'Asıl Trabzonspor yargılanmalıydı'

İSTANBUL - Futbolda şike iddialarına ilişkin 16'sı tutuklu 93 sanığın yargılandığı davanın 12. duruşması, bugün İstanbul Adalet Sarayı'nda görülüyor. Aziz Yıldırım ve Olgun Peker'in savunma yaptığı kritik günün sonunda, mahkeme heyeti tahliye taleplerini alacak.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nda faaliyet gösteren İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, Aziz Yıldırım, Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu ve Tamer Yelkovan'ın da aralarında bulunduğu 15 tutuklu sanık katıldı. Tutuklu sanık Abdullah Eker, rahatsız olduğu gerekçesiyle duruşmaya gelmedi.

Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu, eski futbolcu Cemil Turan, Alaeddin Yıldırım, Serkan Acar, Mehmet Yenice ve Yavuz Ağırgöl'ün de aralarında bulunduğu 10 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

İddianamede ''Müşteki'' sıfatıyla yer alan Turgay Demircan, duruşmada verdiği ifadede, ''Soruşturma sürecinde emniyete çağırdılar. İki gizli tanık iş yerimin yağmalandığını söylemiş. Ben de böyle bir şey olmadığını söyledim. 'Şikâyetçi misin?' dediler. Şeker hastasıyım, yakın gözlüğüm de yanımda yoktu. Bu şekilde bana imza attırdılar ve gönderdiler. Sonradan öğrendim ki söylediklerimi de yazmamışlar oraya. Bu nedenle emniyetteki ifademi kabul etmiyorum'' dedi.

Demircan'ın ifade vermesinin ardından duruşmaya, tutuklu sanık Olgun Peker'in ek savunmasının alınmasıyla devam edildi.

OLGUN PEKER'İN SAVUNMASI
Savunmasına başlayan Olgun Peker, şike nedeniyle tutuklandığını cezaevine girdikten 2 ay sonra öğrendiğini söyledi.

Cezaevinde kitap yazdığını da belirten Peker, savumasının sonunda kitabın önsözünü okudu. Mahkeme başkanı tarafından verilen 15 dakikalık ek süresini tamamlayan Olgun Peker'in ardından avukatı söz aldı.

YILDIRIM: BU BİR ŞİKE DAVASI DEĞİLDİR
Aziz Yıldırım, savunmasına Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'ye, kadın voleybol takımını kabul ettiği için teşekkür ederek başladı.

"MAÇTAN BİR GECE ÖNCE ŞİKE OPERASYONU MU OLUR?"
Aziz Yıldırım, ilk olarak Gençlerbirliği maçında şike yapıldığına dair iddialara değindi. Maçtan önceki gece geç saatlerde Menajer Mehmet Şen ile bir araya geldiklerini belirten Yıldırım, "Maçtan günler önce şike operasyonu yapmamışız. Maça saatler kala yapacağız, böyle bir şey olabilir mi? Kendisi Aykut Kocaman ile önceden tanışıyormuş, geldi sohbette ettik. Futboldan, inşaattan, Melih Gökçek'ten..." dedi.

"TRABZONSPOR İÇİN TEŞVİK İDDİASI VARDI"
"Mehmet Şen bize Trabzonspor'un Gençlerbirliği maçı için teşvik faaliyeti yaptığı söyledi. Biz de 'Maça 1 gün kaldı ilgilenmeye gerek yok' diye yanıt verdik" diyen Yıldırım, bu maçla ilgili Serdar Kulbilge ile hiçbir iletişimlerinin olmadığını da belirtti.

"TRABZONSPOR'U YENDİK, OPERASYONLAR BAŞLADI"
Aziz Yıldırım Trabzonspor ile ilgili çarpıcı bir iddiada da bulunarak "Biz Trabzonspor'u Kadıköy'de yenince bu operasyonlar başladı. Puan farkı azalmaya başlayınca başladı..." derken, Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçı için Trabzonspor'un teşvik girişiminde bulunduğu yönündeki duyumları bir mektupla İlhan Cavcav'a ilettiklerini söyledi.

"ŞİKE YAPAN OYUNCUYU TRANSFER EDER MİYİZ?"
İlhan Cavcav'a "bazı şeyler dönüyor" diye mektup yazdıklarını tekrarlayan Yıldırım, ardından Emenike ve Sezer Öztürk transferlerine değindi. Bu iki transfer için ilk önce oyuncuların kulüpleriyle görüştüklerini belirten Yıldırım "Hem siz şike yapan bir oyuncuyu kulübünüze transfer eder misiniz?" dedi.

