İddianame kabul edildi top mahkemede


İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı'nın raporunda F.Bahçeli yönetici İlhan Ekşioğlu'na 28.2.2011-11.5.2011 tarihleri arasında 2 milyon 216 bin lira ödeme yapıldığı belirtiliyor. Geçtiğimiz sezon Karabükspor'da forma giyen Emenike'ye F.Bahçe maçıyla ilgili direktifler verildiği de tapelerde açık bir şekilde görülüyor. Telefon görüşmelerinde ayrıca Giresunspor Başkanı Ömer Ülkü'nün, 2-1 yenildikleri Mersin İdman Yurdu karşılaşmasından bir gün sonra Hacı isimli şahsa maçı sattıklarını itirafı da yer alıyor. 401 sayfalık iddianamede Olgun Peker 1, Aziz Yıldırım ise 2 numaralı sanık olarak geçiyor. İddianamenin omurgasını şikenin, organize suç örgütü üyelerince yapılması oluşturuyor. Hukukçulara göre, şike yasası Meclis'ten geçse bile hakkında örgüt suçlaması yapılan sanıklar ağır cezada yargılanacak.

Başkanım 3 tarlayı da sürdük

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nca hazırlanan futbolda şike iddianamesi, 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İlk bölümde Giresunspor'un eski başkanı Olgun Peker liderliğindeki suç örgütüne ilişkin bilgiler mevcut. İkinci kısımda Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın başında olduğu çeteden bahsediliyor. En dikkat çekici husus ise şifreli görüşmeler. Bazı diyaloglarda teknik takipten çekinen ve bu sebeple çoğunlukla BlackBerry telefon kullanan sanıkların futbolcuyu 'işçi', maçı 'tarla, taş ocağı, inşaat, mahkeme, proje', şikeyi 'dikim', parayı 'dondurma' olarak ifade ettiği ve 'tarladaki işçiler', 'ne zaman böyle dikim yapsak olmuyor', 'üç tarlayı da sürdük' gibi cümlelerle irtibat kurduğuna işaret ediliyor. Şike parası almak 'kahve içmek' şeklinde özetlenirken, Aziz Yıldırım'a 'Şirket CEO'su' ya da 'bir numara' kod adı veriliyor. Aziz Yıldırım'ın, Fenerbahçe maçlarını yöneten hakemlerin Sarı-Lacivertli takım aleyhine karar vermemesi yönünde girişimde bulunduğundan söz ediliyor. Fenerbahçe'nin yöneticilerinden İlhan Yüksel Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu'nun, Yıldırım'ın suç örgütünde etkin bir konumda olduğunun altı çiziliyor. Yıldırım'ın bazen Sedat Peker'le işbirliğinde olduğu kaydediliyor.

ŞİKE İDDİANAMESİNİN TAM METNİ

Manisa-TS maçı öncesi FB 500 bin dolar teşvik göndermiş. 21.2.2011 günü saat: 21.54'te (maç sonrası) Aziz Yıldırım'ın, İlhan Yüksel Ekşioğlu'nu aradığı görüşme:

Aziz: "Bunlar söylememişler mi bir şey o Semih öyle söyledi, ...Semih bana söyledi. Şimdi sen söylemişsin ona bir şey bir şey söylememişler diye."

İlhan: "Bizimki aradı başkanım, ...bu şey onun var ya orada işçileri bir tane bir iki tane, ...dedi ki yalnız tarladaki işçilerin dedi eğer bir şey yaptıysanız bir ekim yaptıysanız dedi hiçbir şeyden haberi yok dedi, bak ben söyleyeyim size dedi, ...dedim şimdi o da şeyde bugün gelecekti yanıma da yarın sabah bir gel bir bakarız dedim."

Aziz: "Öğren bir bakayım da çok kötü oynadılar ya, ...Ömer Aysan o diksin tamam mı o Kahe."

İlhan: "Sanki atılmak için oynadılar bir de."

Aziz: "O Kahe bilhassa kendini attırmak için, Hikmet hoca da iyi bir maç Makukula'yı alıyor ha s.r lan."

İlhan: "Bir şey var başkanım bunda, normal değil yani, ne zaman böyle dikim yapsak olmuyor... Ben yarın bunu bir tam öğreneceğim başkanım söyleyeceğim"

Aziz: "Bunlarla Beşiktaş maçlarını şey yapmaları lazım yani konuşmamız lazım."

