Federasyon, topu yargıya attı


Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, tarihî kararı açıklamak için dün saat 17.45 sularında basının karşısına geçti. Şike soruşturmasıyla ilgili yasayı ve teknik bilgileri detaylı bir şekilde sıraladıktan sonra, "Bu süreçte bir hüküm veremeyiz." dedi. Aydınlar, neden bir karar alamadıklarını ise yine, "Elimizde yeterli belge yok." gerekçesine dayandırdı. Etik kurulunun 21 günden bu yana incelediği belgelerin ve kendilerine sunulan yüz sayfayı aşan raporun somut deliller içermediğini belirtti.

Soruşturmanın gizli olarak yürütüldüğünün altını çizen Federasyon Başkanı, "Adil bir karar alabilmemiz için eksik bazı delillerin de elimize ulaşması gerekiyor." diyerek topu yargıya attı. "Soruşturmanın tarafımızdan sağlıklı biçimde yapılması için gizlilik kararının kaldırılması gerekmektedir. Bunun için de iddianame beklenecektir." ifadelerini kullandı. İddianamenin açıklanmasının ardından ise tüm delillerin ellerine ulaşacağını, böylece suçlanan kişilerin savunması alınarak karar verileceğini söyledi.

Aydınlar, daha sonra 17'si tutuklu olmak üzere şike soruşturmasında adı geçen 52 kişinin tedbirli olarak 'Disiplin Kurulu'na sevk edildiğini kaydetti ve bu kişilerin isimlerini tek tek okudu. Basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Aydınlar, UEFA'nın kendilerine ve kulüplere herhangi bir yaptırımının söz konusu olmayacağını savundu.

Futbolda şike iddialarına yönelik operasyon devam ederken, Türkiye Futbol Federasyonu merakla beklenen kararını açıkladı. TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, soruşturmada gizliliğin bulunması ve tüm delillerin kendilerine ulaşmaması sebebiyle şu an net bir karar veremeyeceklerini söyledi. İddianameyi bekleyen Federasyon, şu aşamada adı geçen takımlar hakkında küme düşürme kararı almadı. Bir anlamda "Adli yargıyı bekliyoruz." denilerek soruşturmanın TFF ayağı şimdilik noktalandı. Daha önce, "Karar kurallara uygun olarak ve futbola en az zarar verecek şekilde alınacak." ifadelerini kullanan Başkan Aydınlar, 52 şahsın Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) tedbirli olarak sevk edildiğini bildirdi.

Aralarında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da yer aldığı birçok kişinin 3 Temmuz'da gözaltına alınmasıyla başlayan şike soruşturmasında dün yine hareketli saatler yaşandı. TFF üyeleri, saat 15.30'da İstanbul Swissotel'de buluştu. 20 Temmuz'da İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'ndan alınan 26 klasördeki 14 bin belgeyi 21 gün boyunca didik didik inceleyen TFF Etik Kurulu, yaklaşık 150 sayfalık raporunu Mehmet Ali Aydınlar başkanlığındaki Yönetim Kurulu'na teslim etti.

17.30'da sona eren toplantıdan yaklaşık 15 dakika sonra TFF Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, basın ordusunun arasından Asuka Salonu'na adım attı. Meraklı bakışlar arasında kürsüye çıkan Aydınlar, soruşturma hakkında gizlilik kararı olduğu, zan altındaki kişi ve kurumlara delillerin gösterilemediği, bu yüzden savunmalarının alınamadığını vurguladı. Aydınlar, "Haklarındaki delilleri göstermeden kimseye ceza veremeyiz. Bu, adil yargılamaya aykırıdır. Gizlilik kararından ötürü kimseye bu delilleri de sunamayız, yasalara aykırı olur. Bundan dolayı gizlilik kararının kalkmasını, yani iddianamenin açıklanmasını bekleyeceğiz." diye konuştu. Operasyonda Fenerbahçe, Beşiktaş, Trabzonspor, Eskişehirspor, Sivasspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor, Manisaspor, Ankaragücü, Gençlerbirliği, Mersin İdman Yurdu ve Giresunspor kulüplerinin isimleri geçmişti.

AYDINLAR'IN AÇIKLAMASINDAN SATIRBAŞLARI:

Yürütülen oruşturma ceza muhakemesi kanunu gereğince gizli olarak yürütülmektedir. Gizliliğe dair ek kısıtlama da getirilmiştir.

Belgelerin şüpheli kişiler ve kulüplerle paylaşılması yasalara aykırı. Karşılığında hapis cezası var. Soruşturmayı da olumsuz etkileyecektir. Deliller, şüpheliler ve kulüplerle paylaşılmadan ceza verilmesi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi hükümlerine ve adil yargılamaya aykırı.

Şüphelilerin dosyaları görememesi, TFF tarafından yapılacak disiplin soruşturmasında disiplin cezası verilmesini engellemektedir.

Bu aşamada vicdani bir karara ulaşılamamıştır. Soruşturmanın tarafımızdan adil biçimde yapılması için gizlilik kararının kaldırılması gerekmekte. Bunun için iddianame beklenecektir.

İddianame açıklandıktan sonra tüm deliller elimize ulaşacak, ilgili kişi ve kurumların savunması alınacak, ardından karar verilecektir.

