Yeni Anayasa'da aile hayatı ile ilgili yer alacak maddede anlaştılar.
AİLE PLANLAMASI YOK
Partiler, kız çocuklarının erken yaşta evliliğine karşı anayasal önlemde uzlaşırken, aile planlamasını sadece CHP istedi. Metin böyle kabul edilirse mevcut anayasadaki aile planlaması kaldırılacak. Komisyondan dörtlü uzlaşmayla geçen hükümler şöyle:
“Evlenme ve Aile Kurma Hakkı: Evlenme yaşına gelen her kadın ve her erkek evlenme ve aile kurma hakkına sahiptir. Aile eşler arasında eşitliğe dayanır. Küçüklerin bakımı, yetiştirilmesi ve eğitimi anne ve babanın yükümlülüğüdür. Devlet bu yükümlülüğün yerine getirilip getirilmediğini gözetir. Devlet çocuklar ve kadınların aile içi şiddete karşı korunmasını sağlar, kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmelerini önler. (CHP’nin önerisi: ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli önlemleri alır.)

BABAYI BİLME HAKKI

Çocuk Hakları: Her çocuk, kendi iyiliği için gereken himaye ve bakımdan yararlanma, maddi ve manevi varlığını geliştirme, görüşlerini serbestçe açıklayabilme; cinsel sömürü, şiddet, her türlü kötü muamele ve istismardan korunma, aile içinde yaşamını sürdürme, kendi menfaatine açıkça ters düşmedikçe ana ve babasıyla kişisel ve doğrudan ilişki kurma, anne ve babasını bilme, aile ortamından ayrılması halinde uygun bakımdan yararlanma; barınma, temel sağlık ve sosyal hizmetlerden faydalanma hakkına sahiptir. Devlet, bu fıkrada sayılan hakların kullanımına ilişkin her türlü tedbiri alır. Çocukla ilgili her durumda çocuğun üstün yararı gözetilir. Çocukla ilgili kararların alınmasında çocuğun katılımı sağlanır. Çocuğun tutuksuz yargılanması esastır. 18 yaşını doldurmayan herkes çocuktur.

YARGI AYARI

Özel hayatın korunması: Kişilerin özel ve aile hayatına ilişkin bilgiler, işitsel ve görsel medya ile internet ve diğer ortamlarda kişilerin rızası olmadıkça yayınlanamaz. Hukuka aykırı olarak elde edilmiş bulgular, delil olarak kabul edilemez. İsnat edilen suçla veya açılan davanın konusuyla ilgili olmayan, kişilerin özel ve aile hayatına ilişkin bilgi ve veriler hiçbir yargısal işlemde kullanılamaz.”

 

Hürriyet

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.