İlhan: "Yarın çağıracağım onu diyorum ofiste bir konuşacağım ben, ...hatta yanımdan da bir şey yaptıracağım."

Aziz: "Gel bir 15-20 dakika konuşalım..."

FB-Kasımpaşa maçı, 25.2.2011 saat 22.01'de İlhan Ekşioğlu'nu Cemil Turan'ın aradığı görüşme:

İlhan: "Hallettin mi?"

Cemil: "Ya konuşuyorum ama tabii biraz biliyorsun bu şeyci ya biraz alışverişleri peşin sever ya... Öyle şimdi ama ama şimdi şey yapacağım tekrar bir şey yapacağım."

İlhan: "Sen yani bunu şey yaparak bana güveneceksin ben ne dedim sana vereceğim bak orada kilosuna 100 lira verdik en sonda kaldı işte 100 peşin 100 vadeliydi o vadeyi de böyle hak edeceğim bitti, ...ya yani inanmak zorundasın başka çaren yok ya inanırsın dediğini yapar yaparsın diyeceksin ya da inanmazsan yapma o da senin bileceğin iş bence o tarz konuşalım" dediği, Cemil'in onayladığı...

8.3.2011 saat 13.18'de İlhan Ekşioğlu'nun Tamer Yelkovan'ı aradığı görüşme:

İlhan: "Şimdi sende bir kâğıt var ya, ...dünkü iptal, ...iptal. Tamam mı iptal, ...tabii canım iptal o orada bir tek bizim başkana soracağımız bir numara var, ...bir tek o şimdi bir önceki vardı ya 100'lük, ...o 75'e indi tamam mı", Tamer'i 30, 130 var değil mi?"

İlhan: "O emanet değil o şey biliyorsun onun ne için olduğunu, ...geçen hafta geçen haftaki bir tane çocuk vardı hani, ...bu 100 şeydi" dediği, Tamer'in onayladığı...

Bursa-İBB maçına teşvik vermişler, 2.3.2011 saat 15.55'te Aziz Yıldırım'ın, İlhan Ekşioğlu'nu aradığı görüşme:

Aziz: "Sabah konuşalım da o herif gelecek, o gelmeden ben seninle bir konuşayım yani... nedir vaziyet"

İlhan: "Vaziyet gayet iyi... Dediğim gibi yani hepsi iyi başkanım, üç tarlayı da sürdük yani."

Aziz: "Ne iyi iyi inşallah."

İlhan: "İnşallah he inşallah yağmur da yağar her şey ekinler çıkar yani."

Aziz: "Yalnız bunlar, tabii Trabzon çok şey oldu, çok panikteler bugün o Süleyman ile konuştum sesi, sesi şey gibi ölü evi gibi tamam, ...dedim sana ne oldu ...9 puan öndeyken rahattınız... bir de hiç cevap vermiyoruz ya. Ondan da rahatsızlar tabii"...

İlhan: "Şu an çok iyi başkanım şu an ...Gayet iyi."

Kime ne kadar ceza isteniyor?

F.BAHÇE BAŞKANI Aziz Yıldırım: Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, nitelikli dolandırıcılık, şike yapmak ve teşvik primi vermek suçlarından 59 yıldan 156 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Giresunspor eski Başkanı Olgun Peker: Silahlı suç örgütü kurmak ve örgütün lideri olmaktan 150 yıl hapsi isteniyor.

Bülent Uygun: Aziz Yıldırım'ın liderliğindeki suç örgütüne üye olmak ve nitelikli dolandırıcılık, şike yapmak ve teşvik primi vermek suçlarından 15,5 yıldan 40 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Emenike: 8 Mayıs 2011 günü oynanan Karabük-Fenerbahçe maçında şike yapılması suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar hapsi isteniyor.

BURSASPORLU Vederson: 17 Nisan 2011 günü oynanan Trabzonspor-Bursaspor maçında teşvik primi verilmesi eyleminden dolayı 2,5 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

TFF Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ: Aziz Yıldırım liderliğinde şike ve teşvik primi faaliyetlerinde bulunan suç örgütüne yardım ettiği öne sürülüyor. 8,5 yıldan 21 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

İBB'Lİ İbrahim Akın: Şike yapmak ve teşvik primi vermekten 12,5 yıldan 30 yıla kadar hapsi isteniyor.

