Kıyamet mi adalet mi?
Raportörün istediği ceza Avrupa kupalarından 2 yıl men ve 5 yöneticiye ömür boyu hak mahrumiyeti. En kötü senaryo gerçek olursa F.Bahçe, hukuk savaşını Tahkim Kurulu ve CAS’ta sürdürecek.

F.BAHÇE CEZA ALIRSA BÜTÜN TÜRK TAKIMLARININ AVRUPA’YA GİDEMEME TEHLİKESİ VAR

Taner AYYILDIZ/Akşam özel haber

Beklenen o gün geldi. F.Bahçe için karar anı. UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu, F.Bahçe Kulübü ile Başkan Aziz Yıldırım’ın yanı sıra yöneticiler Ali Yıldırım, İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu ve Cemil Turan hakkındaki kararını bugün açıklayacak. Disiplin’in kararı öncesi kulislerde çeşitli kıyamet senaryoları yazılıyor. İspanyol Disiplin Müfettişi Miguel Lietard Fernandez Palacios, raporunda F.Bahçe’nin Avrupa kupalarından 2 yıl men edilmesini, 5 yöneticiye de ömür boyu hak mahrumiyeti cezası verilmesini talep etti. F.Bahçeli yöneticiler ve avukatlar, savunmalarını yaptı. Söz artık Disiplin Komitesi’nin Avusturyalı başkanı Dr. Thomas Partl, üyeler İsviçreli Jacques Antenen ve Macar Sandor Berzi’de.

UEFA’NIN KARARLARI TANINMAYACAK

Üretlien kıyamet senaryolarında Disiplin Kurulu’nun İspanyol müfettiş Palacios’un raporu ve talebi doğrultusunda F.Bahçe’yi Avrupa kupalarından men edeceği öne sürülüyor. Bu kararın çıkması hem F.Bahçe’nin hem de Türk futbolunun çok ciddi bir kaosa girmesi anlamı taşıyor. Zira Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, defalarca “Gerekirse bütün Türk takımları 3-5 yıl Avrupa’ya gitmez” diyerek bağımsız hukuk kurulları yerine 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararlarını baz alarak karar veren UEFA’nın dayatmacı tutumunu tanımayacağını vurguladı.

GS İLE TS NASIL BİR TEPKİ VERECEK?

Yani Yıldırım Demirören, ceza çıkarsa UEFA Disiplin Kurulu’nun kararı doğrultusunda F.Bahçe hakkında yeniden yargılama yapmayacak ve küme düşürme ya da puan silme gibi herhangi bir ceza da vermeyecek.
 Bu durumda Trabzonspor ve G.Saray yönetimleri ciddi bir tepki üretebilir. Disiplin ceza verirse F.Bahçe de ciddi bir kaosun içine girecek. Başkan Aziz Yıldırım ömür boyu yasak alacağı için olağanüstü genel kurula gidilecek. Kulüp transfere 50 milyon euronun üzerinde yatırım yaptı. Maddi olarak da kriz çıkma ihtimali var.

AVRUPA’DAN MEN ERTELENEBİLİR

F.Bahçe ceza alırsa bu kaosu ortadan kaldırmak için hukuk savaşını sürdürecek. İlk olarak 7 gün içinde UEFA Tahkim Kurulu’na itirazda bulunulacak. Tahkim’de karar değişmezse 21 gün içinde Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi’nde (CAS) hak aramaya devam edilecek. CAS da onarsa F.Bahçe’nin İsviçre mahkemelerinde UEFA’nın kararına itiraz etme hakkı var. Kıyamet senaryosunun aksine Disiplin Kurulu’nun F.Bahçe ve yöneticileri hakkında berat kararı verme ihtimali de çok yüksek. Ayrıca F.Bahçe’ye verilecek muhtemel cezanın ertelenmesi ile Şampiyonlar Ligi’ne katılması güçlü bir ihtimal.

GÖSTER GÜCÜNÜ BIÇAKÇI

F.Bahçeli hukukçular, UEFA Kontrol ve Disiplin Kurulu’ndaki süreç boyunca “O raporu Palacios yazmadı, yazdırdılar. Bu bir şike davası değil, siyasi” tezini savundu. Lobilerin Disiplin Kurulu üzerindeki etkisine vurgu yapıldı. İrlandalı disiplin müfettişi David Casserly’nin dosyadan el çektirilip, yerine çaylak müfettiş, Palacios’un atanması da bu tezin net bir kanıtı olarak gösterildi.

KARAR İÇİN 3 ÜYE YETER

Casserly’nin raporunda F.Bahçe’nin Şampiyonlar Ligi’ne katılmasına engel herhangi bir durumun olmadığı vurgulanıyordu. Palacios 180 derece zıt bir rapor verdi. Bu da lobilerin gücü olarak gösterildi. UEFA’da Disiplin Kurulu kadar lobilerin etkisindeki bir diğer kurul da Tahkim. Tahkim Kurulu, bir başkan, 2 başkan yardımcısı ve 9 üyeden oluşuyor. Toplam 12 kişilik kurul, kural olarak en az 3 üye ile karar alıyor. Kurulda TFF’nin eski başkanı Levent Bıçakcı da üye olarak görev yapıyor.

BIÇAKCI KİLİT ADAM

Bıçakçı, Şenes Erzik’ten sonra UEFA’daki en etkin Türk olarak biliniyor. Ancak Levent Bıçakcı’nın eğer ceza alırsa Tahkim’e gidecek olan F.Bahçe’nin dosyasında taraf ülke vatandaşı olduğu için oy kullanma yetkisi bulunmuyor. F.Bahçeliler gerekirse TFF eski başkanının Tahkim Kurulu üzerindeki gücünü kullanıp kullanmayacağını merak ediyor.Akşam

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.