'YASALAR DEĞİŞTİ, KAFALAR DEĞİŞMEDİ'
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti Yozgat İl Teşkilatı tarafından İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü salonunda düzenlenen AK Parti Eylül Ayı İl İstişare Toplantısı'na katıldı. Burada bir konuşma yapan Bozdağ, kafaları değiştirmenin yasaları değiştirmekten daha zor olduğunu belirterek, “Yasaları değiştiriyorsunuz, anayasayı değiştiriyorsunuz ama kafaları değiştirmeyi aynı zaman aralığında başaramıyorsunuz. Zamana ihtiyaç var ama ben inanıyorum ki bu ilkel anlayışlarda direnen yapılar da zaman içerisinde değişecek. Türkiye’nin attığı bu değişim adımları gelecekte Türkiye’nin normal kültürü haline gelecek ve bugün bunlara direnen ilkel kafalar artık bunlara direnmeyi değil, bunların gereğini yapmayı kendilerine şiar edinmemin yolunu arayıp bulacaktır. Biz bu adımı atıyoruz, bu manada pek çok adımlar atıyorsunuz ama uygulamada bir hakim çıkıp orada başı örtülü avukatı duruşmaya almıyor.

Soruşturulma açıldığı zaman da yüzden fazla avukat bu ilkel anlayışı hukuk zanneden hakimin savunması için yarışa giriyor. İşte ilkellik dediğim bu. Bu ilkel kafa hem demokrat değil hem de hukukun üstünlüğüne inanmamış hem insan hakları nedir, ondan henüz bihaberdir. Başı örtülü bir hanımefendi neden avukatlık yapamasın, hangi hak, hangi hukuk, hangi yapı buna 'hayır' diyebilir. Bir hakim çıkıyor, bu konudaki mahkeme kararına rağmen, Danıştay’ın kararına rağmen başka şeyler söylüyor. Tabii Barolar Birliği Başkanı da çıkıp bu mahkemenin kararını eleştirebiliyor. İşte esas gerici kafa, esas yobaz kafa budur. Biz bu gerici kafaları, yobaz anlayışları da inşallah Türkiye’nin gündeminden çıkaracağız ve geleceğin Türkiye’sinde bugün bu yobazlığı yapanlar bunu yaptıkları için utanç duyacaklardır. Şimdi millet onları kınıyor ama belli ki onlar utanmıyorlar” dedi.

Dünün utançlarının değiştirildiği ve yok edildiği bir Türkiye olduğunu ifade eden Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Yeni ayıpların, utançların, insan hakları ve demokrasi alanında yaşanmasına da asla izin vermeyeceğiz. Türkiye eski Türkiye değil, böyle bir Türkiye’yi hayal edenler boşuna uğraşıyorlar. İstedikleri kadar gezsinler, dolaşsınlar, gezmekle dolaşmakla eski Türkiye ihya olmaz. O bitti artık, yeni bir Türkiye var, onun için yeni Türkiye’ye herkesin alışması lazım. Yeni Türkiye’nin ekseninde demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü, hürriyetin tamlığı olacaktır. Türkiye bu eksen üzerinde yoluna devem edecektir” diye konuştu.

"DEMOKRASİ PAKETİ TÜRKİYE’NİN VE VATANDAŞIN HAYRINA OLAN BİR PAKETTİR"
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 yıllık iktidarlık döneminde açıkladığı demokrasi paketlerine bir yenisini ilave eden açıklamasını yapacağını hatırlatan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, “Yeni adımlar atacağız. Bazıları bu adımları eleştirebilirler, yanlış bulabilirler, eksik bulabilirler, karşı durabilirler, biz bunlara alışığız ama bilinmesi lazımdır ki, bu demokratikleşme adımları Türkiye’nin Türk milletinin hayrına ve yararına olan adımlardır. Biz milletimizin hayrına ve yararına olan adımları atmaya ve bunlarla milletimizi buluşturmaya devam edeceğiz. Geçmişte de pek çok eleştiriler yapıldı ama şimdi bunların hiçbiri kalmadı. Biz istiyoruz ki bu konuda doğru eleştiriler olsun da bu paket daha da zenginleşsin, daha da güçlensin, Türkiye’mizin daha fazla yararına olacak bir hale gelsin. Daha paket açıklanmadan, içinde ne olduğu belli olmadan CHP’den, MHP’den ideolojik çevrelerden, yeminli AK Parti hasımlığı üzerine gazetecilik yapanlardan, yazarlık yapanlardan eleştiri bombardımanı başladı.

