Yeni anayasa için ilk temas!

ANKARA – Anayasa çalışmaları kapsamında MHP ve AK Parti heyeti, MHP Genel Merkezi'nde yaklaşık 1 saat görüştü. Görüşmenin ardından birlikte kamera karşısına geçen heyetler adına AK Parti'den Ömer Çelik, MHP'den konuyla ilgili randevu istediklerini belirterek, MHP'ye randevu talebine hızla karşılık vererek kendilerini kabul ettikleri için teşekkür ettiklerini belirtti.

“İçerdeki havayı merak ediyorsunuz. İçerideki hava hakikaten çok pozitif bir havaydı” diyen Çelik, şöyle devam etti:

“Ben değerli arkadaşlarımıza, Sayın Başkanımıza bizi kabul ederken gösterdikleri yüksek nezaket ve çok kıymetli ev sahipliği için teşekkür ediyorum. Çok önemli bir meseleyi konuştuk, ama çok hoşça vakit geçirdik. Bizim kendileriyle paylaşmak istediğimiz husus, seçim öncesinde yeni bir anayasanın yapılması hem siyasi partilerin hem halkımızın temel gündemiydi. Bu temel gündem, seçim döneminde de hepimiz tarafından dile getirildi, çeşitli sivil toplum örgütleri tarafından gündeme getirildi. Vatandaşlarımızın sorularına muhatap olduk, bunlara yanıt verdik. Seçim bittikten sonra da gördüğümüz şudur, toplum, yeni bir anayasa yapılması konusundaki beklentisini çok yüksek tutuyor. Bunun çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz.”

‘MECLİSİN İLK VE TEMEL GÜNDEM MADDESİ YENİ ANAYASA OLMALI’
Esas mekanizmanın Uzlaşma Komisyonu olduğunu, Uzlaşma Komisyonu çalışırken siyasi partilerin orada eşit sayıda temsilcilerinin olacağını bildiren Çelik, şöyle konuştu:

“Tabii ki siyasi partiler, esas olarak bu Uzlaşma Komisyonu'nda tartışılacak meselelerin tasfiye edicisi olacaklar. Esas dinamitleri olacaklar. Ama biz Uzlaşma Komisyonu'nun bütün meseleleri sıfırdan ele alması gerektiğini, yeni anayasa sürecini sıfırdan ele alması gerektiğini düşünüyoruz. Mekanizmanın oluşmasına herhangi bir ön şart koşulmaması gerektiğini düşünüyoruz. Masaya oturduktan sonra zaten siyasi partilerin temsilcileri, siyasi partilerin hassasiyetlerini, çeşitli konulardaki pozisyonlarını en net şekilde ortaya koyacaklardır.”

‘GÖRÜŞMEDE HİÇBİR İÇERİK TARTIŞMASINA GİRMEDİK’
Çelik, çeşitli sivil toplum örgütlerinin hazırladığı raporlar olduğunu belirterek, “Bu raporları siyasi partiler olarak inceliyoruz. Çeşitli anayasa deneyimlerini, tecrübelerini inceliyoruz. Ama esas olan bizim kendi özgün, milli anayasa tecrübemizdir. Bu konuda da çok zengin bir deneyimimiz var” diye konuştu.

Ömer Çelik, sivil toplum kuruluşları gibi örgütlü kuruluşlara düşüncelerini soracaklarını, ancak esas olanın, her şeyin meşruiyetin kaynağının millet olduğunu söyledi.

‘HALK TALEPLERİNİ UZLAŞMA KOMİSYONUNA İLETSİN’
Halkın bu anayasa sürecine talepleriyle katılmasını isteyen Çelik, taleplerin Uzlaşma Komisyonu'na iletilmesini, bu verilerin de belli bir değerlendirmeden geçtikten sonra Uzlaşma Komisyonu'nun temel gündemini oluşturacağını düşündüklerini belirtti.

