Aziz Yıldırım'ın avukatı Trabzon'da zor anlar geçirdi
Şike sürecinde F.Bahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın avukatlığını yapan Av.Şeref Dede konuşmacı olarak geldiği Trabzon'da neye uğradığını şaşırdı. Trabzon'da bir panelde konuşmacı olan Aziz Yıldırım'ın avukatı söz aldı, ortalık karıştı...


GAZETECİLER TEPKİ GÖSTERDİ 

Trabzonspor Kulübü'nün maaşlı hukukçusu Orhan Öngöz'e, Fenerbahçe'yi şike davasında savunan Avukat Şeref Dede ile ilgili sözleri üzerine Trabzonlu Gazeteciler tepki gösterdi.

Trabzonspor Kulübü'nün resmi avukatı Trabzon Baro başkanı Orhan Öngöz, Trabzon Barosu'nun Kariyer Günleri etkinliğine konuşmacı olarak Aziz Yıldırım'ın avukatlığını yapan avukat Şeref Dede'yi konuk olarak davet etti.  

ÇON ÖNEMLİ BİR HUKUKÇU 

Panel, Zorlugrand otelde yapılırken verilen arada Trabzonlu gazeteciler Baro başkanı Öngöz ve Avukat Şeref Dede arasında zaman zaman gergin diyaloglar yaşandı. Şike davası sırasında Trabzonspor aleyhine kullandığı cümlelerin hatırlatıldığı avukat Dede bu cümlelerin çoğunu söylemediğini belirtti. Basın mensupları Dede'nin söylemediğini iddia ettiği sözlerin bir çoğunun mahkeme tutanaklarında olması dikket çekti. Trabzon Barosu Başkanı ve aynı zamanda Trabzonspor Kulübü'nün maaşlı hukukçusu Orhan Öngöz 3 Temmuz sürecinde Fenerbahçe'yi savunanan ve AzizYıldırım'ın avukatlığını üstlenen Avukat Şeref Dede'yi Trabzon Barosu'nun kariyer Günleri etkinliğine davet etmesi ile ilgili olarak "Sn. Şeref Dede Trabzonlu ve Trabzonspor Kongre üyesi bir hukukçu. Çokta başarılı bir hukukç bu nedenle davet ettik" dedi.

 Av.Şeref DedeİMALI SORULAR SORULDU 

Yeni Şafak gazetesi temsilcisi Ali Kemal Yazıcı ise Avukat Dede'ye"Yargıtay kararını nasıl bir planlama ile yerel mahkemeye bozdurdunuz?" şeklinde imalı bir bir soru yöneltti. Dede bu soruya hukuk dili ile cevap verirken, Trabzon barosu başkanı Orhan Öngöz'de Dede'ye cevap konusunda zaman zaman devreye girerek yardımc olmaya çalıştı. İşte etkinlikte yaşanan diyaloglar...

İŞTE O DİYALOGLAR... 

Soru: Yargıtay'ın verdiği kararı yerel mahkeme nasıl bozabilir?

Şeref Dede: "Yerel mahkemenin kararının Yargıtay bozmadı. Bildiğim kadarıyla birincisi yerel mahkemenin kararını Yargıtay bozmadı. Olayı bilemem, kararı onadı zaten sonra ne oldu yeniden yargılama için değerlendirme yapıldı. Ama yerel mahkemenin kararını Yargıtay bozabilir, Yargıtay'ın kararını yerel mahkeme bozamaz. Bu dava ya da başka bir dava hiç önemli değil kararı beğenmediği içinkararı temyiz eder. Yargıtay yargısal denetim yapar, evet doğru der veya onanması gerekir der. Bu karar zaten onanmıştı. Bu dava Yargıtay'ın iadesi ile yeniden görüldüve ben o aşamada yoktum. Şimdi dosyada olmadığım için bir şey demem doğruolmaz. Ama sizi bilgilendirmek için bunları ifade ettim.  

BU DAVAYI NEDEN ALDINIZ? 

"Soru: Aziz Yıldırım'ın suçsuz olduğu kanısına nereden vardınız? Bu davayı profesyonel anlamda değerlendirip mi aldınız yoksa 'bu işte şike yoktur, ben bunu ortaya çıkarmalıyım' diyerek mi aldınız?

Şeref Dede: "O tarafta iki şey var. Trabzonspor'un avukatları ile birlikte hem duruşmada hem de duruşmadan sonra hem Ali Sürmen'Ie hem de Nusret Beyle konuştum. Başkan Sadri Beyle konuştum. Profesyonel bir iş var ve avukatım. Aziz Beyle daha önce çalışmadım. Hayatımda bir şey öğrendim ve bir avukat olarak yargılamayı hiç yapmadım. Bu adam haklıdır veya haksızdır diye düşünmedim. Bunuda Prof. Koksal Bayraktar'dan öğrendim. Olayı da anlatabilirim eğer bunu yapmazsam hiçbir davada avukatlık yapamam. Duygularımla değil tamamen profesyonel bir avukat olarak, avukatlık mesleği çerçevesinde ne yapılacaksa onuyaptım. Beni anlayın."  

TRABZONLU AVUKAT FENERBAHÇE'Yİ SAVUNMAZ 

Soru: "Trabzonsporlu hiçbir avukat, kupası Fenerbahçe tarafından çalınmış Fenerbahçe'nin avukatlığını yapamaz, bunu savunuyorsanız para için bu işi yaptınız demektir. Burada etikten bahsetmeniz ne kadar doğru?

Şeref Dede: "Samimi bir şey söyleyeyim, bir Trabzonlu olarak değil mi ki bir Fenerbahçe Başkanı bir Trabzonluyu avukat tutuyor, ben bundan gurur duyarım ve bununla övünüyorum. 

ŞEHİR EZİYET ÇEKTİ BUNUN FARKINDAMISINIZ 

Soru: "2011 'den bugüne bu şehir ne kadar geriye gitti, insanlar ne kadar eziyet çekti bunun farkında mısınız?"

Şeref Dede: "Burada iki şey var, biri spor hukuku ile ilgili disiplin yargılaması UEFA,CAS. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi var. Ben bazı şeyleri bir yere kadar konuşabilirim. Bir de ceza yargılaması var, bu ikisini birbirinden ayıralım. Henüz Türkiye bu ikisini birbirinden ayıramadı. Türkiye'nin toplumsal olarak sorunları var. 6222'li Yasanın ilgili maddesinde o hükmün olmaması lazım. Ceza Kanunun dolandırıcılık kısmında olması lazım. Başka yerlerden gelmemiz lazım. Ben sizia nlıyorum, sizde beni anlayın. Bizim sorunumuz birbirimize zaman ayırmamak, sizin bir değer yargınız var ve saygı duyarım. 

TRABZON'A OLSA SAVUNURMUYDUN? 

"Soru: "Aynı davada Trabzonspor'u savunur muydunuz?

Şeref Dede: "Ben bir tercihte bulundum, ben meslek hayatımı bu şekilde yürütüyorum ve bundan vicdanen ve dinen rahatım. 3 ayet var.'sizin için şergözüken hayır olabilir, hayır gözüken şer olabilir ve üçüncüsü siz bilemezsiniz Allahbilir.' Sonuna kadar, hem de ne cesaretle, ölünceye kadar bayıla bayıla aynı davadaTrabzonspor'u savunurdum."
Kaynak: 
internethaber.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.