Pakette ne var biliyor musunuz? Yok, neye karşı çıkıyorsunuz o zaman? 'Tayyip Erdoğan neyi açıklarsa ben buna karşıyım' diyor. 'Benim pozisyonum bu, sizden gelen ne olursa bize ona karşıyız' diyor. Yani biz, 'Allah bir' dersek ona da karşı olacak mısınız? Allah bir, ondan şüphe yok ama bu hastalıklı zihniyet o kadar bir tarafgirliği kendi hayatının ana eksenine oturtmuş ki onu dediğiniz zaman bile neredeyse dili varmıyor ama karşı çıkacak boyuta getiriyor. Onun için herkes aklıselim üzerine bu konuları tartışmalı ve bunun üzerinde katkısı varsa onu mutlaka ortaya koymalıdır. Bu paket eminim ki Türkiye’nin doğusundan batısına, güneyinden kuzeyine milletimizin tamamını kapsayacak ve ülkemizde pek çok olumlu şeyin daha iyi noktalara taşınmasına katkı sağlayacaktır. Ben şimdiden açıklanacak yeni paketin ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu tartışmaların da bu paketin daha ileri götürülmesine katkı sunacağına yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

AK PARTİ TEŞKİLATINA UYARI
Yeni demokrasi paketi açıklandıktan sonra bi takım iftiraların olabileceğini belirterek AK Parti teşkilatını uyaran Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ”Buradan teşkilatımıza da şunu söylemek isterim. Yozgat teşkilatımıza ve buradan da AK Partimizin her yerdeki teşkilatlarına. Bu paket açıklandıktan sonra iftira yapacakların, böyle bir kampanya içine gireceklerin de olacağını unutmayın. Biz doğru olanı, hayırlı olanı, yararlı olanı yapıyoruz. Onun için siz iftiracılara asla aldırış etmeyin. Yolumuz hak yoludur. Doğru bir yoldur. Yaptıklarımız da haktır. Doğrudur ve gerekli yapılması zaruri olanlardır bu ülke için. Buna inandığımız için bu adımları atıyoruz” dedi.

"VATANDAŞIN İRADESİNE İPOTEK KOYAN UYGULAMAYI KALDIRDIK"
Kurban derilerinin sadece Türk Hava Kurumu tarafından toplanmasını öngören anlayışın artık tarihe havale edildiğini belirten Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, “Bu konuda hürriyet esas alındı, vatandaşın iradesine her şey tevdi edildi. Vatandaş kurbanının derisini kime istiyorsa ona verecektir. Yaşam tarzına müdahale ediyordu. Başörtülülerin başına gelen, kurban derisine kadar vatandaşın her şeyine müdahale eden bir devletten, şimdi her alanda hürriyeti esas alan ve bunun uygulanmasına mevzuatına yansıtan bir devlet var. Türk Hava Kurumu göz bebeğimiz bir kurumumuzdur. Bizim yaptığımız bu düzenleme Türk Hava Kurumu'na karşı bir algılama olarak asla yansıtılamaz, yansıtılmamalıdır. Bu yapılan düzenleme buradaki tekelin demokratik olmayışından kaynaklanmaktadır. Böyle tekel olmaz, hiçbir tekel demokratik değildir, biz bu alanda vatandaşın iradesine ipotek koyan uygulamaya son verdik ve vatandaşımızın kendi hür iradesiyle derisini istediği yere verme konusunda önemli adımlar attık” ifadelerini kullandı.


İHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.