"GENÇLER'İN TRABZONLU 3 FUTBOLCUSU..."
"Burada 18 tapem var hangisini istersem cevaplarım" diyerek savunmasına devam eden Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, ardından yine Trabzonspor'a yönelik ifadeler kullandı.

"Trabzon kökenli 3 Gençlerbirliği oyuncusu bizim maçtan sonra çıkıp Trabzonspor'un şampiyon olmasını istediklerini söylediler" diyen Yıldırım, kendilerinin aylarca dinlendiğini ama Trabzonsporlu yöneticilerin ligin bitimine kısa bir süre kala dinlenmeye başlandığını dile getirdi.

"ZEKİ MAZLUM DA SEDAT PEKER İLE YAKINDIR"
"Sedat Peker ile yakın olan bir kişi de eski Trabzonspor yövneticisi Zeki Mazlum'dur ve Trabzon'da güvenlik işi yapmaktadır" diyerek sözlerini sürdüren Aziz Yıldırım, buna benzer konularda kendisinin suçlandığını ama aynı iddiaların Trabzonspor için öne sürülmediğini belirterek bunun nedenini sordu.

"TRABZONSPOR HAKEMLERİ BİZE KARŞI KIŞKIRTTI"
Hakemleri Fenerbahçe'ye karşı kışkırtmak için Trabzonspor'un medyayı kullandığını öne süren Yıldırım "Buna bazı milletvekilleri de alet oldu" dedi.

Yıldırım sık sık Savcı'nın Trabzonspor'la ilgili konuları yeterince takibe almadığını da dile getirdi.

"TARLA SÜRME KONUŞMALARINDAN 2 TANESİ UÇMUŞ"
İddianamede sık sık geçen 'Tarla' olayına da değinen Aziz Yıldırım, "Bahsedilen tarla sürme konusu bir dilektir. Biz bir çok maçtan önce Eyüp Sultan'da kurban kesmeye de gideriz. Bazen ben, bazen Tamer yelkovan. Yani bir dilek ve temenni anlamındadır. Zaten tarlayı sürmek geçen 3 konuşmadan 2 tanesi iddianamede uçmuş gitmiş. Burada hedef Aziz Yıldırım" diye konuştu.

"TFF'DEN AVANS İSTEDİK"
"Kulübün günlük para akışı 1 milyon TL civarı. O nedenle sürekli bir para ihtiyacı oluyordu" diyen Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçen sezon ilk kez TFF'den yayın gelirinden avans istedik. Mahmut Özgener yoktu Levent Kızıl ile görüştük. TFF'den gelen para doğrudan Denizbank'taki hesabımıza aktarıldı ve oradan da doğrudan futbolcuların hesaplarına aktarıldı"

"ALİ KIRATLI SADECE BİR TARAFTAR, EVİME DE GELMEDİ"
Aziz Yıldırım şike iddialarında sık sık adı geçen Ali Kıratlı'nın da sadece bir Fenerbahçe taraftarı olduğunu, iddianamede Kıratlı'nın kendisinin evine geldiği yönündeki iddianın doğru olmadığını belirtti. Ali Kıratlı'nın Eskişehirspor-Fenerbahçe maçından önce Eskişehir'e gidişiyle ilgili olarak imalı bir açıklama yapan Yıldırım "Emniyet ve savcılık iyi araştırma yapsaydı, Eskişehir'e başka bir kulüp adına hangi şahsın, kaç kez gittiğini bulurlardı" dedi.SADRİ ŞENER'İN AVUKATINDAN TEPKİ
Mahkemede söz alan Sadri Şener'in avukatı, "Aziz Yıldırım isterse Trabzonspor ile ilgili suç duyurusunda bulunabilir. Yıldırım kendisini savunmalıdır. Kendi maçlarını anlatsın" dedi. Mahkeme Başkanı Ekinci de Aziz Yıldırım'ın buna hakkı olduğunu belirterek "Gerekirse savunmada diğer takımlara değinebilir" dedi.YILDIRIM'DAN CEVAP: "ASIL YARGILANAN TRABZONSPOR OLMALIYDI"
Sadri Şener'in avukatının bu çıkışı üzerine Aziz Yıldırım'dan çok çarpıcı bir yanıt geldi: "Bakın avukat bey, bizim iddiamız şu: Biz burada şikeyle yargılanmıyoruz. Biz hiçbir zaman siyasetin içinde olmadık. Tapeler burada, birileri başbakanı tehdit etti ama onlar değil biz yargılanıyoruz.""Esasında iddianame Trabzonspor üzerine kurulmalıydı, yanında biz olmalıydık" diyerek çarpıcı bir savunma veren Yıldırım ancak bunun tam tersi bir durum yaşandığını ifade etti."TRABZONSPOR ESKİŞEHİR'E TEŞVİK YOLLAMIŞ"
Trabzonspor'un siyasetle iç içe olduğu yönündeki iddialarına devam eden Yıldırım "Önceki sene biz Trabzonspor maçıyla şampiyonluğu kaybettik ama bir tane İstanbul milletvekili çıkıp konuştu mu? Hayır! Çünkü biz siyasetin içinde yokuz" derken Trabzonspor'un Eskişehir'e teşvik primi yolladığının her yerde konuşulduğunu ifade etti.MAHKEME BAŞKANINDAN YILDIRIM'A: "HER ŞEYİ AÇIKLAYIN"
"Eskişehir'e parayı biz değil onlar götürmüş" diyen Yıldırım sözlerini "Her şeyi biliyoruz ama konuşamıyoruz" diye sürdürünce Mahkeme Başkanı Ekinci'den "Tarihi bir görev yapın ve her şeyi açıklayın. Kim ne yapmış, herkes her şeyi öğrensin." diye yanıt geldi.