EĞER kendilerini şüpheli görenler varsa Avrupa kupalarına katılmayabilirler. Olumsuz bir durum ortaya çıkarsa UEFA ceza verecektir.

UEFA'nın şu anda bize ve kulüplere herhangi bir yaptırımı kesinlikle söz konusu değildir. Futbol Disiplin Talimatı'nın 55'inci maddesinde değişiklik planlamıyoruz. Yapılacak değişiklik zaten yanlış algılanmaya neden olacaktır.

Açık ve net şekilde söyleyeyim. Hiçbir baskı veya çekince söz konusu değil. Ben çok netim.

Kurulumuz kanaat oluşturmaya yetecek düzeyde kanıt bulunan bazı müsabakalardaki eylemlerin; ilgili kişiler ve kişilerin eylem ve davranışlarının kulüpleri izafesi mümkün olduğu durumlarda spor kulüpleri bakımından şike, şikeye teşebbüs, teşvik primi veya teşvik pirimine teşebbüs oluştuğu kanaatine ulaşmış, bazı müsabakalar bakımından ya da olaylarda adı geçen kişiler açısından ise kanaat oluşturmaya yetecek bulunmadığı şeklinde görüş bildirmiştir.


PFDK'YA SEVK EDİLEN İSİMLER

TUTUKLU OLANLAR

Aziz Yıldırım Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı

Mehmet Şekip Mosturoğlu Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi

İlhan Yüksel Ekşioğlu Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi

Tamer Yelkovan Fenerbahçe Spor Kulübü Muhasebe Müdürü

Cemil Turan Fenerbahçe Spor Kulübü Amatör Şubeler Genel Koordinatörü

Serdal Adalı Eski Beşiktaş Jimnastik Kulübü Asbaşkanı

Tayfur Havutçu Beşiktaş Jimnastik Kulübü Teknik Sorumlusu

Ahmet Ateş Beşiktaş Jimnastik Kulübü Protokol Müdürü (Güvenlik Müdürü)

İbrahim Akın Büyükşehir Belediyespor Futbolcusu

İskender Alın Büyükşehir Belediyespor Futbolcusu

Mecnun Odyakmaz ivasspor Kulübü Başkanı

Ahmet Çelebi Sivasspor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi

Korcan Çelikay Sivasspor Kulübü Kalecisi

Bülent Uygun Eski Eskişehirspor Teknik Sorumlusu

Ümit Karan Eski Eskişehirspor Sportif Direktörü

Ömer Ülkü Giresunspor Kulübü Başkanı

Coşkun Çalık Giresunspor Yönetim Kurulu Üyesi

TUTUKSUZ OLANLAR

Serdar Kulbilge Eski Gençlerbirliği Kulübü Kalecisi

Cengiz Demirel Eski Gençlerbirliği Kulübü Antrenörü

Erdem Konyar Lisanslı Futbolcu Temsilcisi

Yavuz Ağırgöl Fenerbahçe Spor Kulübü Güvenlik Sorumlusu

Serdar Berkin Adanaspor Kulübü Yardımcı Antrenörü

Mehmet Şen Eski Ankaraspor Menajeri

Hikmet Karaman Eski Manisaspor Teknik Direktörü

Serkan Acar Fenerbahçe Spor Kulübü Kulüp Müdürü

Zafer Önder İpek Eski Gençlerbirliği Kulüp Müdürü

Alaaeddin Yılıdırm Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi

Hasan Çetinkaya Fenerbahçe Spor Kulübü Profesyonel Takımlar İdari Menajeri

Gökçek Vederson Bursaspor Kulübü Futbolcusu

Güde Fazıl Özdemir Lisanslı Futbolcu Temsilcisi

Zafer Tüzün Eskişehirspor Kulübü Teknik Danışmanı

Beşir Acar Mersin İdmanyurdu Kulübü Asbaşkanı

Yılmaz Vural Konyaspor Kulübü Teknik Sorumlusu

Sezer Öztürk Eski Eskişehirspor Kulübü Futbolcusu

Emanuel Emenike Eski Kardemir Karabükspor Futbolcusu

Mahmut Boz Gençlerbirliği Kulübü Futbolcusu

Mehmet Yıldız Eski Sivasspor Kulübü Futbolcusu

Levent Eriş Eski Boluspor Kulübü Teknik Sorumlusu

Sadri Şener Trabzonspor Kulübü Başkanı

Recep Denizer Trabzonspor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi

Can Arat Büyükşehir Belediyespor Futbolcusu

Önder Turacı Eski Kayserispor Kulübü Futbolcusu

Nevzat Şakar Trabzonspor Kulübü Asbaşkanı

Osman Murat Özaydınlı Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi

Ekrem Okumuş Lisanslı Futbolcu Temsilcisi

Sadrettin Fırat Kocaoğlu Kasımpaşaspor Kulübü Futbolcusu

Zafer Demiray Eski Körfezspor Kulübü Futbolcusu

Faruk Taşseten Sivasspor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi

Mehmet Oflaz Sivasspor Kulübü 2.Başkanı

Fatih Hocaoğlu Giresunspor Kulübü Genel Müdürü

Murat Öztürk Fenerbahçe Spor Kulübü Kaleci Antrenörü

Semih Şentürk Fenerbahçe Spor Kulübü FutbolcusuZaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.