İBB'Lİ İskender Alın: Şike yapmak ve teşvik primi vermekten 7,5 yıldan 18 yıla kadar hapsi istendi.

Sivasspor kalecisi Korcan Çelikay: 22 Mayıs 2011 günü oynanan Sivasspor-Fenerbahçe maçında şike yapmak suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz: Yıldırım liderliğindeki suç örgütüne üye olmak ve 22 Mayıs 2011 günü oynanan Sivas-F.Bahçe maçında şike yapmak suçlarından 8,5 yıldan 21 yıla kadar hapsi talep edildi.

FB'li yönetici Şekip Mosturoğlu: Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütüne üye olmak, şike yapmak ve teşvik primi vermek suçlarından 23 yıldan 58 yıla kadar hapsi istendi.

Trabzonspor Asbaşkanı Nevzat Şakar: Menajer Ahmet Bulut'un tehdit edilmesi ve 15 Mayıs 2011 günü oynanan Fenerbahçe-Ankaragücü maçında teşvik primi vermeye teşebbüs suçlarından 4 yıldan 11 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener: Teşvik primi verilmesine teşebbüs suçundan 8 yıldan 18 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Galatasaraylı futbolcu Sercan Yıldırım: Bursaspor'da olduğu dönemde 17 Nisan 2011 günü oynanan Trabzonspor-Bursaspor maçında teşvik primi verilmesi suçundan 2,5 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Beşiktaş Asbaşkanı Serdal Adalı: 11 Mayıs 2011'de oynanan Beşiktaş-İBB kupa finali maçında şike yapmak suçundan 7,5 yıldan 18 yıla kadar hapsi istendi.

G.birliği kalecisi Serdar Kulbilge: Nitelikli dolandırıcılık suçundan 4 yıldan 14 yıla kadar hapsi isteniyor.

Fenerbahçeli futbolcu Sezer Öztürk: 22 Nisan 2011 günü oynanan Eskişehirspor-Trabzonspor maçında teşvik primi verilmesi suçundan 2,5 yıldan 6 yıla kadar hapsi istendi.

Beşiktaş Teknik Direktörü Tayfur Havutçu: 11 Mayıs 2011 günü oynanan Beşiktaş-İBB Türkiye Kupası final maçında şike yapmak suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar hapsi talep edildi.

Eskişehirsporlu futbolcu Ümit Karan: Nitelikli dolandırıcılık ve teşvik primi vermek suçlarından 4,5 yıldan 13 yıla kadar hapsi istendi.

Volkan Bahçekapılı: 31 Mart 2011 günü yapılan menajerlik sınavı öncesi rüşvet verme ve kopya çekme suçlarından 8 yıldan 28 yıla kadar hapsi isteniyor.

Futbolcu Mehmet Yıldız: 22 Mayıs 2011 günü oynanan Sivasspor-Fenerbahçe maçında şike yapılması suçundan 5 yıldan 12 yıla kadar hapsi isteniyor.

Fenerbahçe Yönetim Kurulu üyesi İlhan Yüksel Ekşioğlu: Aziz Yıldırım liderliğindeki suç örgütüne üye olmak, şike yapmak ve teşvik primi vermek suçlarından 50 yıldan 135 yıla kadar hapsi isteniyor.

