Mahkemeden şike davası için gerekçeli karar!
Şike davasına bakan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi, Emenike ’ye 8 Mayıs 2011’deki Karabükspor - Fenerbahçe maçında şike yapmak suçundan verdiği beraat kararının gerekçesini hazırladı.

28 sayfalık gerekçeli kararda, FB Başkanı Aziz Yıldırım’ın da ceza aldığı ana davanın özeti yapıldı. Şike davası sanıklarından Emenike’nin menejeri Erdem Konyar ve Sami Dinç arasındaki telefon görüşmelerine yer verilen kararda, “Taraflar arasında geçen şifreli konuşmalar zaman zaman kendileri tarafından dahi anlaşılamamaktadır.” denildi.

Sami Dinç’in Konyar’dan Emenike’nin Fenerbahçe maçında oynamamasını ya da oynadığı takdirde kötü oynaması için ikna etmesini istediği ifade edildi. Sami Dinç’in Erdem Konyar üzerinde baskı kurmaya çalıştığı anlatıldı.

2 Mayıs 2011’de oynanan Ankaragücü-Karabükspor maçının 43. dakikasında Emenike’nin sakatlandığının belirtildiği kararda, “Aziz Yıldırım, şike ve teşvik konusu olsun ya da olmasın müsabakalar esnasında benzeri durumlarda genelde İlhan Ekşioğlu’nu ararken bu müsabaka ile ilgili olarak Şekip Mosturoğlu’nu aramıştır. Aziz Yıldırım’ın bu telefonu üzerine, daha müsabaka sonuçlanmadan Şekip Mosturoğlu ve Sami Dinç, Emenike’nin durumunu öğrenmek için telefon trafiğine başlamışlardır.” ifadeleri yer aldı.

"OYNAMAMA İHTİMALİNİN HAYATA GEÇİRİLMESİ"

“Sanık Emenike’nin sakatlanmasında bu acil merak, söz konusu futbolcunun transfer edilmesi düşünüldüğünden durumu hakkında bilgi amaçlı olmadığı kesindir.” yorumu yapılan kararda, “Zira, müsabakayı seyreden ve esasen sakatlığın ciddi olmadığını söyleyen Aziz Yıldırım’ın bizzat kendisidir. Bu durum, Şekip Mosturoğlu’na telefonda söylediği ‘sakatlandı ama kaburgasında ama hiçbir şeyi yok ki çıktı salak’ sözlerinden anlaşılmaktadır. Şu hale göre sakatlık durumunu merak, Sami Dinç’in Erdem Konyar’a söylediği ‘Ağrım var falan deyip olunamasın ya bom b.k oynasın’ sözlerindeki oynamama ihtimalinin hayata geçirilmesi düşüncesidir.” denildi.

"PLAN ŞİKE BAĞLAMINDA KÖTÜ OYNAMA"

Erdem Konyar’ın “Gerçekten şeyi var. Adam onu kullanarak çıktı ki öyle yapsın diye” ifadelerine karşı Sami Dinç’in “Ama değişiyorsa plan, bana haber vereceksin abi” sözlerine vurgu yapılan kararda, “Aralarında yapılan planın, Emenike’nin Fenerbahçe müsabakasında oynamaması değil, şike bağlamında kötü oynaması şeklinde olduğu sonucu ortaya çıkmaktadır.” denildi.

"ŞİKE TEKLİFİNDE TEREDDÜT YOK"

Sami Dinç açısından Emenike’nin menajeri Erdem Konyar’a şike teklifi yaptığına hiçbir tereddüt bulunmadığına dikkat çekilen kararda, “Ancak Erdem Konyar’ın, Emenike’nin daha önceden alınan karar gereği sakatlanma numarası ile oyundan çıkacağı bilgisine önceden vakıf olmadığı yönünde mahkememizde vicdani kanaat oluşmuştur.” ifadeleri kullanıldı.

"KESİN DELİL BULUNMAMAKTADIR"


Şekip Mosturoğlu’nun Sami Dinç aracığıyla Emenike’nin menajeri Erdem Konyar’a transfer vaadiyle şike teklifinde bulunduğu, fakat Konyar’ın teklifi kabul ettiğine dair kesin delil bulunmadığı ifade edilen kararda, “Emenike’nin Fenerbahçe’ye transfer konusunu, sezon bitiminden sonra değil, 32. haftada oynanan Fenerbahçe müsabakasından önce öğrendiği sabittir. Bu bağlamda Emenike’nin aksi savunması gerçeği yansıtmamaktadır. Fakat sezon sonrasında Fenerbahçe’ye transfer olan sanığın, anılan müsabakada oynamamasının nedeninin transferi ile ilgili olup olmadığı noktasında şüpheden ari bir delil bulunmamaktadır.” denildi.

Mosturoğlu’nun Dinç aracılığıyla Konyar’a transfer vaadiyle şike teklifi yaptığının sabit olduğunu belirten mahkeme, “Sanığın da bundan dolayı müsabakada yer almadığı yönünde şüpheler bulunmakta ise de bu hususta mahkememizde kesin kanaat oluşturabilecek bir delil elde edilememiştir. Sanık Emenike’nin 8 Mayıs 2011 günü Karabük’te oynanan Kardemir D. Ç. Karabükspor – Fenerbahçe futbol müsabakasında yapılan transfer vaadiyle şike teklifi nedeniyle oynamadığı, her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı kanıtlar ile sabit olmadığından, kuşkudan sanık yararlanır evrensel ilkesi uyarınca beraatine karar vermek gerekmiştir.” dedi.


CİHANAvatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.