Tahkim'e cezaları UEFA korkusu onaylattı
 'Şike yok, teşebbüs var' diyen Tahkim'in, F.Bahçe asbaşkanları İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında bulunduğu bazı şüphelilerin cezalarını onaması, UEFA korkusuna bağlandı. Bu kararda, Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'i ziyaret eden UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik'in uyarılarının da etkili olduğu öğrenildi. TFF'nin, "Ceza verdik." söylemiyle UEFA'ya giderek milli takımlara yaptırım uygulanmasını önlemeye çalıştığı belirtiliyor.

Futbolda şike soruşturmasında Disiplin Kurulu'nun 10 şüpheliye verdiği 'hak mahrumiyeti'ni değerlendiren Tahkim'den çıkan sonuç tartışmaları da beraberinde getirdi. 'Şike kararı'nı bozarak 'Şike yok, teşebbüs var.' diyen Tahkim Kurulu'nun, Fenerbahçe asbaşkanları İlhan Ekşioğlu ve Şekip Mosturoğlu'nun da aralarında yer aldığı bazı şüphelilere dair cezaları aynen onaması, UEFA korkusuna bağlandı. Tahkim'in kararlarında, geçtiğimiz günlerde Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'i ziyaret eden UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik'in uyarılarının da etkili olduğu öğrenildi. TFF'nin, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'ne, "Ceza verdik." söylemiyle giderek öncelikle milli takımlara yaptırım uygulanmasının önünü keseceği ifade edildi. Disiplin Talimatı'nın 58'inci maddesini değiştiren; şikeye teşebbüse sadece puan silme ve para cezası getiren Futbol Federasyonu'nun, UEFA'nın muhtemel küme düşürme baskısı karşısında da söz konusu maddeyi kullanacağı kaydedildi.

Kuruma sevk edilen 55 şüpheliden 10'una ceza veren PFDK'dan gelen dosyayı değerlendiren ve sözlü savunmaları alan Tahkim Kurulu'nun önceki akşamki kamuoyu bilgilendirmesi dikkat çekiciydi. Futbolcu İbrahim Akın'ın 3 yıllık cezasını eylemin teşebbüs aşamasında kaldığı gerekçesiyle 2 yıla indiren Tahkim, kaleci Serdar Kulbilge'nin 2 senelik cezasını da eylemin sportmenliğe aykırı hareket niteliğinde olduğu kanaatiyle 3 maça düşürdü. Eski oyunculardan Ümit Karan'ın 2 yıllık hak mahrumiyeti de '2 yıl müsabakalardan men' şeklinde düzeltildi. Menajer olduğu belirtilen Ahmet Çelebi'nin 2 yıllık hak mahrumiyeti aynen tasdik edildi; ancak eylemin teşebbüs aşamasında kaldığı, müsabaka sonucunu etkilemediği vurgulandı. 'Kulüpler temiz.' diyen Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'yla aynı görüşte olan Tahkim, İbrahim Akın ve Ahmet Çelebi'ye ilişkin 'müsabaka sonucunu etkilemek' ibaresini 'Teşebbüs var'a çevirdi. Bu gelişmeyle birlikte şike soruşturmasının Futbol Federasyonu ayağı tamamlandı. Tahkim'in 'Şike yok, teşebbüs var' yorumuna sahip kararları, hafta sonuna kadar UEFA'ya tercüme edilerek gönderilecek.

Yeni süreçte gözler, Michel Platini'nin ağzından çıkacak her cümleye ve kurmaylarına çevrilecek. Spor hukukçularının bir bölümüne göre; TFF, Tahkim'in, "Tamamen affetmedik." şeklinde değerlendirilebilecek kararlarıyla elini güçlendirdi. Farklı görüşte olanlar ise Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Ufuk Ermertcan'ın, 93 zanlının yargılandığı davayla ilgili mütalaasına ve Etik Kurulu'nun hazırladığı 720 sayfalık rapora dikkat çekiyor. UEFA'nın, 4 sanığın hapiste olmasını, isnat edilen 'şike' suçlamalarını ve ağır ceza taleplerini göz önünde bulundurması halinde TFF'nin ve kulüplerin zor durumda kalabileceğine işaret ediliyor.

Bu arada 'hak mahrumiyeti' cezası 2 yıla indirilen İbrahim Akın, resmî karşılaşmalarda oynayamayacak. İdmana ve özel maçlara çıkabilecek.

Federasyon'un kozu; yenilenen 58. madde

Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'in, 30 Nisan'da, Antalya'da yaptığı toplantının en önemli gündem maddesi, Disiplin Talimatı'nın 58. maddesiyle ilgili değişiklik olmuştu. Bu maddedeki revizyonla 'şike, şikeye teşebbüs ve teşvik primi' için öngörülen "Kulüpler küme düşürme cezasıyla cezalandırılır." ifadeleri kaldırıldı. Bunun yerine, "Bu talimatta öngörülen disiplin cezaları uygulanabilir." ibaresi getirildi. 'Küme düşme kaldırıldı' şeklinde yorumlanan gelişmeyle aynı zamanda puan silme ve para cezası yürürlüğe konuldu. "Ağır ihlal hallerinde kulübe en az 12 puan indirme cezası verilir." hükmü de eklenen yeni 58. maddeye göre; puan silme cezası, kararın verildiği tarihten itibaren uygulanacak.

MADDE 58 - MÜSABAKA SONUCU ETKİLEME (Yenisi)

1- Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek yasaktır. Teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır.

a) Yukarıda belirtilen ihlalleri gerçekleştiren kişilere sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir.

b) Yukarıda belirtilen ihlallerin kulüp yöneticileri tarafından gerçekleştirilmiş olması durumunda, ilgili kulüplere bir alt lige düşürme cezası verilir.

c) İhlalde sorumluluğu bulunan kişilere ayrıca para cezası verilebilir.

