Nevruz, Türklerin Bayramıdır, kelime olarak; yeni gün, toprağın ve hayatın canlanışı, baharın başlangıcı anlamına gelmektedir. Nevruz ile benzer kutlamalarda kullanılan, “yeşil, kırmızı, sarı” renkler geleneksel Türk renkleridir                
        
Türkiye’de bir gelenek olarak devam etmekte olan Nevruz;  altı Türk Cumhuriyeti (Azerbeycan, Türkmenistan, Tataristan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan) ile dokuz Özerk Türk Cumhuriyetinde “Milli Bayram” olarak kutlanmakta ve “Genel Tatil” günü olarak kabul edilmektedir.       
         
Yeryüzündeki Türkler’de ve Türk kökenli tüm topluluklarda, bu günler birbirine benzer büyük şenliklerle kutlanır.     
        
İlk Türk topluluk ve devletlerinde olduğu gibi M.Ö. 3.Yüzyılda Mete Han zamanında da bu kutlamaların büyük şenliklerle yapıldığına ilişkin bulgular mevcuttur.

Eski Türk topluluklarında ve devletlerinde olduğu üzere Selçuklu’larda ve Osmanlı’da da Nevruz kutlamaları yapılmaktaydı.
Kaşgarlı Mahmut, Divan-ı Lügati’t Türk isimli eserinde “Türklerde yılın başlangıcı Nevruz’dur” demektedir.
        
Ayrıca Türk edebiyatı ve musikisinde Nevruz, 700 yıllık geçmişe sahip olan ve bir çok türü olan bir "musiki makamı"dır.
        
Atatürk de, 22 Mart 1922 günü Ankara Keçiören’de Nevruz Şenlikleri düzenletmiş ve bizzat katılmıştır.
        
 “Nevruz” kutlamalarına ve “Ergenekon” adına bilerek veya bilmeyerek başka anlamlar yüklenmesi, bunu yapanlar adına büyük bir talihsizliktir. Çünkü tarih boyunca süregelen bu isimler ve büyük anlamları hiç bir şeyden etkilenmeyecek kadar saf ve güçlüdür.

2010'da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 3000 yıldan beri kutlanmakta olan Türk kökenli bu şenliği, Dünya Nevruz Bayramı ilan etmiştir.

Türk Bayramı Nevruz ve Ergenekon kutlu olsun.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gönül Cenk 2 yıl önce

Yazıda Nevruz'u kutlayan ve resmi bayram kabul eden devletler tek tek sayılmış. Hepsi Türk Devletleri. Başlangıcı ve kelime örnekleri verilmiş. Bunu hala kupkuru milliyetçilik olarak tanımlamak, gerçeklere gözünü kapamak ve saptırmaktır.Nevruz'un bir Türk Bayramı olduğunun ispat edilmesi bazı kesimleri sıkıntıya sokmuş anlaşılan.

Avatar
Neşe Cenk 2 yıl önce

Nevruz'un Türk Bayramı olması bazı kişileri derinden sarsmış. Gelin siz de gerçeği kabul edin, Nevruz Türk Dünyasının Bayramıdır. Bu günü kutlayanlar da, (kendileri bilmeseler de), Türk asıllıdır.

Avatar
Bay Hiçkimse 2 yıl önce

Bir yaşıma daha girdim. Türkçeyle alakası olmayan nevruz kelimesi ve Türklerle alakası olmayan nevruz bayramı. Türk bayramı ise Türkiyede neden coşkuyla kutlanmıyor? Veyahut neden hiç kutlanmıyor? Türkiyede belkide dünyada bu bayramı benimseyen coşkyla kutlayan tek millet Kürtlerdir.

Avatar
Mr. Nobody 2 yıl önce

Tebrik ederim kupkuru milliyetçilik yapıyorsunuz..Her milletin farklı isimlerle kutladığı bir bayramı sırf kendi milletinize bağlamak.. İlginç,hayret verici