TEŞVİK GÖNDERİLEN MAÇLAR

21 Şubat 2011 Manisaspor-Trabzonspor

26 Şubat 2011 Fenerbahçe-Kasımpaşa

6 Mart 2011 Bursaspor-İBB Spor

20 Mart 2011 Gençlerbirliği-Trabzonspor

17 Nisan 2011 Trabzonspor-Bursaspor

22 Nisan 2011 Eskişehirspor-Trabzonspor

15 Mayıs 2011 Trabzonspor-İBB Spor

15 Mayıs 2001 Fenerbahçe-Ankaragücü

22 Mayıs 2011 Sivasspor-Fenerbahçe

ŞİKEYLE ANILAN MAÇLAR

7 Mart 2011 Gençlerbirliği-Fenerbahçe

9 Nisan 2011 Eskişehirspor-Fenerbahçe

1 Mayıs 2011 İBB Spor-Fenerbahçe

8 Mayıs 2011 Karabük-Fenerbahçe

15 Mayıs 2011 Fenerbahçe-Ankaragücü

22 Mayıs 2011 Sivasspor-Fenerbahçe

11 Mayıs 2011 Beşiktaş-İBB Spor (Kupa finali)

Alex için takipsizlik kararı çıktı

Fenerbahçe'nin kaptanı Alex de Souza'ya futbolda şike soruşturması kapsamında dava açılmasına gerek olmadığı belirtildi. 93 sanıklı iddianamede, 83 kişi hakkında da takipsizlik kararı verildi. Takipsizlik kararında Fenerbahçe'nin kaptanı Alexandro de Souza da bulunuyor. Şüpheli olduğu belirtilen ancak ifadeye çağrılmayan Brezilyalı yıldız için dava açılmaya gerek görülmedi. Takipsizlik kararında şöyle denildi: "7.04.2011 günü Trabzon'da oynanan Trabzonspor-Bursaspor futbol müsabakasında; Bursasporlu futbolcu Gökçek Vederson'a teşvik primi verilmesi eylemine Fenerbahçe sporlu futbolcu Alexandro de Souza'nın katılmadığı anlaşıldığından takipsiz kararı verilmiştir." 3-1'lik Galatasaray mağlubiyetiyle morali bozulan Sarı-Lacivertli ekip, Bursa ile oynayacağı maçın hazırlıklarını dün sürdürdü. spor servisi

Trabzonspor, A.Gücü'nü Gabriç'le teşvik etmiş!

Futbolda şike iddianamesinde Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener'in, kardeşi Sani Şener ile Fenerbahçe-Ankaragücü maçı öncesi yaptığı telefon görüşmesine yer veriliyor. Sadri Şener'in Ankaragücü'nün Fenerbahçe'yi yenmesi durumunda başkent ekibinde kiralık olarak forma giyen Gabriç'i bedelsiz vermek için anlaşma yaptığı ileri sürülüyor. Ayrıca Trabzonspor'un Sivasspor'a teşvik göndermek amacıyla Avni Aker Stadyumu'nun güvenliğini sağlayan şirketin yöneticisi Zeki Mazlum'u aracı olarak kullandığı belirtiliyor. Mazlum'un Sadri Şener'e, "Para durumunuz var mı başkanım?" diye sorduğu, Şener'in de, "Var tabii, bir sürü para var." cevabını verdiği ifade ediliyor. Sivasspor Kulübü Başkanı Mecnun Odyakmaz'ın Trabzonspor'un kendilerine şike teklif ettiğine dair sözleri de iddianamade yer alıyor. Trabzonspor Başkanı Sadri Şener savcılığa verdiği ifadede konudan haberdar olmadığını kaydediyor.

FIFA'nın menajerlik sınavında soru hırsızlığı

Şüphelilerin kamuoyunda menajerlik olarak adlandırılan 'Futbolcu Temsilciliği' sınavının sorularını önceden temin ettiği iddianamede yer alıyor. Olgun Peker'in Mart 2011'deki sınavı öncesi TFF Profesyonel İşler Müdürü Haldun Şenman'a rüşvet vererek soruları temin ettiği ve 5 kişiyle birlikte FIFA'nın hazırladığı 15 soruda birebir aynı şıkları işaretleyerek12 soruya doğru, 3 soruya yanlış cevap verdikleri ifade ediliyor. Şaibe sebebiyle 12 Nisan'da iptal edilen sınav öncesi soruları temin eden Adanaspor Teknik Direktör Yardımcısı Serdar Berkin'e Özden Aslan, 30 Mart 2011 tarihinde şöyle diyor: "Ben de spor ayakkabısı var abi beyaz, içi dediğim iç ayakkabının içi değil de, iç kısmına rakamlarla yazdım hepsini. Sol ayağımı hafif dışa kıvırdığım zaman hepsini okuyabiliyorum hepsini rahatlıkla okuyabiliyorum."