“Bu yaptığımız toplantıların, bu heyetlerin bir araya gelmesinin hiçbir şekilde Uzlaşma Komisyonu ile ilgili, Uzlaşma Komisyonu'nun yapacağı görev, Uzlaşma Komisyonu'nun görev alanıyla ilgisi yoktur. Uzlaşma Komisyonu'nun görev alanı kendisine aittir. Oradaki çalışma usullerini ve içeriklerini kendisi belirler” diyen Çelik, bu görüşmede hiçbir içerik tartışmasına girmediklerini bildirdi.

Çelik, yeni anayasanın Meclisin ilk gündem maddesi olması konusunda ve Uzlaşma Komisyonu'nun bir an önce kurularak göreve başlaması konusunda irade beyanında bulunduklarını sözlerine ekledi.

‘MHP ANAYASA GÖRÜŞMELERİNE HAZIRDIR’
MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal, kamuoyuna sunulan anayasa taslaklarını mukayeseli olarak incelediklerini, bilim adamlarının görüşleri ve partilerinin alt komisyonlarında yapılan çalışmaları değerlendirdiklerini belirterek, “MHP, anayasa görüşmelerine hazırdır” dedi.

Anayasa çalışmaları kapsamında MHP ve AK Parti heyeti, MHP Genel Merkezi'nde yaklaşık 1 saat görüştü. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik'in ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkan Yardımcısı Bal, yeni anayasa konusunda toplumda çok ciddi bir beklenti olduğunu söyledi.

12 Haziran seçimine katılan siyasi partilerin anayasa değişikliği konusunda seçmene taahhütte bulunduklarını anımsatan Bal, MHP'nin de bu partilerden biri olduğunu söyledi.

AK Parti heyetinin önemli bir adım atıp, önemli bir gelişmeye imza atarak kendilerini ziyaret ettiklerinin altını çizen Bal, ziyaretten dolayı teşekkürlerini iletti.

Bal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“MHP, uluslararası alanda anayasa değişiklikleriyle ilgili son 20 yıl içerisinde yapılan anayasa değişikliklerini mukayeseli olarak incelemiştir. MHP, Türkiye'de kamuoyuna sunulan anayasa taslaklarını mukayeseli olarak incelemiştir. Bilim adamlarının görüşleri ve partimizin alt komisyonlarında yapılan çalışmalar değerlendirilmiştir ve MHP anayasa görüşmelerine hazırdır. MHP, bu görüşmelerin Meclis zemininde yapılması gerektiğine ve Meclis zemininin de Meclis Başkanı'nın başkanlığında Mecliste bulunan siyasi partilerin eşit sayıda temsil edileceği bir uzlaşma komisyonunda görüşülmesi gerektiğine inanmaktadır.

Uzlaşma Komisyonu elbette ki tüm değişiklikleri veya teklifleri incelerken toplumun, bütün sivil toplum örgütlerinin veya anayasa değişikliğinde fikir sahibi, öneri sahibi, teklif sahibi olan herkesin ulaşabileceği kanalları oluşturmalıdır. Yani herkesin saygı duyabileceği, sadakatle bağlılık duygusu hissedebileceği bir anayasaya ulaşabilmemiz, toplumsal mutabakata ulaşabilmemiz için anayasa değişikliği konusunda sözü olan herkesin ulaşabileceği kanalların açık olmasını sağlamalıdır. Uzlaşma Komisyonu ya da TBMM, bu önerilerin, tekliflerin değerlendirilebileceği teknik donanıma haiz bilim adamlarının desteğinden yararlanmalıdır. MHP olarak Uzlaşma Komisyonunun çalışmalarına katılacağız.”

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in de seçildiği tarihten bugüne kadar iyi niyetle yaptığı çalışmalardan, bilim adamlarıyla yaptığı toplantılardan ve kamuoyuna verdiği mesajın, anayasa yapılması konusunda önemli bir mesafe olduğuna inandıklarını ifade eden Bal, “Sayın Meclis Başkanı'nın bizzat başkanlığında yapılacak uzlaşma komisyonunun, Türkiye'de toplumsal mutabakata ulaşılmasına, herkesin saygı duyacağı ve sadakatle bağlılık hissedeceği bir anayasaya kavuşmamıza etkili olacağını düşünüyorum” dedi.(aa)


Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.