"BU İDDİANAME ÇÖP SEPETİNE GİDECEK..."
İddianamenin çöp sepetine gidecek bir evrak olduğunu dile getiren Aziz Yıldırım, "İddianameyi yapanlarla Tahir Kıran'ın ilişkileri araştırılırsa o zaman her şey daha anlaşılır olacak. Bu iddianame çöp sepetine gidecek bir evrak bütünüdür. İddianame böyle olmaz. Bu operasyon Fenerbahçe'yi ele geçirme operasyonudur" ifadelerini kullandı.

"EMNİYET ÇANTALARA EL KOYMADI, ÇÜNKÜ"
Aziz Yıldırım iddianamede sık sık geçen çanta ve poşet iddialarına da değindi: Emniyet sürekli çanta ve poşet çekmiş. Ama niye bu çantalara el koymadılar? Çünkü içinde para olmadığını biliyorlardı, birşey elde edemeyeceklerini biliyorlardı.

"BUNLAR BİZİ SALAK SANIYOR"
Savcı Berk'in sorguda Bucaspor maçı ile ilgili kendisiyle kavga ettiğini ama iddianamede bu maça yer vermediğinibelirten Yıldırım, "Sözde anlaştığımız oyuncular ya 10 dakika oynamış ya da hiç oynamamış. Bunlar herhalde bizi salak sanıyor. Kırmızı kart cezalısı olan oyuncuyla şike yaptığımız iddia ediliyor. Bu futbolculara yazık. Oynadığımız Karabükspor maçında topu ıskalayan Mehmet Özdin, Allah'tan Trabzonlu. Lugano da golü attı bu hatadan sonra. Yoksa o çocuk da burada olurdu." dedi.

"DEMEK Kİ ŞİKEYİ KENDİ KENDİMİZE YAPMIŞIZ"
Sözlerini "Tüm tutuklu ve tutuksuz sanıklara bakıldığında herkes tahliye olmuş sadece biz tutukluyuz. Demek ki şikeyi kendi kendimize yapmışız" diye sürdüren Aziz Yıldırım, ardından yine Trabzonspor cephesiyle ilgili açıklamalar yaptı: "Deniyor ki Aziz Yıldırım hakem atıyor ama benim bu konuda bir tane tapem yok. Ama Sadri Şener'in tapelerde böyle var. Menajer Ahmet Bulut tehdit ediliyor, benim bir tane tehdidim yok. Bizim Genel Kurulumuz konu ediliyor ama güle oynaya genel kurul yaptık."

"ŞÜPHENİZ VARSA FENERBAHÇE İLE ŞAHSIMI AYIRIN"
Aziz Yıldırım, "Maçları tek tek anlattım. Bu maçlarda hala şüpheniz varsa, yüce Fenerbahçe ile şahsımı ayırın. Eğer tutuklu kalırsam da gerekçeli maç veya tapeleri belirtir misiniz" diyerek savunmasını tamamladı.

'ASLA TRABZON'A GİTMEM'
Yıldırım'ın savunmasına devam ettiği sırada sanık Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener'in avukatı Fatih Selami Mahmutoğlu, Heyet Başkanı Ekinci'ye hitaben ''İnşallah bu akşam Aziz Yıldırım ve arkadaşları tahliye olur da Trabzon'a maç izlemeye gider'' diye konuştu.

Bunun üzerine Aziz Yıldırım, ''Bir daha hayatımda asla Trabzon'a gitmem. Kimse gidip gitmeyeceğime de karışmasın artık'' diyerek Mahmutoğlu'na tepki gösterdi.  ntvmsnbc ve Ajanslar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.