2- 1. fıkrada belirtilen ihlallere teşebbüs etmek yasaktır.

a) Teşebbüs halinde, ilgili kişilere 1 yıldan 3 yıla kadar müsabakadan men veya hak mahrumiyeti cezası verilir.

b) Teşebbüs halinde ilgili kişinin yöneticisi olduğu kulübe bu talimatta öngörülen disiplin cezaları uygulanabilir. Ağır ihlal hallerinde kulübe en az 12 puan indirme cezası verilir. İhlalin ağırlığı kurul tarafından somut olayın niteliğine göre serbestçe karar verilir ancak eylemin ilgili yöneticinin kendisinin veya üçüncü kişilerin bahis oyunlarından menfaat elde etmesi amacına matuf olduğunun tespit edilmesi halinde ihlal, mutlaka ağır ihlal kabul edilir.

3- İhlal veya ihlale teşebbüsün hakemler tarafından meydana getirilmesi halinde sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir.PFDK kararları ve Tahkim sonuçları

İLHAN EKŞİOĞLU, 3 yıl (Fenerbahçe Kulübü Asbaşkanı): Eskişehirspor-Trabzonspor (22 Nisan 2011, 0-0) G.Birliği-F.Bahçe (7 Mart 2011, 2-4), Fenerbahçe-Ankaragücü (15 Mayıs 2011, 6-0) maçlarının sonucunu etkilemeye teşebbüs. Tahkim: 3 yıllık cezası onandı.

ŞEKİP MOSTUROĞLU, 1 YIL (F.Bahçe Kulübü Asbaşkanı): Eskişehirspor-Trabzonspor (22 Nisan 2011, 0-0) maçı sonucunu etkilemeye teşebbüs. Tahkim: 1 yıllık cezası onandı.

CEMİL TURAN, 1 YIL (F.Bahçe Kulübü Altyapı Koordinatörü): F.Bahçe-A.Gücü (15 Mayıs 2011, 6-0) müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüs. Tahkim: 1 yıllık cezası onandı.

İBRAHİM AKIN, 3 YIL (İstanbul Büyükşehir Belediyesporlu eski futbolcu): F.Bahçe-İBB (1 Mayıs 2011, 2-0) maçı sonucunu etkilemek. Tahkim: 3 yıllık cezası eylemin teşebbüs aşamasında kaldığının anlaşılması nedeniyle 2 yıla indirildi, erteleme talebi reddedildi.

AHMET ÇELEBİ, 2 YIL (Sivasspor Kulübü yöneticisi): Fenerbahçe-İBB (1 Mayıs 2011, 2-0) müsabaka sonucunu etkilemek. Tahkim: 2 yıllık cezası 'eylemin teşebbüs aşamasında kaldığı, müsabaka sonucunu etkilemediği' ifadeleriyle düzeltilerek onandı.

ÜMİT KARAN, 2 YIL (Eskişehirspor Kulübü eski sportif direktörü ve futbolcusu): Eskişehirspor-Trabzonspor (22 Nisan 2011, 0-0) maçı sonucunu etkilemeye teşebbüs. Tahkim: 2 yıl hak mahrumiyeti cezası, 2 yıl müsabakalardan men cezası şeklinde düzeltilerek onandı, erteleme talebi reddedildi.

SERDAR KULBİLGE, 2 YIL (Gençlerbirliği eski kalecisi): G.Birliği-F.Bahçe (7 Mart 2011, 2-4) müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüs. Tahkim: 2 yıllık cezası oyçokluğu ile kaldırıldı; eylemin sportmenliğe aykırı hareket niteliğinde olduğu anlaşıldığından 3 müsabakadan men cezası oyçokluğu ile verildi, erteleme talebi reddedildi.

CENGİZ DEMİREL, 1 YIL (G.Birliği eski yardımcı antrenörü): G.Birliği-F.Bahçe (7 Mart 2011, 2-4) müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüs. Tahkim: 1 yıllık cezası onandı.

YAVUZ AĞIRGÖL, 1 YIL (Menajer olduğu belirtiliyor): F.Bahçe-A.Gücü (15 Mayıs 2011, 6-0) müsabaka sonucunu etkilemeye teşebbüs. Tahkim: 1 yıllık cezası onandı.

MEHMET ŞEN, 1 YIL (Menajer olduğu belirtiliyor): Gençlerbirliği-Fenerbahçe (7 Mart 2011, 2-4) maçı sonucunu etkilemeye teşebbüs.SAVCI KİMİ NE İLE SUÇLAMIŞTI?

Cemil Turan: Suç örgütüne üyelik, Fenerbahçe-Ankaragücü maçında şike. 2 yıldan 6 yıla kadar hapis.

İbrahim Akın: İBB - Fenerbahçe, Beşiktaş-İBB maçlarında şike, Trabzonspor-İBB maçında teşvik primi. 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis.

İlhan Ekşioğlu: Örgüt üyeliği, 5 maçta şike ve 4 maçta teşvik. 11,5 yıldan 30,5 yıla kadar hapis.

Şekip Mosturoğlu: Örgüt üyeliği, 1 maçta şike, 1 maçta teşvik, 1 maçta da şikeye teşebbüs. 10 yıl 10 ay 15 gün hapis.

Serdar Kulbilge: Gençlerbirliği-Fenerbahçe maçında şike.

Ümit Karan: Eskişehirspor-Fenerbahçe maçında şike yapmak, Eskişehirspor-Trabzonspor maçında da teşvik primi. 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapis.


Zaman
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.