Operasyon için seçim değil, Peker'in dönüşü beklenmiş

Şike operasyonunun 12 Haziran'da yapılan genel seçimlerin ardından başlaması, bazı spekülasyonlara yol açmıştı. İddianamede operasyon için neden seçim sonrasının beklendiği de şu ifadelerle açıklanıyor: "22 Mayıs 2011 günü oynanan Sivasspor-Fenerbahçe maçıyla Süper Lig sona ermiş ancak, şüphelilere yönelik operasyon kararı alınmasında yurtdışında bulunan Olgun Peker'in dönüşü beklenmiş (...), Olgun Peker'in 19 Haziran 2011'de yurtdışından dönüşü sonrasında operasyon için çalışmalara başlanmış, 4 Temmuz sabahı operasyon kararı alınmıştır." Burada 3 yerine 4 Temmuz denilmesinin gerekçesi ise iki polis memurunun Fenerbahçe Asbaşkanı Şekip Mosturoğlu'na teknik takip hakkında bilgi vermesi gösteriliyor.

Şikeye giden 400 bin dolar, polis kamerasında

Şike paralarının izini süren savcılık, rutin kontroller yapan güvenlik güçleriyle işbirliği yapmış. İddianamede, şüphelilerin 15 Mayıs 2011'de oynanan A.Gücü-F.Bahçe maçı için günler öncesinden şike çalışmalarına başladıkları aktarılıyor: "İlhan Ekşioğlu, Cemil Turan'ın, Mehmet Yenice ve Yavuz Ağırgöl aracılığıyla Ankaragücü'nde oynayan futbolculara ulaşmaya çalıştıkları, bu amaçla Yenice'ye Ekşioğlu tarafından 400 bin dolar ödeme yapıldığı anlaşılmıştır. Bahse konu para Mehmet Yenice'nin üzerindeyken şahıs fiziki takibe alınmış, arabasıyla seyir halinde olan şahıs, rutin polis güvenlik kontrolüne girmiştir."

Futbolcu lisansıyla askerlik sorununa çözüm!

Şike iddianamesinde lisans sahteciliğine de yer verilmiş. İstanbul'da Peker grubunca yönetilen Anadolu Hisar futbol kulübünü, askerlik tecili için futbolcu olmayan kişilere futbolcu lisansı çıkartmak için kullanıldığı belirtiliyor. Bu kulüp çatısı altında suç örgütü üyesi birçok kişiye askerlikle ilgili sorunlarının çözülmesi için futbolcu lisansı çıkartıldığı vurgulandı. Bunlardan bazılarının da bu lisanslarla futbol oynamadıkları halde futbolcu gibi denetimi altında tuttukları diğer kulüplere satılmış gibi gösterildiğine dikkat çekildi.

Giresunspor Başkanı: Bu hafta maçı sattık oğlum

İddianamede, Bank Asya 1. Lig takımlarından Giresunspor'un geçtiğimiz sezon birçok müsabada şikeye karıştığı yer aldı. 27. haftada oynanan Diyarbakır maçında Giresun Başkanı Ömer Ülkü, Diyarbakır Başkanı Abdurrahman Yakut, Teknik Direktör Levent Eriş ve yardımcısı Serdar Berkin'in maçın Karadeniz ekibinin üstünlüğüyle sonuçlanması için çalıştıkları belirtildi. Yakut'un Ülkü'yü arayarak, "Abi rahat ol, tamamdır kimseye bir şev söyleme yüzde 100 bitti, senin dışında kimse bilmesin." dediği, müsabakanın da 2-0 Giresun lehine sonuçlandığı ortaya çıktı. Ligin 30. haftasında bu kez Giresunspor Başkanı Ömer Ülkü ve Abdurrahman Yakut'un Karşıyakalı futbolcu Mustafa Ulaş Ortakaya üzerinden İzmir temsilcisine şike teklif ettikleri, mücadelenin de şahısların isteği doğrultusunda Giresun lehine 1-0 neticelendiği kaydedildi. Şampiyonluğa oynayan Mersin İdman Yurdu'nun Asbaşkanı Beşir Acar, Ömer Ülkü ile irtibata geçip maçı kendilerine vermelerini istiyor. Karşılaşma 2-1 Akdeniz ekibinin galibiyetiyle noktalanıyor. Ülkü, telefon görüşmesinde, "Bu hafta maçı sattık oğlum." diyerek, şikeyi itiraf ediyor.


Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.