizli kredi vereceğiz. Yine gitmezse kimse devlet olarak biz gidip fabrikamızı kuracağız. Çünkü bu ülkede toplumsal barışı sağlamak, istihdam yaratmak, aidiyet duygusunu güçlendirmek zorundayız.''

Kılıçdaroğlu, Türkiye'de toplumsal barışın sağlanması için aile sigortasının hayata geçirilmesinin gerektiğini de belirterek, ''Yoksullukla mücadele insan onuru ayaklar altına alınarak yapılamaz. Yoksullukla mücadele makarna, kömür dağıtılarak yapılamaz, yoksulun da bir onuru olduğu kabul edilerek yapılır'' dedi.

aaAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.